Georgette Mosbacher – nowy ambasador USA w Polsce

0
georgettemosbacher.com

Paul W. Jones, który od 2015 r. jest ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce kończy swoją misję i prezydent Donald Trump desygnował na to stanowisko swoją dawną znajomą Georgette Mosbacher. Zanim obejmie ona to stanowisko musi być przesłuchana i zatwierdzona przez Senat amerykański.

Georgette Mosbacher (panieńskie nazwisko Paulsin) jest barwną postacią, majętną i od lat związaną z Partią Republikańską. Urodziła się w 1947 r. w Highland w stanie Indiana w niezamożnej rodzinie. Jej ojciec zginął w wypadku samochodowym. Siedmioletnia wówczas Georgette pomagała mamie w opiekowaniu się trojgiem młodszego rodzeństwa, bratem i dwoma siostrami.

Po ukończeniu szkoły średniej w 1965 r. rozpoczęła studia na Indiana State University zdobywając licencjat w pedagogice. Pochodząc z niezamożnej rodziny musiała ciężko pracować, czasami podejmując równolegle trzy zajęcia by zdobyć środki na opłacenie czesnego i na utrzymanie. Po ukończeniu studiów w 1970 r. przeniosła się do Chicago, gdzie otrzymała pracę w firmie reklamowej.

Pani Mosbacher ma za sobą barwne i urozmaicone życie osobiste. Jest trzykrotną rozwódką. W latach siedemdziesiątych poślubiła Roberta Muir. Po rozwodzie w 1977 r. wyszła za mąż za biznesmena George’a Barrie z firmy Faberge and Brut Production. Jej trzecim i ostatnim mężem był Robert Mosbacher, który był sekretarzem handlu w administracji George’a H. W. Busha. To trzecie małżeństwo przetrwało 13 lat (1985-1998) i zakończyło się rozwodem.

W swym bogatym życiorysie przyszła ambasador USA w Polsce ma doświadczenie biznesowe, polityczne oraz w działalności kulturalnej i charytatywnej. Działalność biznesową m. in. rozpoczęła w 1987 r. w przemyśle kosmetycznym jako właścicielka firmy La Prairie. Firmę tę sprzedała w 1991 r. Niemcom i założyła własną firmę consultingową w Nowym Jorku George Mosbacher Enterprise. W 2000 r. została szefem firmy kosmetycznej Borghese, która działała również na rynku włoskim. Mosbacher rozszerzyła działalność na inne rynki zagraniczne m. in. w Chinach.

Georgette Mosbacher aktywnie zaangażowała się w działalność charytatywną. Od młodości była związana z Partią Republikańską. Zajmowała stanowiska w różnych strukturach tej partii. M. in. była współprzewodniczącą Komisji Finansów Komitetu Krajowego Partii Republikańskiej, członkiem Krajowej Komisji Senatorskiej Partii Republikańskiej. Była pierwszą kobietą, która przewodniczyła Stowarzyszeniu Republikańskich Gubernatorów. Prezydent Barack Obama powołał ją na członka United States Advisory Commission on Public Diplomacy.

Mosbacher aktywnie angażowała się w zbieranie funduszy na kampanie wyborcze republikanów i aktywnie wspierała w całym kraju kandydatów tej partii na różne stanowiska. M. in. w 1998 r. popierała Johna McCaina w wyborach do Senatu, a kiedy w 2000 r. kandydował na prezydenta była współprzewodniczącą jego komitetu wyborczego.

Georgette Mosbacher angażuje się również w działalność charytatywną. M. in. w 1995 r. założyła New York Center for Children, wspomagający dzieci doznające krzywdy ze strony rodziców. Jest członkiem wielu organizacji społecznych i politycznych m. in. Atlantic Council, International Institute of Strategic Studies, Foreign Policy Association.

Za tę wszechstronną działalność polityczną, gospodarczą i społeczną była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała m. in. nagrodę National Leadership Award, Ellis Island Medal of Honor, Outstanding Business Leader Award. Pani Mosbacher jest autorką dwóch książek Femine Force z 1993 r. oraz It Takes Money Honey z 1998. Obie książki poświęcone są działalności kobiet w gospodarce. Na uwagę zasługuje również działalność publicystyczna Georgette Mosbacher.

Pani Mosbacher od wielu lat zna się z Donaldem Trumpem. Nic więc dziwnego, że zarówno ta długoletnia znajomość jak i jej polityczne zasługi dla partii Republikańskiej skłoniły prezydenta w rewanżu politycznym do mianowania jej ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Poprzedni artykułGrecja – między Helladą a Archea Elladą
Następny artykułLiga Mistrzów: Półfinał: AS Roma zmierzy się z Liverpoolem
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here