Pomoc trychologa – kiedy zaczyna ubywać włosów

0

Do trychologa zgłasza się coraz więcej osób cierpiących z powodu nadmiernego wypadania włosów. Problem dotyczy głównie mężczyzn, ale kobiety również borykają się z przerzedzaniem się fryzury. Aby znaleźć przyczynę tej przykrej i nieestetycznej dolegliwości, należy wykonać badanie włosów. W niektórych przypadkach godny polecenia jest zabieg mezoterapii, dzięki któremu skutecznie można zagęścić i wzmocnić włosy. O czym może świadczyć nadmierne wypadanie włosów oraz ich pogarszająca się kondycja?

Co ma wpływ na kondycję naszych włosów?

Wygląd naszych włosów uzależniony jest od wielu czynników, gdzie największy wpływ mają uwarunkowania genetyczne, stan naszego zdrowia oraz sposób pielęgnacji skóry głowy i włosów. Jeśli chodzi o naturalną grubość, kolor i gęstość włosów to nie mamy na nie wpływu, ponieważ są uwarunkowane genetycznie. Oczywiście można przefarbować włosy, ale jest to rozwiązanie tylko na krótką metę, ponieważ odrastające włosy mają swój pierwotny kolor. Tak więc każdy odrost jest bez problemu zauważalny.

Wpływ mamy natomiast na jakość naszych włosów, więc ich prawidłowa pielęgnacja to kwestia, o którą musimy sami zadbać. Pamiętajmy, że nasze włosy są niezwykle delikatne, a dodatkowo narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Okazuje się, że farbowanie włosów, suszenie i ściąganie ich gumką, a także trwała ondulacja przyczyniają się do osłabienia naszych kosmyków. Zabiegi kosmetyczne powodują uszkodzenia mechaniczne, co wpływa na kondycję naszych włosów. Dodatkowo szkodliwe jest dla nich przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, narażenie na promieniowanie ultrafioletowe oraz wszelkie zanieczyszczenia powietrza, których obecnie jest całe mnóstwo. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do pogorszenia stanu włosów.

Kiedy wypadanie włosów staje się problemem

U każdego człowieka codzienne wypadanie włosów w ilości od 50-100 jest normalnym procesem. W miejscu wypadniętego włosa wyrasta nowy. Jednak coraz więcej osób uskarża się na zacznie większa utratę włosów. Znajdowanie większej ilości włosów nie na szczotce, pod prysznicem, na poduszce czy na ubraniach to już powód do niepokoju. Jeśli ubywa nam codziennie więcej niż sto włosów, z czasem nasza fryzura traci na objętości, co powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty, czyli trychologa. Może to bowiem być pierwszy objaw łysienia. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do tego, że coraz więcej włosów będzie wypadać, a odrastać coraz mniej, czego skutkiem będzie przerzedzenie owłosienia skóry głowy, a nawet może dojść do wyłysienia. Zwlekanie z wizytą u specjalisty sprawi, że defekt kosmetyczny w postaci łysych placków będzie trudny do leczenia.

Co może być przyczyną wypadania włosów?

Okazuje się, że przyczyną wypadania włosów może być choroba. U kobiet dolegliwość ta może być objawem chorób zakaźnych czy nowotworowych, cukrzycy, depresji, niedoboru witamin czy minerałów, anemii, zaburzeń hormonalnych czy też chorób wątroby. Nadmierne wypadanie włosów towarzyszy najczęściej osobom cierpiącym na choroby przewlekłe typu nadczynność czy niedoczynność tarczycy.

Powodem przerzedzających się włosów może być też stosowanie leków przeciwnowotworowych, przeciwłuszczycowych, hormonalnych, przeciwwymiotnych czy też zmniejszających krzepliwość krwi. Niedobory witamin i minerałów również wpływają na osłabienie i wypadanie włosów. Jednak działanie na własną rękę nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie znamy przyczyny wypadania włosów. Dopiero na podstawie uzyskanym wyników badań, specjalista-trycholog może postawić prawidłową diagnozę, dzięki której będzie mógł on opracować indywidualne metody leczenia.

Łysienie typu męskiego, czyli łysienie androgenowe, prowadzi do tego, że włosy stają się coraz bardziej cienkie. Chociaż włosy nie wypadają nadmiernie, to stają się one w końcu tak bardzo liche, że chory wydaje się być zupełnie łysy. Dolegliwość ta jest głównie spotkana u płci męskiej, ale ostatnio odnotowuje się coraz więcej przypadków młodych kobiet, które również borykają się z łysieniem androgenowym. U płci pięknej najczęściej przyczyną owej dolegliwości jest zespół policystycznych jajników, co wiąże się z nieprawidłową budową i pacą jajników. Często schorzeniu temu towarzyszą zaburzenia miesiączkowania, a nawet może dojść do niepłodności.

drtrycholog.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here