Strategia mody, strategia stylu

0

Każdy, kto przykłada wagę do swojego ubioru i podchodzi do tej kwestii poważnie, realizuje – świadomie lub nie – jedną z dwóch strategii: strategię mody albo strategię stylu. Podkreśliłem poważne podejście do tematu bowiem jest jeszcze nieduża grupa, która wyłamuje się z tego podziału, chociaż niewątpliwie przykłada dużą wagę do ubioru. Do grupy tej należą ci, którzy chcą za wszelką cenę zaszokować i zwrócić na siebie uwagę. Niektórzy nazywają ich błaznami, ale ja nie byłbym aż tak surowy w ich ocenie. Myślę, że mają problemy ze swoją osobowością i koniecznie potrzebują być ciągle w centrum uwagi. A ponieważ znacznie łatwiej jest przykuć uwagę zachowaniami negatywnymi, to do nich sięgają. Oczywiście jest też liczna grupa osób, które nie przykładają żadnej wagi do swojego ubioru (a nawet ogólniej: do swojego wyglądu), ale  nimi nie zamierzam się zajmować.

Realizowanie strategii mody polega na uważnym śledzeniu wszelkich modowych nowinek i szybkim dostosowywaniu się do nich. Strategia stylu polega na wypracowaniu własnego stylu, który niekoniecznie jest zgodny z najnowszymi trendami. Uważny czytelnik zapewne zauważy, że większość ludzi dbających o ubiór stosuje na co dzień mieszankę tych dwóch strategii. Będzie to trafne spostrzeżenie, przy czym ta mieszanka, u różnych ludzi, będzie miała różną zawartość poszczególnych strategii składowych. Można więc będzie mówić co najwyżej, że ktoś jest bliższy realizacji strategii mody, a ktoś inny – bliższy strategii stylu.

Jako reprezentanta bliskiego strategii mody wybrałem Davida Beckhama. Jest on słusznie uważany za jednego z najlepiej ubranych mężczyzn. Nie wiem na ile jego stylizacje są jego pomysłu, a na ile są mu podsuwane przez speców od ubierania się. W gruncie rzeczy nie ma to większego znaczenia; liczy się efekt końcowy a ten jest zadowalający. Jednak trudno jest mi dopatrzyć się jakichś charakterystycznych cech jego stylu. Jest to po prostu dobrze i modnie ubrany mężczyzna.

Moda_meska_strategia_01

Moda_meska_strategia_02

Doskonałym przykładem nurtu zbliżonego do strategii stylu wydał mi się Fabio Attanasio – urodzony w Neapolu a mieszkający w Mediolanie, autor doskonałego bloga http://www.thebespokedudes.com/it. Przez wielu uważany za jednego z najlepiej ubranych Włochów, jest postacią znaną i wpływową we włoskim świecie mody. Jego wyczucie stylu, dbałość o detale i przede wszystkim klasa – są godne podziwu. Jestem jego fanem.

Moda_meska_strategia_07

Więcej na ten temat można znaleźć na blogu http://janadamski.eu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here