Zastosowania pomp hydraulicznych

0

Hydraulika siłowa jest powszechnie stosowana w różnych gałęziach przemysłu. W szybkim czasie zyskała wielu zwolenników i stała się fenomenem ze względu na uniwersalność i wszechstronność. Ta technologia bazuje na wykorzystaniu różnych cieczy. Jednak potrzebny jest pewien element który spowodowałby jej przepływ. Tym elementem jest pompa hydrauliczna, bez której hydraulika siłowa nie ma racji bytu. Jakie jest zatem zastosowanie pompy hydraulicznej?

Zastosowanie

W hydraulice siłowej pompa pełni bardzo ważną funkcję, jaką jest wytworzenie odpowiedniego ciśnienia w celu zasilenia układu hydraulicznego. W takim układzie podstawowym przekaźnikiem energii jest ciecz. W przypadku pomp hydraulicznych będzie to olej. Aby układ hydrauliczny został w pełni zasilony, pompa musi dobrać odpowiednią ilość oleju pod wysokim ciśnieniem. Pompa hydrauliczna zamienia energię mechaniczną, której źródłem jest silnik na energię hydrauliczna, która jest zawarta w oleju. Dzięki temu możliwości wykorzystania tego urządzenia są w zasadzie nieograniczone. W rolnictwie różnego rodzaju maszyny takie jak traktory lub ciągniki wykorzystują pompy hydrauliczne.

Rodzaje pomp hydraulicznych

W zależności od zastosowania wyróżniamy kilka rodzajów pomp hydraulicznych: zębata(zewnętrzna i wewnętrzna), wielotłoczkowa – osiowa, wielotłoczkowa – promieniowa, łopatkowa, śrubowa. Pompa zębata jest przede wszystkim wykorzystywana do mobilnych zastosowań. Wielotłoczkowa używana jest w napędach hydraulicznych. Pompy łopatkowe są bardzo delikatne, dlatego wykorzystuje się je do pompowania gazów i cieczy. Natomiast pompa śrubowa jest pompą wyporową i używa się jej w przypadku pracy z różnego rodzaju olejami.

Bez oleju ani rusz!

Podstawą napędu pompy hydraulicznej jest olej, który musi spełniać odpowiednie parametry, aby ta mogła sprawnie działać. Podstawowym wymaganiem jest odpowiednia lepkość oleju. Zbyt wysoka może powodować zjawisko kawitacji, czyli pojawiania się w oleju pęcherzyków powietrza, co prowadzi do awarii całej pompy. Zbyt niska lepkość prowadzi do zniszczenia wewnętrznych elementów pompy. Dlatego uznaje się, iż ogólna minimalna wartość lepkości olejów hydraulicznych wynosi 5 mm ²/s.

Kolejnym wymogiem, jaki olej hydrauliczny powinien spełniać jest odporność na utlenianie się. Obecność w oleju powietrza wpływa niekorzystnie na elementy pompy. Aby układ hydrauliczny działał sprawnie, olej należy poddawać procesowi filtracji. Jeżeli ciecz stawia jakiekolwiek opory oznacza to, iż olej składa się z nieodpowiednich składników lub też złych jakościowo zanieczyszczeń.

Najczęstsze przyczyny awarii pompy

Aby układ hydrauliczny był w pełni zasilony należy odpowiednio zamontować pompę i dobrać właściwe parametry. Poza tym olej musi być filtrowany, ponieważ każde jego zanieczyszczenie może wpłynąć na uszkodzenie łożysk ślizgowych. Nie można zapomnieć też o odpowiednim poziomie cieczy w zbiorniku. Warto sprawdzać czy w oleju nie tworzą się pęcherzyki powietrza, które stanowią jedną z wielu przyczyn awarii pompy. W przypadku układu ssawnego w pompie o otworze większej średnicy często dochodzi do zasysania powietrza, co również negatywnie wpływa na pracę urządzenia. Powodem tego może być brak odpowiedniego uszczelnienia lub po prostu zbyt mały otwór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here