Waterloo – miejsce ostatniej bitwy Napoleona Bonaparte

0
501

Pawel Rogalinski- WaterlooWaterloo to miejsce wyjątkowe. To tutaj bowiem 18 czerwca 1815 roku doszło do ostatniego wielkiego wydarzenia w życiu byłego cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte,  który niespodziewanie wrócił z wygnania na Elbie i objął rządy na 100 dni. Bitwa, którą potem rozpętał, była jedną z decydujących w dziejach świata i legła u podstaw nowego porządu stworzonego na podstawie postanowień kongresu wiedeńskiego.

Napoleon w błyskawicznym tempie zebrał ponad siedemdziesięciotysięczną armię, na czele której ruszył w kierunku Brukseli. Stały tam nierozwiązane jeszcze armie VI koalicji: angielska i pruska. Pierwsze dwa starcia okazały się pomyślne dla Napoleona i zrodziły w wielu nadzieje na ponowne odzyskanie przed Francję palmy pierwszeństwa w Europie. Niestety, początkowo zwycięska bitwa, przerodziła się po nadejściu pruskich posiłków w sromotną klęskę cesarza, który musiał ponownie abdykować 22 czerwca. Będąc brytyjskim więźniem, Napoleon został zesłany na wyspę Św. Heleny, gdzie spędził ostatnie lata swego życia.

Pamiętający o swoim cesarzu Francuzi, wbrew brytyjskim protestom, w latach 1824-1826 usypali na wzgórzu  w Waterloo kopiec i postawili żelazną statuę lwa patrzącego w kierunku Francji. Wchodząc na górę mającą 41 metrów wysokości musiałem pokonać 226 schodów; na wierzchołka kopca czeka jednak nagroda – można podziwiać wspaniałą panoramę miejsca bitwy. U podnóża kopca znajduje się muzeum przedstawiające panoramiczny obraz bitwy pod Waterloo. Zapraszam do obejrzenia krótkiego nagrania:

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrawa pasażerów w Unii Europejskiej
Następny artykułDawid Narożny: „Największe marzenie powoli nam się spełnia”
Paweł Rogaliński
Paweł Rogaliński jest politologiem, filologiem, rzecznikiem prasowym organizacji pozarządowej oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Londynie poświęconą popularności politycznej w krajach anglojęzycznych. Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here