Co warto wiedzieć o polarach?

0

Polar to dzianina wykonana z tworzyw sztucznych, która jest niezwykle popularna w branży odzieżowej dzięki swoim właściwościom. Polar służy głównie do wyrobu odzieży sportowej – bluz, kurtek czy dresów.

Trójwarstwowa technologia
Można go określić jako materiał nowej generacji, jako że splot tysięcy włókiem sprawia, że zapewnia on właściwą termoizolację nawet w ekstremalnych warunkach. Oddychalność skóry i doskonała termoizolacja zostały osiągnięte poprzez zastosowanie trójwarstwowej dzianiny i wcześniej wspomnianej technologii włókien. Włókna są odporne na uszkodzenia, nie ulegają złamaniu i nie absorbują wilgoci. Każdy polar składa się z warstwy wewnętrznej, która pochłania wytwarzany przez nasze ciało pot, warstwy pośredniej która wypycha go na zewnątrz oraz warstwy zewnętrznej, która jest odporna na uszkodzenia, oddychająca i ocieplająca.

Trochę historii…
Polar został wynaleziony w 1979 roku w laboratoriach firmy Malden Mills w USA. Polartec – ponieważ taka była jego początkowa nazwa – jest świetnym przykładem zastosowania biomimetyki do potrzeb człowieka. Materiał powstał na wzór futra niedźwiedzia. Zbudowany jest z cienkich rureczek poliestrowych splotów, gdzie jedna rureczka może osiągać 40 kilometrów długości przy zachowaniu zaledwie 5 g wagi. Poliester jest materiałem nie absorbującym wody, dlatego wykonany z niego polar jest hydrofobem.

Zalety polarów:

– nie wchłaniają więcej niż 1% wody
– dobrze reagują na temperaturę i zmianę wilgotności
– dobrze się farbują
– dopasowują się do ciała
– są elastyczne i odporne na zagniecenia
– szybko schną
– nie przyjmują zapachów z zewnątrz
– są wytrzymałe
– nie sprawiają trudności w konserwacji
– utrzymują naturalną temperaturę ciała
– mają dobre właściwości izolacyjne
– nie mechacą się

Podział polarów
Polary można podzielić ze względu na ich różnice gramaturowe:

  • Polar o gramaturze 100g/m2 – cienki polar, idealny jako pierwsza warstwa odzieży. Z polaru o takiej gramaturze często szyje się spodnie, które służą jako docieplenie grubszych, zewnętrznych warstw ubrania.
  • Polar o gramaturze 200g/m2 – średniej grubości polar, który jest najczęściej wyposażony w zamki i kieszenie. Polary o takiej gramaturze służą jako druga warstwa odzieży, będąc pośrednikiem między warstwą przylegająca do ciała a warstwą zewnętrzną.
  • Polar o gramaturze 300g/m2 – najgrubsze i najcieplejsze polary, które często posiadają już krój kurtek wyposażonych w kaptur. Można je stosować jako zewnętrzną warstwę odzieży, która idealnie nadaje się na wiosenne i jesienne wycieczki w góry.

Kupujemy polar

Podczas zakupu polara warto zwrócić uwagę na poniższe parametry, które pomogą wybrać taki model, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom:

– grubość polara – im większa gramatura tym polar jest cieplejszy
– długość zamka – modele cieńsze mają krótszy zamek i trzeba je zakładać przez głowę
– ściągacze – pomagają zachować ciepło, zapobiegają przewianiu
– wzmocnienia – niektóre polary posiadają wzmocnienia w rejonach podatnych na otarcia
– kieszenie – mogą znajdować się z boku lub z przodu, zapinane na zamek lub otwarte
– krój – polar powinien przylegać do ciała, ale warto dobrać go tak, aby zmieściła się pod niego jeszcze jedna warstwa odzieży
– kaptur – dodatkowa ochrona głowy przed utratą zimna

Jak dbać o polar
Aby zachować właściwości polaru przez długi czas należy zadbać o jego odpowiednią konserwację.

Podczas prania polaru w pralce należy pozapinać wszystkie zamki i wywinąć go na drugą stronę, aby chronić zewnętrzną warstwę przed zniszczeniem. Do procesu czyszczenia powinno się używać specjalnych środków, a program w pralce ustawić na pranie syntetyczne. Dodatkowo można zastosować specjalistyczny środek impregnujący do polarów. Po wypraniu suszymy polar w stanie rozwieszonym. Warto również zapoznać się z informacjami zawartymi na metce, które określą szczegółowo wszystkie bezpieczne działania.

Ponad 20 lat temu odkryto materiał nazywany współcześnie polarem. Dzięki jego niesamowitym właściwościom, do tej pory króluje w branży odzieżowej, zwłaszcza wśród sportowców. Stał się niezbędnikiem dla każdego kolarza, amatora wycieczek górskich czy biegacza. Przed zakupem warto zapoznać się ze specyfiką każdego modelu, aby dopasować go do swoich potrzeb. Polary rozróżnia się zasadniczo na podstawie różnic w ich gramaturze, dodatkowo mogą posiadać wiele elementów, które podniosą komfort użytkowania i praktyczność.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem 4F.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here