Waterloo – miejsce ostatniej bitwy Napoleona Bonaparte

0

Pawel Rogalinski- WaterlooWaterloo to miejsce wyjątkowe. To tutaj bowiem 18 czerwca 1815 roku doszło do ostatniego wielkiego wydarzenia w życiu byłego cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte,  który niespodziewanie wrócił z wygnania na Elbie i objął rządy na 100 dni. Bitwa, którą potem rozpętał, była jedną z decydujących w dziejach świata i legła u podstaw nowego porządu stworzonego na podstawie postanowień kongresu wiedeńskiego.

Napoleon w błyskawicznym tempie zebrał ponad siedemdziesięciotysięczną armię, na czele której ruszył w kierunku Brukseli. Stały tam nierozwiązane jeszcze armie VI koalicji: angielska i pruska. Pierwsze dwa starcia okazały się pomyślne dla Napoleona i zrodziły w wielu nadzieje na ponowne odzyskanie przed Francję palmy pierwszeństwa w Europie. Niestety, początkowo zwycięska bitwa, przerodziła się po nadejściu pruskich posiłków w sromotną klęskę cesarza, który musiał ponownie abdykować 22 czerwca. Będąc brytyjskim więźniem, Napoleon został zesłany na wyspę Św. Heleny, gdzie spędził ostatnie lata swego życia.

Pamiętający o swoim cesarzu Francuzi, wbrew brytyjskim protestom, w latach 1824-1826 usypali na wzgórzu  w Waterloo kopiec i postawili żelazną statuę lwa patrzącego w kierunku Francji. Wchodząc na górę mającą 41 metrów wysokości musiałem pokonać 226 schodów; na wierzchołka kopca czeka jednak nagroda – można podziwiać wspaniałą panoramę miejsca bitwy. U podnóża kopca znajduje się muzeum przedstawiające panoramiczny obraz bitwy pod Waterloo. Zapraszam do obejrzenia krótkiego nagrania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here