Wiara w UFO

1
Autor fotografii: George Adamski

W Stanach Zjednoczonych jest niemała grupa ludzi, którzy wierzą w UFO, niezidentyfikowane latające obiekty.

Wiara w UFO zaczęła się 24 czerwca 1947 r., kiedy amerykański biznesmen Kenneth Arnold zauważył w pobliżu Mt. Rainer w stanie Waszyngton 9 obiektów w kształcie dysku, latających w powietrzu. Od tego czasu liczba Amerykanów, którzy rzekomo widzieli latające obiekty UFO szybko wzrastała. Do końca roku 1947 zarejestrowano ok. 800 zgłoszeń od osób, które zobaczyły latające talerze. Według Instytutu Gallupa w 1987 r. 5% Amerykanów wierzyło, że UFO naprawdę istnieje, że znajduje się pod kontrolą inteligentnych istot z innej planety. Niektórzy uważają, że owe istoty są przyjazne, inne zaś, że wrogie i złośliwe. Niektórzy chrześcijańscy interpretatorzy amerykańscy, np. Hal Lindsey, uważają, że UFO ma cechy satanistyczne. Znany murzyński  kaznodzieja islamski Louis Farrakhan twierdzi, że UFO zniszczy świat białego człowieka i wrogów Allaha w apokaliptycznej walce. 24 października 1989 r. Farrakhan opisał swoje spotkanie z UFO, w czasie którego rzekomo otrzymał przesłanie od założyciela ugrupowania Nation of Islam. Elijaha Muhammada, zapowiadające koniec białego człowieka.

Grupa osób wierzących w UFO znalazła się w centrum uwagi mass mediów amerykańskich, kiedy 39 członków sekty Brama Niebios popełniło samobójstwo 23-25 marca 1997 r. na terenie Rancho Santa Fe w pobliżu San Diego w Kalifornii. Było to największe samobójstwo zbiorowe w historii Stanów Zjednoczonych. Sekta ta wykorzystywała Internet do propagowania swoich wierzeń i pozyskiwania wyznawców.

Niektóre grupy wyznające apokaliptyczną wizję świata widzą w UFO rodzaj statków, które mają zabrać z tego padołu ziemskiego przed jego zagładą wybraną grupę wyznawców danej sekty. Pojawili się świadkowie, którzy twierdzą, że na własne oczy widzieli kosmitów wysiadających ze statku. Przykładem związku UFO z końcem świata jest działalność kościoła zwanego Sub Genius w Stanach Zjednoczonych. Sekta została założona w 1953 r. przez niejakiego J.R. „Bob” Dobbsa, który ogłosił, że flota statków UFO przybędzie, by zniszczyć światowy spisek przeciw kościołowi SubGenius, zabierze pastorów kościoła na statkach pilotowanych przez Boginie Seksu zwane Xists.

Sekta SubGenius twierdzi, że ma 100 000 wyznawców na całym świecie i grupuje różnych ludzi m.in. agnostyków, hakerów, buntowników, miłośników pornografii, przygłupów, bluźnierców, psotników i wyrzutków. Kościół organizuje rożne imprezy, koncerty rockowe oraz imprezy dostępne tylko dla dorosłych. Aby zostać członkiem sekty trzeba wpłacić składkę w wysokości 30 dolarów.

W końcu lat 1980-tych sekta została oskarżona o wprowadzenie wirusa pod nazwą „Wirus pokoju” („Peace Virus”) w komputerach Macintosha. Wówczas dużo pisano i mówiono o sekcie w czołowych mediach amerykańskich m.in. w „New York Times”, „Waszyngton Post”, „US News and World report”, CNN, National Public Radio. Tygodnik „Time” 1 stycznia 2000 r. określił „Boba” Dobbsa największym oszustem XX wieku.

Sekta ogłosiła, że koniec świata nastąpi w czwartek 5 lipca 2007 r. Sekta zaapelowała do swych zwolenników, aby przygotowali się na dzień ostateczny i przybyli w dowolnych strojach w dniach 28 czerwca – 5 lipca do miejscowości Sherman, w stanie Nowy York. Tu miał nadejść koniec świata określony kryptonimem „X-Day” („Dzień-X”).

Tłum ludzi zebrał się na otwartym powietrzu na terenie ośrodka Brushwood Folklore Center, wysłuchał głośnego koncertu rockowego, ale nie doczekał się końca świata.

Naukowcy sceptycznie odnoszą się do wiary w UFO. Nie wierzą w pogląd, że UFO są statkami kosmicznymi sterowanymi przez istoty pozaziemskie. Owe latające niezidentyfikowane obiekty mogą to być np. meteoryty, uszkodzone satelity, samoloty, balony meteorologiczne, stada ptaków, odbicia światła, spadające gwiazdy.

W Chicago utworzono „Ośrodek Badań nad UFO” (The Center for UFO Studies), który grupuje naukowców oraz osoby zainteresowane naukowymi badaniami zjawiska UFO z różnych krajów. Ośrodek o charakterze międzynarodowym gromadzi dokumentację i publikuje raporty, artykuły i analizy na temat UFO.

Naukowcy nigdy dotąd nie potwierdzili, że jakiekolwiek statki kosmiczne lądowały na Ziemi. Świadectwo osób, które twierdzą, że widziały UFO oparte są na mocno wątpliwej interpretacji wizualnych doświadczeń tych osób. Ludzie maja tendencje do fantazjowania i wytwory wyobraźni przedstawiają jako rzeczywiste zdarzenia. Można powiedzieć, że tzw. UFO-logia jest mitologią epoki kosmosu, jest produktem imaginacji i niezdolności niektórych ludzi do racjonalnego wyjaśnienia pewnych zjawisk.

Fani UFO uważają, że „Obcy” przybysze z innych planet to ludzie, których wygląd zmienił się w wyniku ewolucji, podobnie jak w wyniku  ewolucji zmienił się wygląd ziemskiego człowieka. Przybysze z kosmosu są bardziej zaawansowani technologicznie i ewolucyjnie od mieszkańców ziemi i ciekawią ich ludzie na Ziemi, jako protoplaści pasażerów UFO.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Harry S. Truman (1945-1953) zapytany, czy widział UFO, odpowiedział: „Tak, w gazetach”.

Prof. dr hab. Longin Pastusiak

Autor jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, b. posłem na Sejm (1993-2001) i b. marszałkiem Senatu (2001-2005).

Poprzedni artykułTel Awiw-Jafa i jego tajemnice
Następny artykułPremier Lague: Manchester United wraca na swoje miejsce…
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

1 KOMENTARZ

  1. W Stanach za dużo ludzi pali trawę ,widzą Elwisa,dziwne stwory a UFO to już norma.Stany Zjednoczone przejęły dokumentację po wojnie od Niemców na budowę latającego spodka i pewnie go testowali.Można teraz takiego drona zrobić. U nas jakoś nikt nie widział latających spodków , chyba że po kłótni z żoną 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here