Zatrudnienie i sprawy socjalne – priorytety prezydencji greckiej

0

Filip-Kaczmarek-Rengaswamy-Sankaranarayanan-Cancer-in-Africa-Parlament-Europejski-300x2251W dzisiejszym posiedzeniu Komisji ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych wziął udział Jannis Wrutsis, grecki minister zatrudnienia, ochrony socjalnej i dobrobytu, który przedstawił najważniejsze priorytety Rady UE na najbliższe pół roku.

– W kolejnych miesiącach będziemy musieli ciężko pracować i podjąć ważne decyzje, by w nadchodzących wyborach obywatele europejscy nie głosowali w nastroju zgorzknienia. Musimy pamiętać o ważnych reformach, które nas czekają – apelował do posłów minister.

Jannis Wrutsis zaznaczył, że jednymi z najważniejszych tematów, które podejmie prezydencja grecka, będą: promowanie nowych miejsc pracy, zwalczanie bezrobocia oraz wzmacnianie społecznego wymiaru Europejskiej Unii Monetarnej. Ze względu na starzenie się społeczeństw Europy, konieczne okaże się też włączenie do rozważań wymiaru demograficznego. Co więcej, jak mówił minister:

– Przyszłość Europy leży w rękach młodych i dlatego trzeba położyć akcent na zwalczanie bezrobocia wśród osób do 30 roku życia. To jeden z głównych priorytetów naszej prezydencji.

Wśród kolejnych kroków, które będą podjęte, wymieniono m.in. reformę Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej EURES, która pomoże zwalczać bezrobocie na poziomie europejskim. Niezbędne okaże się też zwalczanie negatywnego zjawiska pracy na czarno, gdyż jak określił minister „jest to przestępstwo gospodarcze i społeczne, to pogwałcenie praw pracowniczych”.

Podczas dyskusji pojawiły też się głosy skierowane m.in. w postać brytyjskiego premiera Davida Camerona. I tak eurodeputowana Sari Essayah powiedziała, że mimo iż zaledwie 3% pracowników podejmuje zatrudnienie w innym kraju niż ojczysty, Unia i tak musi zmagać się z rasistowską i populistyczną retoryką przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Jannis Wrutsis podsumował debatę słowami: – Nasz program jest ambitny, ale jednocześnie realistyczny. Będziemy działać zdecydowanie, cierpliwie i z uporem. Sukces tej prezydencji oznaczać będzie sukces Europy. Jeśli połączymy nasze siły, uda nam się uzyskać wspólną wizję i zwyciężyć.

Więcej na: skrzydlewska.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here