Chylę czoła przed dokonaniami naukowymi Profesora i dobrze, że tą publikacją zostają one podkreślone.
Chylę też czoła przed pomysłodawczynią jej wydania, panią prof. Walentyną Grigoriewną Kulpina z Uniwersytetu Moskiewskiego, która w grudniu 2019 roku zaproponowała wydanie tej książki z okazji 75. rocznicy urodzin Jana Wawrzyńczyka, emerytowanego profesora Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (gdzie miałem przyjemność z nim współpracować i z bliska docenić Jego wybitność jako rusycysty). Absolutnie należy mu się to uznanie i podziękowanie za wieloletnią aktywność dydaktyczną i badawczą!
Wyrazy uznania kieruję też pod adresem pani prof. Uniwersytetu Gdańskiego Katarzyny Wojan, która książkę zredagowała i zaprosiła do niej wiele znaczących autorytetów, aby swoimi artykułami zwrócili opinii publicznej uwagę na działalność prof. Wawrzyńczyka.
Autorzy artykułów znajdujących się w książce, to wybitni językoznawcy, jak np. prof. Lipczuk, b. szef germanistyki na Uniwersytecie Szczecińskim, czy pani prof. Wojan, która jest nie tylko wybitną rusycystką, ale i znawczynią języka fińskiego. Również bibliografem o wielkim dorobku.
Jej tom „Wokół pewnego cytatu” wiąże się szerzej z ideą, pojęciem i narzędziem, jakim jest sam cytat, obecny praktycznie w życiu każdego człowieka. A mnogość cytatów to temat, którym zajmuje się prof. Wawrzyńczyk w ramach „Narodowego Fotokorpusu Języka Polskiego”. (Zachęcam przy okazji do zajrzenia na stronę: www.nfjp.pl, aby dowiedzieć się o tym więcej).
Prof. Wawrzyńczyk ma w swoim dorobku analizę językową ok. 250 tys. fotocytatów zdaniowych, a wkrótce będzie ich miał pół miliona, we współpracy ze znakomitym językoznawcą, polonistą i koreanistą zarazem, profesorem Piotrem Wierzchoniem z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu!
Zgodnie z wolą prof. Wawrzyńczyka – nie ma w książce jego życiorysu ani bibliografii dokonań. Bardzo szkoda, że autorka tomu tej prośbie Profesora uległa.
Zbytnia skromność Panie Profesorze nie opłaca się, bo szczególnie Pan ma być z czego dumnym! A przy okazji i my – Polacy, jak również polska nauka.
Z okazji Jubileuszu i wydania z tej okazji publikacji składam Panu jak najserdeczniejsze gratulacje i życzenia wielu dalszych sukcesów oraz …niezbędnego do tego ZDROWIA!
Publikacja, która czci Pańską uroczystość (o czym napisała we wstępie liczącym ponad 530 stron książce), jest godna zapoznania się z nią także przez to, że piszą w niej i „inni” specjaliści niż tylko językoznawcy, jak np. Zbigniew Danek (O programach edukacyjnych obowiązujących w państwie Platona) czy Barbara Krucka (Rosja okiem polskiego dziennikarza).
Jest w niej i mój artykuł o „sztuce tłumaczenia na podstawie własnych doświadczeń”, ale szczególną uwagę zwracam na artykuły, które nawiązują do specjalności naukowo-badawczej prof. Wawrzyńczyka w zakresie zainteresowań językoznawczych, m.in. artykuł Jerzego Bańczerowskiego (o glottotronice), Magdaleny Danielewiczowej (Jakie bywają słowniki) czy Katarzyny Wojan (Bibliografie słowników przekładowych jako narzędzie rekonstrukcji dziejów).
Jak na książkę naukową przystało, są w niej też artykuły w języku niemieckim i rosyjskim! Jest też cenny dla badaczy INDEKS OSÓB.
W ogóle książka jest godna uwagi, przede wszystkim ze względu na analizę językową (i nie tylko językową) wielu cytatów, jak m.in. „Przybyli ułani pod okienko”, „Zakaz plucia i mówienia po bretońsku”, itd.
Zwracam też uwagę na arcyciekawe rozważania prof. Kulpiny nt. „Pojęcie narodu we współczesnej leksykografii rosyjskiej i polskiej”!
Słowem: polecam tę książkę nie tylko specjalistom, a każdemu, komu nie są obce sprawy języka polskiego. Polecam ją ludziom, którzy nie zaperzają się z powodu popełnianych błędów językowych (a któż ich nie popełnia?). To WIELKA ZALETA PRAKTYCZNA wydanej książki!
100 lat zatem panie Profesorze, a jak się da – to jeszcze więcej! Bowiem zajmuje się Pan niezwykle ważną dziedziną wiedzy. Potrzebną w życiu każdemu. I chwała Panu za to!
—
„Wokół pewnego cytatu”, zbiór artykułów pod redakcją Katarzyny Wojan, Bel Studio (księgarnia http://www. iknt.edu.pl), s. 531, br. Warszawa 2020