Co zamierza prezydent Biden

0

Prezydent Joe Biden wyróżnia się ilością rozmaitych rozporządzeń i projektów ustaw. Po upokarzającym wycofaniu się USA z Afganistanu Joe Biden postanowił odbudować pozycję polityczno-militarną Stanów Zjednoczonych w rejonie Pacyfiku. Rozpoczął kilkumiesięczne utrzymywane w głębokiej tajemnicy negocjacje z Wielką Brytanią i Australią w sprawie zawarcia wojskowego sojuszu. Porozumienie to zawarto 15 września. Następnego dnia Biden publicznie powiadomił świat o powstaniu nowego sojuszu. „To historyczny krok – powiedział prezydent Joe Biden.

Nowy sojusz zwany w skrócie AUKUS obejmuje różne dziedziny współpracy między państwami członkowskimi i zwiększy obecność militarną tych państw w obszarze Pacyfiku. Choć tego oficjalnie nie zadeklarowano to nie ulega wątpliwości, że nowy sojusz jest skierowany przeciwko ekspansji Chin. Chiny zresztą natychmiast zareagowały oświadczeniem, że posunięcie to jest przejawem walki ideologicznej i reprezentuje mentalność zimnowojenną państw anglosaskich.

Najbardziej zaskoczona i poirytowana nowym sojuszem była Francja, która od dłuższego czasu prowadziła rozmowy z Australia w sprawie sprzedaży Australii 12 okrętów podwodnych za sumę 66 mld. dolarów. Australia oficjalnie zerwała te rozmowy z Francją. Paryż w proteście po raz pierwszy w historii stosunków francusko-amerykańskich wezwał swojego ambasadora z Waszyngtonu do powrotu do Paryża. By uniknąć spotkania z prezydentem Bidenem, prezydent Macron nie pojechał na doroczną sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Prezydent Biden oświadczył 21 września, że podwoi finansowe zobowiązania dla krajów rozwijających się by ułatwić im walkę z kryzysem klimatycznym. Biden zapowiedział, że zwiększy roczne fundusze na ten cel z 5,7 mld. dol. do 11,4 mld. dol. Biden dodał, że fundusz ten uczyni Stany Zjednoczone światowym liderem w finansowaniu walki z niepożądanymi zmianami klimatycznymi na świecie. Prezydent obiecał również dodatkowe przekazanie w 2022 r. różnym państwom 500 milionów szczepionek w walce z wirusem Covid-19. Biden zachęcał cały świat do szczepień i w związku z tym publicznie dał się zaszczepić 27 września w Białym Domu na oczach milionów Amerykanów. „Proszę was dajcie się zaszczepić. Możecie uratować nie tylko swoje życie, ale także życie ludzi wokół was” – powiedział 78-letni prezydent.

21 września 2021 r. Biden jako prezydent USA wygłosił swoje pierwsze przemówienie na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Zapewnił słuchaczy, że Stany Zjednoczone wkraczają w nową erę dyplomacji. Obiecał również, że Stany Zjednoczone chcą być nie tylko potęgą militarną, ale także liderem w walce z koronawirusem, zmianami klimatycznymi i wojną. Nadchodzące dziesięciolecie określił mianem „obiecującej dekady dla naszego świata”. Zakończenie 20-letniego konfliktu w Afganistanie określił jako „zamknięcie okresu nieustępliwej wojny i otwarcia nowej ery nieugiętej dyplomacji i wykorzystania naszych możliwości dla wzmocnienia naszych stosunków z sojusznikami. Kończymy erę niekończących się wojen i otwieramy erę niekończącej się dyplomacji” – dodał prezydent.

Nie wymieniając Chin z nazwy Biden podkreślił, że nie dąży do nowej zimnej wojny i powiedział, że Stany Zjednoczone zwrócą większą uwagę na zagrożenia w rejonie Indo-Pacyfiku. Podkreślił przy tym, że jego kraj będzie poświęcał więcej uwagi dyplomatycznym i naukowym możliwościom w globalnym wymiarze. Pochwalił się tym, że stoi „przed wami po raz pierwszy od 20 lat kiedy Stany Zjednoczone nie są w stanie wojny”. Pochwalił się również dużą pomocą jaką jego kraj niesie innym w walce pandemią koronawirusa.

Pospieszne i chaotyczne wycofanie się z Afganistanu oraz rozszerzająca się w USA pandemia spowodowały spadek notowań prezydenta Bidena w społeczeństwie amerykańskim. Na przełomie września i października 2021 r. aprobata dla prezydenta była bardzo niska 43% podczas gdy dezaprobata sięgnęła 53%. Jeszcze w czerwcu 56% ankietowanych Amerykanów popierało prezydenta, a 40% wyrażało się o nim negatywnie. Szczególnie wysoki odsetek dezaprobaty dla Bidena wyrażali tzw. wyborcy niezależni. Wśród członków Partii Demokratycznej Biden cieszył się wysokim poparciem. Aż 9 spośród 10 demokratów wystawiło mu pozytywną opinię. W tym czasie w Kongresie toczyły się ostre spory między demokratami i republikanami co zapewne nie ułatwiało prezydentowi sprawowania jego funkcji. Tym bardziej, że Biden zapewniał wyborców, że chce być prezydentem wszystkich Amerykanów i że jego polityka modernizacji dróg, mostów i transportu służy wszystkim Amerykanom.

Poprzedni artykułNiemieckie skrzydlate słowa w Polsce (wypowiedzi postaci historycznych)
Następny artykułRozmowa z Axelem Schmidt-Gödelitz – przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia ost-west-forum Gut-Goedelitz
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here