Tadeusz Iwiński dla Przeglądu: "Ryszard Petru obraża posłów"

1

Tadeusz Iwiński (SLD), oburzony mocnymi słowami Ryszarda Petru, postanowił mu odpowiedzieć – również na łamach ‚Przeglądu Dziennikarskiego’. Przypomnijmy, że sprawa, o której mowa, dotyczyła rozmowy lidera NowoczesnejPL Ryszarda Petru z Pawłem Rogalińskim, podczas której ten pierwszy powiedział: „Trzeba wprowadzić kadencyjność posłów, żeby raz na osiem lat oderwać ich od koryta” (kliknij tutaj, aby przeczytać cały wywiad z R. Petru)

Zdanie o „odrywaniu posłów od koryta” oburzyło Tadeusza Iwińskiego, który jest posłem na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji. Jak uznał polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej:  – Wypowiedzi pana Ryszarda Petru są de facto obraźliwe dla wielu posłów. Na przykład dla mnie, gdyż jestem jednym z zaledwie siedmiu posłów zasiadających w Sejmie nieprzerwanie od pierwszych demokratycznych wyborów w 1991 roku.

Jak przypomina poseł: – Polityką zająłem się będąc już profesorem belwederskim. Osób w podobnej sytuacji jest kilkoro wśród tych, którzy zostali wybrani po raz pierwszy w ostatnich wyborach z 2011 r.

Tadeusz Iwiński ocenia też wspomniany punkt programu NowoczesnejPL: – Niektóre propozycje ruchu stworzonego przez pana Petru wydają się kuriozalne. Na przykład ograniczenie możliwości bycia parlamentarzystą do dwóch kadencji. Takiego rozwiązania nie ma w żadnym państwie na świecie!  Choć oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy czyni to dana partia polityczna – dla przykładu w Turcji rządząca AKP dla swoich członków wprowadziła takie ograniczenie do trzech kadencji. Pomijam też fakt, iż wymagałoby to zmiany obowiązującej konstytucji.

Prócz tytułu profesora zwyczajnego i piastowania funkcji posła od wielu lat, Tadeusz Iwiński znany jest też z bogatej znajomości języków obcych, m.in. portugalskiego, hiszpańskiego, włoskiego, niemieckiego, angielskiego, francuskiego, rumuńskiego, arabskiego, japońskiego, rosyjskiego, esperanta i łaciny.

Ryszard Petru z kolei to znany ekonomista, który dotychczas aktywnie nie angażował się w politykę. Dopiero w maju 2015 powołał Fundację Nowoczesna RP, a także zainicjował powołanie stowarzyszenia o tej samej nazwie, deklarując budowanie wokół nich ruchu politycznego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here