Wrocławskie uczelnie wyższe

0

Mówienie o Wrocławiu jako o mieście przyjaznym studentom, w żadnym wypadku nie jest przesadzone. Nie można nie zgodzić się z tym, że jest tu co studiować, wypada przy tym docenić, że na młodych ludzi chcących wzbogacić swoją wiedzę czeka przynajmniej kilka uczelni wyższych, których nie można ignorować.

Uniwersytet Wrocławski

Gdybyśmy chcieli wskazać tę wrocławską uczelnię, która jest najbardziej rozpoznawalna w skali kraju, z pewnością byłby nią Uniwersytet Wrocławski. Ten jest najstarszą uczelnią wyższą na ziemiach polskich zaraz po Uniwersytecie Jagiellońskim, a jego Gmach Główny jest jednym z najciekawszych zabytków epoki baroku w skali świata. Historia uniwersytetu jest nie mniej burzliwa niż historia miasta, w którym się on znajduje, osoby badające ją są jednak zgodne, co do tego, że uczelnia nigdy nie zeszła poniżej określonego poziomu dając się poznać jako miejsce, w którym to potrzeba edukowania młodzieży zawsze była priorytetem. Również dziś Uniwersytet Wrocławski jest jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w kraju. Kształcić można się tu na 46 podstawowych kierunkach, o pozycji szkoły wyższej najlepiej świadczy zaś to, że z możliwości tej korzysta ponad 30 tysięcy studentów.

Politechnika Wrocławska

Wrocław jest często opisywany jako miasto nowych technologii. Jego dynamiczny rozwój staje się wzorem dla innych polskich ośrodków, nie powinno więc dziwić to, że również znajdująca się tu techniczna uczelnia wyższa utrzymuje od lat bardzo wysoki poziom. Politechnika Wrocławska – bo właśnie o niej mowa – została założona w roku 1945, a więc zaledwie kilka miesięcy po przyłączenia Wrocławia do Polski. Nie można jednak mówić, że budowano ją od podstaw korzystała bowiem z zasobów materialnych niemieckiej technicznej uczelni wyższej oraz z zaangażowania i dorobku naukowego kadry profesorskiej Politechniki Lwowskiej. Jej absolwentami są między innymi: prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, medalistka olimpijska w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska, wybitna polska himalaistka Wanda Rutkiewicz oraz jeden z najbardziej znanych artystów kabaretowych – Tadeusz Drozda. Co roku blisko 30 tysięcy studentów robi zresztą wszystko, aby iść w ich ślady.

Uniwersytet Ekonomiczny

Również osoby, które chcą zgłębiać wiedzę z zakresu ekonomii, powinny zastanowić się nad studiami we Wrocławiu, tamtejszy Uniwersytet Ekonomiczny nie bez przyczyny cieszy się bowiem opinia jednej z najlepszych uczelni w kraju o takim profilu. Warto o nim pamiętać już choćby ze względu na jego ciekawą historię, dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny został bowiem założony w 1947 jako uczelnia prywatna – Wyższa Szkoła Handlowa. Jego upaństwowienie miało miejsce trzy lata później, od 2008 roku uczelnia ekonomiczna znana jest zaś pod dzisiejszą nazwą. Obecnie studenci mogą kształcić się na dziesięciu kierunkach pod opieką ponad siedmiuset nauczycieli akademickich. Uczelnię tą ukończyli między innymi: zasiadająca w parlamencie Europejskim Lidia Geringer de Oedenberg, wybitny judoka Rafał Kubacki oraz jeden z ważniejszych polityków lewicy po roku 1989 – Jerzy Szmajdziński.


exp.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez blog cowewroclawiu.pl na którym znajdziecie szereg informacji o Wrocławiu i Dolnym Śląsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here