Dzień Niepodległości w USA

0
Autor zdjęcia: Cezary P, Creative Commons Attribution-Share licence

Independence Day – Dzień Niepodległości USA, święto, które zostało ustanowione na pamiątkę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych 4 lipca 1776 roku w Filadelfii, podczas Drugiego Kongresu Kontynentalnego. Dzień ten uważa się za datę powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Deklaracja niepodległości, to akt prawny uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Deklaracja głosiła prawo do ustanawiania wszelkich aktów państwowych, wypowiadania wojny oraz zawierania pokoju przez dawne kolonie angielskie w Ameryce Północnej. Była pierwszym oficjalnym oświadczeniem na temat tego, czym powinien być rząd. Miała charakter uniwersalny, była czymś więcej niż prywatnym przesłaniem skierowanym do Wielkiej Brytanii, był to apel do całej ludzkości. Sygnatariusze Deklaracji Niepodległości: Thomas Jefferson, John Adams i Benjamin Franklin zostali nazwani przez kolonistów ojcami-założycielami. Nieoficjalnie Dzień Niepodległości obchodzono już od 1777 roku. W 1870 roku Kongres Stanów Zjednoczonych oficjalnie ustanowił 4 lipca dniem wolnym od pracy bez wynagrodzenia dla urzędników federalnych. W 1931 roku zmieniono prawo, przyznając im za ten dzień uposażenie. Należy wspomnieć, że Polacy – Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko zapisali się na trwałe na kartach historii walcząc o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Co roku 4 lipca Ameryka hucznie świętuje swój Dzień Niepodległości. Organizowane są koncerty, parady, festyny, mecze baseballowe. Tego dnia politycy i urzędnicy państwowi wygłaszają przemówienia o tematyce patriotycznej. 4 lipca w całych Stanach Zjednoczonych odbędą się również uroczystości nadania obywatelstwa tysiącom imigrantów. Większość Amerykanów spędzi Święto Niepodległości na spotkaniach z rodziną, przyjaciółmi i na wspólnym grillowaniu. Po zmierzchu w wielu amerykańskich miastach odbędą się pokazy sztucznych ogni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here