Wyzwania dla kultury i edukacji

0

Pawel Rogalinski, Komisja Europejska, Parlament Europejski, Bruksela, www.przegladdziennikarski.pl, blog dziennikarski, Rue Wiertz 6021 stycznia w Parlamencie Europejskim w Brukseli miało miejsce posiedzenie Komisji Kultury i Edukacji, na którym byli również obecni trzej przedstawiciele prezydencji greckiej: Konstantinos Arvanitopoulos – minister edukacji i spraw religijnych, Panos Panayiotopoulos – minister kultury i sportu, a także Simos Kedikoglou – wiceminister przy premierze i rzecznik rządu odpowiedzialny za media.

Podczas dyskusji podniesione zostały bardzo ważne tematy, które jednocześnie stały się priorytetami prezydencji w kwestiach kultury i edukacji. Wśród nich były m.in. program Erasmus +, kursy w Internecie i e-learning, uczenie się przez całe życie, wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych, konieczność umiędzynarodowienia uniwersytetów, stworzenie nowego rankingu uczelni wyższych U-Multirank czy też zwalczanie bezrobocia wśród młodych.

– Trzeba wymieniać się najlepszymi praktykami w kwestii nauczania. Dla przykładu w Niemczech jest tylko 8% bezrobocie i w dużym stopniu jest to zasługa tamtejszego systemu kształcenia – mówił europoseł Piotr Borys.

– Państwa Unii Europejskiej zapomniały o kształceniu zawodowym i postrzegały je jako drugi, gorszy model nauczania. Trzeba przyznać, że niemieckie rozwiązania w tej kwestii są skuteczne i będziemy musieli skorzystać z doświadczeń Berlina – przyznał rację polskiemu deputowanemu minister Arvanitopoulos.

Na spotkaniu mówiono też o rozwijaniu technologii w obszarach peryferyjnych, rozwoju kształcenia zawodowego, kontynuacji programu Europejskiej Stolicy Kultury czy wreszcie pluralizmu w mediach i ochrony dzieci i młodzieży w erze cyfrowej.

– Kultura w Europie jest silna, pracuje w niej 7 mln obywateli, co stanowi blisko 6% naszego PKB. Naszym celem jest wzmocnienie europejskiej kinematografii i doprowadzenie do sytuacji, by ona dobrze konkurowała z tą amerykańską – zaznaczył minister Panos Panayiotopoulos.

Więcej na: skrzydlewska.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here