„Gorące lata zimnej wojny 1945-1965” (recenzja książki)

0

Po zakończeniu II wojny światowej USA były globalnym supermocarstwem. Szybko jednak okazało się, że wyrasta groźny na nich rywal – Związek Radziecki. Konfrontacja między dwoma wrogimi sobie blokami groziła nową wojną o nieobliczalnych konsekwencjach.

Publikacja autorstwa Macieja Kuczyńskiego pt. „Gorące lata zimnej wojny 1945-1965” opisuje pierwsze dwadzieścia lat zimnej wojny. I choć nie przybrały one takiego rozmachu, jak chociażby późniejsza wojna w Wietnamie, i tak były to „gorące lata”, gdyż istniało wówczas największe zagrożenie otwartą wojną między Wschodem i Zachodem. Po tym okresie – pomimo zaciekłej walki na peryferiach – perspektywa otwartego konfliktu zbrojnego oddaliła się.

Maciej Kuczyński w swojej książce wnikliwie opisuje takie tematy, jak np. amerykańskie siły zbrojne, kryzys berliński (1948-1949), wojna koreańska (1950-1953), interwencja w Dominikanie (1965-1966), ewolucja amerykańskiej doktryny strategicznej i wiele innych.

Dużą zaletą książki jest fakt, iż szczegółowo opisana została sytuacja polityczna nie tylko w USA i Związku Radzieckim, ale też w państwach, w których trwały rozgrywki między Waszyngtonem i Moskwą. Nie brak też barwnych, często nawet pikantnych szczegółów historycznych.

Z racji na niezwykłą szczegółowość opisu oraz dobór tematyki, pozycja ta zdecydowanie powinna znaleźć się w domowej biblioteczce każdego zainteresowanego okresem zimnej wojny. Polecam.

Autor: Maciej Kuczyński
Ilość stron: 272
Format: 165×235 mm
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Bellona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here