Akcja "TAK dla utrzymania zerowej stawki VAT na książki"

0

Poniżej przedstawiam interesującą akcję społeczną „TAK dla utrzymania zerowej stawki VAT na książki”.  Oczywiście wiadomo, że o wprowadzeniu tego podatku postanowiono już w Brukseli, jednak organizatorzy akcji chcą nakłonić polskie władze, by te zwróciły się do Unii Europejskiej z prośbą o pozwolenie Polsce na utrzymanie dotychczasowej, zerowej stawki VAT. W związku z prośbą o nagłośnienie tego przedsięwzięcia, poniżej zamieszczam list organizatorów do najwyższych przedstawicieli RP oraz linki, pod którymi można uzyskać więcej informacji.

 

 Szanowny Panie Prezydencie,
Szanowny Panie Premierze,
Szanowny Panie Ministrze,
Jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, w trosce o rozwój kulturalny naszego kraju i narodu, zwracamy się do Panów z apelem o podjęcie działań zmierzających do utrzymania zerowej stawki podatku VAT na książki oraz prasę specjalistyczną.

Mając świadomość tego, że planowane zmiany wysokości podatku VAT są powodowane postanowieniami Unii Europejskiej postulujemy o ponowne podjęcie przez odpowiednie organy polskich władz rozmów na szczeblu europejskim o zachowanie zerowej stawki na książki. Biorąc za przykład takie kraje jak Wielka Brytania czy Irlandia, gdzie podatek ten pozostaje na poziomie zero procent, uważamy, że cel jest możliwy do osiągnięcia.Pragniemy podkreślić, że książki nie są jedynie produktem handlowym, ale dobrem kultury oraz narzędziem oświaty. Ponadto niski poziom czytelnictwa w kraju już dziś jest niepokojący. Jak pokazują wyniki badań Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, liczba osób czytających w Polsce osiągnęła najniższy od 18 lat poziom. Wprowadzenie nawet kilkuprocentowej stawki podatku VAT na książki będzie niosło ze sobą skutki nie tylko kulturowe i ekonomiczne, ale przede
wszystkim cywilizacyjne.Konsekwencje tej decyzji poniesie wiele obszarów życia publicznego, przede wszystkim nauka, edukacja i kultura. Nałożenie podatku VAT uderza, obok czytelników książek, również w instytucje związane z jej rozpowszechnianiem, czyli w wydawnictwa i księgarnie, a także w biblioteki, które i bez tego borykają się z problemami finansowymi.Ucierpią zwłaszcza nieduże biblioteki publiczne, które dają swoim użytkownikom jedyną szansę na kontakt z kulturą.

Dlatego traktując powyższe kwestie jako priorytetowe w XXI wieku oraz uznając rolę książki za bezsprzecznie istotną w intelektualnym i kulturalnym rozwoju społeczeństwa apelujemy do Panów jako naszych reprezentantów o wykorzystanie wszelkich możliwości i środków w celu renegocjacji kwestii wprowadzenia wyższej stawki podatku VAT na książki.

W imieniu Inicjatywy Społecznej „TAK dla utrzymania zerowej stawki VAT na książki”
Koło Naukowe Studentów Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego
Księgarnia Hatteria.pl

 
 

Aby podpisać petycję, wejdź na stronę: http://www.petycje.pl/5749

Aby obejrzeć stronę akcji na Facebooku, kliknij: http://www.facebook.com/pages/TAK-dla-utrzymania-zerowej-stawki-VAT-na-ksiazki/125232520832939

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here