E-NAUKA: cały ś[email protected] w zasięgu ręki!

8

Nowe technologie, dotychczas służące głównie naukom ścisłym, zaczęły być masowo używane w najnowszych metodach nauczania. Jedna i zarazem najpopularniejsza z nich to e-learning, polegający na przyswajaniu wiedzy za pomocą komputera i Internetu. Ta powszechna na Zachodzie forma nauki wkroczyła do Polski całkiem niedawno i od razu zyskała rzesze zainteresowanych: od dzieci i młodzieży, poprzez osoby starsze, aż po firmy, którym zależy na rozwoju własnych pracowników. Skąd tak duże zainteresowanie tą nowoczesną metodą nauki? Czy jest ona bardziej skuteczna, przyjemniejsza, czy może to moda spowodowała jej popularność? Jedno jest pewne – skoro tak dużo osób korzysta z e-nauki, warto dowiedzieć się na czym ona polega. Wszelkie tajniki e-learningu postara się przybliżyć mgr Anna Macias, lektor nadzorujący kursy internetowe w prestiżowej szkole językowej Professional.

 

Pani Anno, jakie warunki trzeba spełnić, aby korzystać z kursu e-nauki?

 Z pewnością nie ma tutaj ograniczeń wiekowych. Co do kwestii formalnych, należy jedynie założyć konto na odpowiedniej witrynie internetowej, oferującej takie kursy. Polega to na wypełnieniu ankiety ze swoimi danymi, takimi jak: imię, nazwisko, e-mail, hasło itp. Wtedy otrzymujemy drogą elektroniczną list z informacją, że konto jest założone, ale w pełni aktywne będzie dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Nauka rozpoczyna się testem kwalifikacyjnym, który jest całkowicie za darmo i można go wypełnić nawet na nieaktywnym koncie. Jego cel jest o tyle ważny, że daje on odwzorowanie poziomu naszej wiedzy z danego języka obcego.

 Proszę opisać standardową lekcję na takim kursie.

Lekcja składa się ze wszystkich niezbędnych części, a więc czytania, pisania, gramatyki, poszerzania słownictwa, ćwiczeń ze słuchu oraz mówienia. W przypadku wypowiedzi ustnych, dobrze byłoby, aby kursant posiadał mikrofon i słuchawki podłączone do komputera. Ofertę zajęć mówionych mają tylko nieliczne szkoły zajmujące się e-learningiem, ale trzeba zwrócić na to uwagę przy dokonywaniu wyboru odpowiedniego kursu. Wbrew pozorom kursy e-nauki nie są podobne we wszystkich szkołach. Niektóre oferują jedynie ćwiczenia gramatyczne i czytanie, co jest zdecydowanie za mało.

Jakie są zalety nauki przez Internet?

 Przede wszystkim komfort. Nie musi Pan dopasowywać swojego planu do wyznaczonych przez szkołę dni i godzin kursu. Sama pamiętam jak w mroźne, zimowe wieczory musiałam jechać ponad pół godziny na lekcje z języka angielskiego. Zmęczenie po całym dniu innych zajęć nie pozwalało skupić się na omawianych tematach. W przypadku choroby zaś, ciężko było nadrobić wszelkie zaległości, gdyż po powrocie ze zwolnienia zawsze znajdą się pilniejsze rzeczy do wykonania. Dziś, kiedy mamy możliwość nauki w chwili, gdy jesteśmy wypoczęci, a nasz umysł jest zdolny do efektywnej pracy, czemu z tego nie skorzystać? Czyż nie lepiej uczyć się w spokoju, przy ciastku i herbacie?

A czy są jakieś wady tej metody nauki?

Na pewno. Każdy kurs ma wady, nawet najlepszy. Jedną z wad e-learningu jest brak integracji z innymi ludźmi. Na lekcjach nie uczymy się tylko od lektora, ale i od siebie nawzajem, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Niektórzy ludzie wspominają jeszcze, że potrzebna jest samodyscyplina, ale chyba nie do końca. Ponieważ e-nauka jest kursem indywidualnym, lektor jest w stałym kontakcie z uczestnikiem i wyznacza sztywne terminy oddania prac, co upodabnia go do kursu standardowego. Dodatkowo, słuchacz na specjalne życzenie może ukierunkować swoją naukę na poszerzanie słownictwa biznesowego, medycznego, technicznego itp.

Skoro e-learning jest kursem nowych technologii to z pewnością musi dużo kosztować. Ile trzeba w przybliżeniu zapłacić za półroczną naukę?

Wręcz przeciwnie! E-nauka jest blisko dwa razy tańsza od zwykłego kursu. Średnio semestr nauki kosztuje 350 złotych, co dla wielu osób oznacza dużą oszczędność pieniędzy.

Mówiła Pani, że każdy może korzystać z e-learningu, ale jakiej grupie wiekowej osób szczególnie polecałaby Pani naukę przez Internet?

Na pewno dorosłym i młodzieży. Ci pierwsi nie mają czasu, są zapracowani i zmęczeni po pracy. Podobnie jest zresztą z nastolatkami, którzy mają wiele zajęć pozaszkolnych. Jeśli mowa o dzieciach to owszem, ale rodzice muszą mieć stały kontakt z lektorem, by móc regularnie kontrolować postępy w nauce.

Co zaś w przypadku, gdy ktoś nie zna się na obsłudze komputerów?

To jest akurat najmniejszy problem. E-learning można kontynuować nawet wtedy, jeśli ktoś nie posiada w domu Internetu, a korzysta z kawiarenki. Nasza strona internetowa poświęcona e-nauce jest zaprojektowana w sposób możliwie najbardziej przystępny.

 Gdybym chciał dowiedzieć się nieco więcej o e-learningu, bądź zobaczyć jak on wygląda to gdzie powinienem zacząć szukać?

Może Pan z pewnością przeszukać Internet i wszelkie dostępne encyklopedie. Znakomitym źródłem informacji jest też nasza strona opisująca tego typu kursy od podszewki.

 Rozumiem, że poleca Pani naukę przez Internet?

 Oczywiście, gorąco polecam. Uważam, że to świetne rozwiązanie dla wielu osób.

Poprzedni artykułDobre bo polskie!
Następny artykułPOLAKOŻERCY
Paweł Rogaliński
Paweł Rogaliński jest politologiem, filologiem, rzecznikiem prasowym organizacji pozarządowej oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Londynie poświęconą popularności politycznej w krajach anglojęzycznych. Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

8 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here