Zmarł Stanisław Krzywicki! (Człowiek zasłużony – nie tylko dla bibliotekarstwa Szczecina)

0

Ta smutna wiadomość dotarła do mnie od em. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego – Ryszarda Lipczuka, który obecnie jest także autorem licznych publikacji w naszym „Przeglądzie Dziennikarskim”.

Stanisław Krzywicki był z wykształcenia historykiem, ale z pasji życiowej –

„niezmordowanym” (od kiedy Go pamiętam) działaczem społecznym, oddanym sprawom kultury na Pomorzu Szczecińskim!

A przede wszystkim był wybitnym bibliotekarzem,  wieloletnim dyrektorem Książnicy Szczecińskiej.

Był też moim poprzednikiem na stanowisku sekretarza Szczecińskiego Towarzystwa Kultury i dyrektorem jego biura, a potem m.in. dyrektorem Wydziału Kultury m. Szczecina.

Zmarł w szpitalu w Policach w wieku 89 lat, o czym

z wielkim żalem i smutkiem informuję PT Czytelników naszego magazynu.

Stanisław Krzywicki był również moim przyjacielem i kolegą, na wskroś lojalnym współpracownikiem, kiedy ja byłem dyrektorem wojewódzkiego wydziału kultury, a On – miasta Szczecina.

Był dla mnie Kimś bardzo ważnym. Swego czasu (choć było to dawno, dawno temu) namówił mnie do przejścia z księgarni (w której w latach pięćdziesiątych ub. wieku pracowałem) do STK  (poznaliśmy się, działając wspólnie w Szczecińskim Klubie Bibliofilów). Natomiast sam poświęcił się bez reszty bibliotekarstwu, w którym to zawodzie nieustannie pogłębiał swoją wiedzę na przeróżnych studiach podyplomowych w Polsce i zagranicą, osiągając m.in. zaszczytny w bibliotekarstwie tytuł zawodowy starszego kustosza.

Wtedy nawet został wybrany na wiceprzewodniczącego ZG (jakże zasłużonego dla książki i czytelnictwa) Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.    

Do Szczecina przyjechał bezpośrednio po studiach (na Uniwersytecie Warszawskim) w 1958 roku. I już na zawsze w nim pozostanie!

Staszek Krzywicki pozostanie w pamięci jako Człowiek, który przede wszystkim stworzył

Książnicę Szczecińską,  wpisując ją na trwałe w pejzaż nie tylko Pomorza Zachodniego, ale i Polski! To On nadał jej kształt i prestiż, również  jako instytucji naukowej, współpracującej dziś aktywnie z podobnymi Bibliotekami w kraju i zagranicą, organizując konferencje, seminaria, wystawy i koncerty. Ale szczególnie wieczory autorskie oraz spotkania z ciekawymi ludźmi (osobowościami naszej kultury, nauki, życia społeczno-politycznego i gospodarczego).

Książnica ma obecnie niezwykle imponujący księgozbiór oraz… płytotekę, a jej zbiory dostępne są dla KAŻDEGO!

Staszku Szanowny, żegnaj!

Z Twoim nazwiskiem i kreatywnością zawsze  będzie się wiązać przepiękny „Teatr Letni” w Parku Kasprowicza w Szczecinie, wielka troska o rozwój bazy materialnej dla kultury, jak też pozyskanie dla niej znanych i zdolnych artystów, m.in. do Filharmonii Szczecińskiej – Stefana Marczyka czy do Teatru Muzycznego – Tadeusza Bursztynowicza.

Wiem, że niemal do końca swych dni pracowałeś nad swoją autobiografią, którą – mam nadzieję – Twoi następcy szybko dokończą i opublikują drukiem.

Dzięki Ci też za powołanie – w ramach Książnicy – Muzeum Literatury, z bogatym zbiorem archiwalnym (m.in. rękopisami Witkacego, a przede wszystkim pisarzy Pomorza Zachodniego).

W pamięci potomnych (szczególnie Szczecinian) pozostanie też Twoje – wspólnie z prof. Tadeuszem Białeckim – zainicjowanie i zrealizowanie największego chyba dzieła Twego życia – monumentalnej „Encyklopedii Szczecina”.

Staszku Szanowny, trudno będzie zastąpić Ciebie!

Spoczywaj w spokoju, gdyż Twoje sukcesy i dokonania będą żyły dalej…

a gdy z żoną znowu będziemy w Szczecinie,  na pewno przyjdziemy do Ciebie i zapalimy znicz na Twojej mogile! I jeszcze raz podziękujemy za nasze wieloletnie koleżeńskie partnerstwo i współpracę! (Karol Czejarek z żoną, u której cieszyłeś się wielkim szacunkiem, jako że pomagałeś przed laty Chórowi Politechniki Szczecińskiej, gdy  była swego czasu – ale nie tylko wtedy – jego chórzystką i prezesem).  

Poprzedni artykuł„Tyloletnią pracą wystawił sobie pomnik, który nie pozwoli zapomnieć pięknego człowieka”
Następny artykułAgresja rosyjska groźna dla całego świata
Karol Czejarek
Karol Czejarek, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa; magister filologii germańskiej, tłumacz przysięgły z języka niemieckiego; członek Związku Literatów Polskich; profesor nadzwyczajny b. Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora, wieloletni adiunkt - kierownik po. Zakładu Kulturoznawstwa Stosowanego w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego; nauczyciel mianowany j. niemieckiego w szkołach średnich; przedstawiciel stowarzyszenia „ost-west-forum Gut Goedelitz” w Warszawie. Inicjator i redaktor (wspólnie m.in. z Tomaszem Pszczółkowskim), Biografii polsko-niemieckich pt. „Historia pamięcią pisana”, „Polska między Niemcami a Rosją” oraz Redaktor „Dzieł zebranych Hansa Hellmuta Kirsta”. Autor książek: „Nazizm, wojna i III Rzesza w powieściach Hansa Hellmuta Kirsta”, monografii o Annie Seghers, antologii niemieckich pisarzy wojennych pt. „Sonata wiosenna”, gramatyki niemieckiej „Dla ciebie” (wspólnie z Joanną Słocińską), oraz spolszczenia (z synem Hubertem) „Collins German Grammar” i „Collins Verb Tables” (przy współudziale Ewy Piotrkiewicz-Karmowskiej). Współautor publikacji „Polen – Land und Leute” oraz albumów „Polska” i „Szczecin”. Członek Komitetu Naukowego Międzynarodowej Konferencji nt. „Praw człowieka” w Sejmie RP Przełożył z j. niemieckiego m.in. Georga Heyma, Guentera Kunerta, Hansa Hellmuta Kirsta, Hansa Walldorfa, Christy Grasmeyer, Heinera Muellera. Wykładał m.in. Historię literatury niemieckiej, Metody nauczania j. obcych, Problematyka UE i Globalizacji oraz prowadził ćwiczenia m.in. ze sztuki tłumaczenia i znajomości praktycznej j. niemieckiego. Również (na UW, jak i AH w Pułtusku) – seminarium magisterskie. Autor licznych artykułów i recenzji; aktualnie zastępca red. nacz. Przeglądu Dziennikarskiego. Przed rokiem 1990 – m.in. kierownik księgarni, sekretarz Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, dyr. Wydziału Kultury PWRN w Szczecinie; dyrektor Centralnego Ośrodka Metodyki Upowszechniania Kultury, dyr. Departamentu plastyki w Ministerstwie Kultury i Sztuki, dyr. Wydziału Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Dyr. dep. Książki MKiS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here