Czajkowski, Turing i inni… Zabiła ich homofobia

0
Zdjęcie: Alan Turing

Co może łączyć Piotra Czajkowskiego i Alana Turinga, którzy żyli w innych czasach? Tym, co ich łączy, to samobójstwo spowodowane homofobią.

Piotr Czajkowski

Piotr Czajkowski jest znany z tego, że był wybitnym kompozytorem. Urodził się 7 maja 1840 roku w Wotkińsku. Jego twórczość wywarła wielki wpływ na rozwój rosyjskiej muzyki oraz kultury. Utrzymywał on kontakty z wieloma innymi wybitnymi ludźmi, np. z Musogrskim czy też Borodinem. Przyjrzyjmy się teraz temu, jak doszło do popełnienia samobójstwa, które to zostało wymuszone na nim. W książce „Piotr Czajkowski. Tragiczny i romantyczny” Anthony Holden pisze o tym, co doprowadziło do tego:

W 1893 roku (…) Czajkowski zawarł znajomość z przystojnym, młodym szlachcicem, którym według późniejszych ustaleń był Aleksander Władimirowicz Stenbok-Fermor, osiemnastoletni bratanek hrabiego Aleksieja Aleksandrowicza Stenbok-Fermora, bliskiego przyjaciela cara. To, co nastąpiło, jako żywo przypomina dramat, który miał się rozegrać w Anglii rok później, kiedy to John Sholto Douglas, ósmy markiz Qeensberry, ujawnił przyjaźń Oscara Wilde’a ze swoim synem, lordem Alfredem Douglasem („Bosie”) – przyczyniając się w ten sposób do ruiny, wygnania, a w końcu śmierci Wilde’a.

Oburzony hrabia napisał list do cara, skarżąc się na zachowanie Czajkowskiego, który wręczył najznamienitszemu prawnikowi, jakiego znał, Nikołajowi Jacobiemu. Tak się złożyło, że Jacobi był uczniem Szkoły Prawoznawstwa w tym samym czasie, co kompozytor, chodzili nawet do jednej klasy. Prawnik, zapoznawszy się z treścią listu, najwyraźniej bardziej się przejął tym, że skandal zaszkodzi opinii ich alma mater, niż ukochanemu przez Rosję – i cieszącemu się międzynarodową sławą – „narodowemu kompozytorowi”.

Dla Jacobiego, według słów Wojtowa, „honor szkolnego munduru był święty”. Prawnik natychmiast zwołał w swym domu w Carskim Siole „sąd honorowy”, w którego skład weszli wszyscy szkolni koledzy Czajkowskiego, mieszkający wówczas w Petersburgu. Cała ósemka, łącznie z kompozytorem, przez pięć godzin naradzała się za zamkniętymi drzwiami. Potem Czajkowski wyszedł „pospiesznie z gabinetu… niemal biegł… nic nie mówił, był bardzo blady i poruszony” – według słów pani Jacobi. „Sąd” oświadczył Czajkowskiemu, że tylko w jednym wypadku mogą nie przekazać listu hrabiego carowi. Zażądali, by odebrał sobie życie. „Czajkowski zgodził się z tą decyzją” i „dzień czy dwa później Petersburg obiegła wiadomość o śmiertelnej chorobie kompozytora”.

Faktycznym powodem śmierci Piotra Czajkowskiego było więc wymuszenie na nim popełnienia samobójstwa pod groźbą ujawnienia jego orientacji homoseksualnej.

Alan Turing – człowiek, który pokonał Enigmę oraz dał początek komputerom i informatyce

Alan Turing jest twórcą maszyny, która pokonała niemiecką Enigmę i pozwoliła zakończyć wojnę szybciej, a tym samym ratując tysiące istnień ludzkich. W dodatku miał on wkład w rozwój informatyki i to dzięki niemu powstały komputery. Napisał także wiele ważnych prac naukowych, które legły u podstaw informatyki. Turing urodził się 23 czerwca 1912 roku w Londynie.

W Sherborne School poznał Christophera Morcoma, w który się zakochał, przez co odkrył swoją orientację homoseksualną. Praca Turinga „O liczbach obliczalnych” wprowadziła abstrakcyjną maszynę, która była w stanie wykonać algorytmy (jest to zaprogramowana, określona operacja).

W 1952 roku policja dowiedziała się o jego orientacji homoseksualnej podczas przesłuchania. Oskarżono go o tzw. „naruszenie moralności” i wytoczono proces. Miał dwie możliwości do wyboru: terapię hormonalną lub więzienie. Alan wybrał terapię.

Jednak terapia ta spowodowała, że jego psychika stała się ruiną. Terapia polegała na przyjmowaniu estrogenu, co powodowało kastrację chemiczną. 7 czerwca 1954 roku w swoim pokoju w Wilmslow wyniszczony przez terapię hormonalną Alan Turing popełnił samobójstwo.

To zaledwie dwa z wielu przykładów. Homofobia doprowadziła do śmierci wielu innych osób. Przedstawiłem historię dwóch wybitnych ludzi, którzy byli jej ofiarami, aby uświadomić to, jak niszczycielska potrafi być homofobia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here