Zawsze elegancka Nancy Reagan

0
Fot. The Ronald Reagan Library

Nancy wtrącała się do wszystkiego. Denerwowało to lekarzy, Wszystko chciała wiedzieć. Żądała szczegółowego uzasadniania każdej decyzji.

Reagan leżał w pokoju, w którym, z uwagi na bezpieczeństwo prezydenta, zasunięte były ciężkie zasłony. Nancy chciała je odsłonić, by widział choć trochę światła dziennego i mógł pooddychać świeżym powietrzem. Dr David Gens wyjaśnił jej, że są to „koszty zawodu”, mając na myśli to, że prezydent musi czymś płacić za swój urząd.

Później, gdy dr Gens powiedział jej, że idzie do domu, od kilku dni bowiem nie opuszcza szpitala i żona już się zaczęła niepokoić, Nancy Reagan zwróciła się do niego jego słowami: „Są to koszty zawodu”.

Nancy Reagan przeżywała wyniki ankiet, zwłaszcza te, z których wynikało, że szkodzi politycznym interesom męża. Zaczęła większą wagę przywiązywać do swoich strojów, do sposobu bycia. Zaczęła angażować się w różne przedsięwzięcia dobroczynne, w program popularyzujący adopcję dzieci oraz we współpracę z weteranami wojny wietnamskiej. Fotografowała się z emerytami, z upośledzonymi dziećmi itp.

Wynajęła także Landona Parrina, aby przygotował jej kilka przemówień i dowcipnych powiedzonek, które poprawiłyby jej opinię. 29 marca 1982 r. w czasie prestiżowego przyjęcia zaaranżowano scenę, w której Nancy pojawiła się przebrana za żebraczkę i zaśpiewała piosenkę o tym, że nosi używane suknie, które Ronnie kupuje za 10 centów. Ten spektakl miał zdezawuować opinię o Nancy, że lubi luksusowe, superdrogie stroje.

Mimo pozornego spokoju wewnętrznego Nancy była bardzo spięta podczas wszystkich spotkań i wywiadów. Bardzo rzadko publicznie zabierała głos. Kiedy przemawiała, robiła to źle. Na publicznych imprezach najchętniej siedziała w milczeniu wpatrzona w męża.

Na 70. urodziny Reagana, w piątek 6 lutego 1981 r., zaledwie 16 dni po objęciu prezydentury, Nancy postanowiła przygotować mężowi niespodziankę. Po naradzie ze swymi bogatymi przyjaciółmi z Kalifornii postanowiła urządzić w Białym Domu przyjęcie dla grona 100 najbliższych przyjaciół. Na liście zaproszonych znaleźli się oczywiście: Wilsonowie, Annenbergowie, Deutschowie, Jorgensenowie, Bloomingdale’owie i inni. Mężowi powiedziała, że będzie na kolacji wąskie grono przyjaciół. Kiedy Reagan wszedł do salonu i zobaczył tłum ludzi, wydawał się mile zaskoczony. Salon tonął w kwiatach, serwowano wspaniałe dania, orkiestra grała stare, romantyczne melodie. Wznosząc toast, Nancy powiedziała: „Wiem, że on niczego bardziej nie pragnie niż utrzymania naszej przyjaźni”. Dawno już w Białym Domu nie urządzano przyjęcia z takim przepychem jak na 70. urodziny Reagana.

W lipcu 1981 r. Nancy reprezentowała Prezydenta Stanów Zjednoczonych na ślubie następcy tronu brytyjskiego księcia Karola i lady Diany. Udała się do Londynu w towarzystwie swych najbliższych współpracowników: 10 agentów ochrony, pielęgniarki, fotografa, fryzjera Juliusa, przedstawiciela Departamentu Stanu, 13 dziennikarzy, a także przyjaciół, Betsy i Alfreda Bloomingdale’ów.

W 1981 r. Reaganowie byli atakowani za przyjęcie prezentów, których wartość oceniono na minimum 30 tys. dolarów. Ponadto Nancy otrzymała wiele sukienek zaprojektowanych przez najdroższych projektantów mody (…).

***

Powyżej zaprezentowany został fragment książki pt. „Panie Białego Domu”
Autor: prof. Longin Pastusiak
Liczba stron: 848
Wydawnictwo: Bellona

Poprzedni artykułRosalynn Carter – wpływowa pierwsza dama USA
Następny artykułZagrożenia dla roślin
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here