Rumunia (cz. 1): blaski i cienie

0

Rumunia to kraj niezwykle zróżnicowany – bogaty i biedny, zacofany i nowoczesny, zabytkowy i pełen ruin. Rumunię zamieszkuje 21 mln ludzi, ale kraj się wyludnia, bo z jednej strony ma ujemny przyrost naturalny, a z drugiej młodzi ludzie chętnie emigrują do bogatszych państw Unii Europejskiej. (Aby powiększyć zdjęcie, kliknij na nie. Następnie, by powrócić do artykułu, kliknij przycisk "wstecz" w oknie Twojej przeglądarki).

Tuż obok na zdjęciach widać zabytkowy, XIII-wieczny obronny kościół w miejscowości Cristian, Sibiu (rum. Biserica evanghelică fortificată din Cristian,  jude?ul Sibiu). Rumunia jest pełna wspaniałych zabytków, niestety w większości bardzo zaniedbanych i często popadających w ruinę. Z uwagi na jej wielokulturowość ma jednak bardzo wiele do zaoferowania i warto odwiedzić ten kraj.

Obraz rumuńskiej wsi to przede wszystkim dużo widoków natury, ale też wyniszczałe budynki mieszkalne, bardzo stare samochody, rowery i furmanki. Mieszkańcy żyją tu bardzo skromnie, ale spokojne życie rekompensuje im wszystko. Dzięki unijnym dotacjom, infrastruktura, zaniedbywana przez lata, teraz nabiera europejskiego i nowoczesnego wymiaru.

 

Miasta, w szczególności te większe, są już zupełnie inne i dzięki licznym inwestycjom zagranicznym przypominają metropolie innych krajów UE. Oczywiście nadal widać pewne pozostałości po poprzednim ustroju, ale przez ostatnie 2 dekady (od 1991 roku) udało się już wiele osiągnąć. Miejmy nadzieję, że Rumunia w przyszłosci będzie się rozwijać jeszcze szybciej i wkrótce stanie się bogatym krajem, pełnym wyjątkowych zabytków i atrakcji turystycznych.

ę.Obiekt na zdjęciach jest jednym z lep 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here