22.7 C
Lódzkie
czwartek, 2 lipca, 2020

Przegląd Dziennikarski (ISSN 2545-2150) to nowoczesny magazyn internetowy istniejący od 2007 roku i tworzony przez kilkunastoosobową redakcję złożoną z nieprzeciętnych autorów – są to m.in. znani politycy, biznesmeni, prezesi fundacji, reżyserzy, aktywiści NGO, wybitni artyści, blogerzy, pisarze, poeci i in. Witryna czytana jest głównie przez osoby związane ze światem kultury, nauki i polityki.

Przegląd Dziennikarski to portal częstokroć dający nowe spojrzenie na ważne wydarzenia oraz skupiający się na wartościowych i unikalnych tematach. Serwis ma ok. 16 000 unikalnych użytkowników miesięcznie, a także łącznie ok. 260 000 fanów na NK.pl, Facebook i w bazie newsletter. Wersja angielska (o zbliżonej tematyce, choć zawierająca inne artykuły) dostępna jest pod adresem www.JournalisticReview.com.

PAWEŁ ROGALIŃSKI

REDAKTOR NACZELNY // Paweł Rogaliński to twórca „Przeglądu Dziennikarskiego, politolog, filolog, rzecznik prasowym organizacji pozarządowej. Od 2015 roku należy do grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Nagradzany m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu.
Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim poświęconą popularności politycznej w krajach anglosaskich.


ZASTĘPCA REDAKTORA NACZELNEGO // Germanista, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa; magister filologii germańskiej, tłumacz przysięgły z języka niemieckiego;
członek Związku Literatów Polskich; profesor nadzwyczajny b. Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora, wieloletni adiunkt – kierownik po. Zakładu Kulturoznawstwa Stosowanego w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego; nauczyciel mianowany j. niemieckiego w szkołach średnich; przedstawiciel stowarzyszenia „ost-west-forum Gut Goedelitz” w Warszawie. Autor i współautor licznych publikacji książkowych, artykułów i recenzji. Członek Komitetu Naukowego Międzynarodowej Konferencji nt. Praw człowieka w Sejmie RP. Przed rokiem 1990 – m.in. kierownik księgarni, sekretarz Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, dyr. Wydziału Kultury PWRN w Szczecinie; dyrektor Centralnego Ośrodka Metodyki Upowszechniania Kultury, dyr. Departamentu plastyki w Ministerstwie Kultury i Sztuki, dyr. Wydziału Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Dyr. dep. Książki MKiS.

PROF. KAROL CZEJAREK

JUSTYNA BOROWIECKA

ZASTĘPCA REDAKTORA NACZELNEGO // Justyna Borowiecka to dziennikarz sportowy i muzyczny, fotograf oraz bloger. W 2007 r. przygotowywała relacje przedmeczowe ze spotkań Champions League i reprezentacji Polski. Rok później trafiła do redakcji GKS Bełchatów. Później pracowała w takich mediach, jak: FutbolManiak, Sports.net, Łowimy Talenty, Openmusic, Felietony, Wiadomosci24.pl, Radio Róża (polskie radio w Brukseli) czy BlastingNews. Od kilku lat pomaga Fundacji Sportowej w promowaniu młodych talentów piłkarskich. W latach 2011-2015 była czterokrotnie nominowana w plebiscycie na Najlepszego Dziennikarza Obywatelskiego Roku (w 2014 zajęła II miejsce w kategorii „Fotoreportaż”). Prowadzi blog www.UsmiechSportuiMuzyki.blog.onet.pl. Z Przeglądem Dziennikarskim współpracuje od 2013 roku – z początku jako autor tekstów, obecnie jako zastępca redaktora naczelnego.

Politolog, amerykanista. Prof. dr hab. Longin Pastusiak ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek.

PROF. LONGIN PASTUSIAK

MAŁGORZATA ROSOŁOWSKA-POMORSKA

E konomistka, twórczyni i od ponad 30 lat właścicielka Fabryki Rajstop „Adrian”. Jej firma, produkująca blisko milion rajstop miesięcznie, zajmuje jedno z czołowych miejsc w tej branży w Polsce. Firma „Adrian” zatrudnia obecnie 140 osób, a jej produkty – poza Polską – trafiają m.in. do Wielkiej Brytanii oraz Francji. Małgorzata Rosołowska-Pomorska zasłynęła również z oryginalnych pomysłów na promocję stworzonej przez siebie marki przy jednoczesnej rezygnacji z tworzenia działu marketingu w firmie. Jednym z głośniejszych jej pomysłów była pozytywnie przyjęta przez modowych blogerów promocja kolekcji rajstop dla panów w 2011 roku. Następnie na reklamach „Adriana” pojawiły się modelki w rozmiarze XXL, Anna Grodzka, osoby niepełnosprawne czy chore na raka. Małgorzata Rosołowska-Pomorska, poprzez akcje reklamowe swojej firmy, silnie wpływa na postawy społeczne i niejednokrotnie pozytywnie łamie szkodliwe tematy tabu.

M alarz, grafik, rzeźbiarz, teoretyk sztuki. Mieszka i tworzy w Warszawie. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu pod kierunkiem Magdaleny Abakanowicz i prof. Zdzisława Kępińskiego. Jest autorem projektu wizji architektonicznej „Wieży Jedności Europejskiej”, która miałaby stanąć w Warszawie (jako symbol wspólnoty ludzkiej i współpracy narodów w służbie pokoju, z wykorzystaniem kultury i sztuki jako porozumienia ponad podziałami), a także „Bramy Świata” dla Chin. Reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 1984. W 2009 roku odebrał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Artysta podarował obraz „Ostatnia wieczerza” (1987) papieżowi Janowi Pawłowi II. Dzieło trafiło później do Seminarium Duchownego w Olsztynie.

ANDRZEJ FOGTT

PROF. TADEUSZ IWIŃSKI

Poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji (1991–2015), a także poseł do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku (wcześniej obserwator w PE). W 1991 został członkiem delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu, a w latach 1994–1998 i 2003 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tego organu. Od 2001 do 2004 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Leszka Millera oraz Marka Belki. Ukończył Wydział Chemii Politechniki Warszawskiej (1968), krótko pracował w przemyśle. Jest absolwentem podyplomowych studiów afrykanistycznych na UW (1971). W 1973 uzyskał stopień doktora nauk politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1977-1978 był stypendystą Fulbrighta na Uniwersytecie Harvarda oraz IREX-u na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (1988). W 1981 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1989 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Prof. Tadeusz Iwiński jest poliglotą i zna następujące języki obce: portugalski, hiszpański, włoski, niemiecki, angielski, francuski, rumuński, arabski, japoński, rosyjski, esperanto i łacinę.

Znawca stylu i mody męskiej, bloger, z wykształcenia inżynier. Jan Adamski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. W przeszłości był m.in. właścicielem firmy ENCORE, która była prekursorem we wprowadzaniu na polski rynek gier fabularnych (np. takie kultowe tytuły jak „Gwiezdny kupiec” czy „Wojna o pierścień”). Pracował w różnych firmach na stanowiskach dyrektora biura zarządu lub członka zarządu (PLL LOT, Polenergia, Brasco, Totalizator Sportowy). Obecnie prowadzi firmę doradczą w obszarze spraw korporacyjnych i organizacyjnych. Jest autorem blogu http://janadamski.eu, a także prowadzi wykłady o męskich ubiorach, praktycznych aspektach ich doboru i zasadach kodu ubraniowego.  W swoich tekstach publicystycznych proponuje indywidualne, nierzadko kontrowersyjne, spojrzenie na znane problemy, znacznie odbiegające od powszechnie obowiązujących wykładni poprawności politycznej. Z pasją i zaangażowaniem pisze też o modzie męskiej.

JAN ADAMSKI

PROF. ANDRZEJ DE LAZARI

Historyk idei, kulturoznawca, sowietolog. Prof. dr hab. Andrzej de Lazari pracował jako nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, był też rektorem Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jego zainteresowania naukowe skupiają się głównie na badaniu „zaprogramowania kulturowego” grup społecznych oraz narodów obszaru postsowieckiego. W 1969 roku ukończył studia literaturoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1981 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Łódzkim. W 1989 habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1997 uzyskał tytuł profesora. Autor licznych publikacji na temat historii Rosji oraz jej kultury i stosunków polsko-rosyjskich. W 2015 roku kandydował do Senatu RP z okręgu 23.

Poseł sejmu kontraktowego, przewodniczący ruchu politycznego Zjednoczenie Demokratyczne. W przeszłości był również wiceprzewodniczącym Stronnictwa Demokratycznego, członkiem władz naczelnych i wojewódzkich, wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu (1984-1990) oraz przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia (1991-1996). W 1989 roku został wybrany do sejmu kontraktowego, w którym pracował w komisjach: Spraw Zagranicznych, Mniejszości Narodowych oraz Komisji Konstytucyjnej. Należał do sejmowej grupy polskich obserwatorów, którzy śledzili i oceniali przebieg wyborów parlamentarnych w innych krajach. Był przewodniczącym klubu poselskiego SD (1990-1991). Współpracował w latach 80-tych z “Kurierem Polskim” oraz “Rzemieślnikiem”. W latach 2000-2002 współpracował z “Gazetą Południową”. Jest autorem opracowań historycznych dotyczących Stronnictwa Demokratycznego. Z wykształcenia jest magistrem historii UWr.

LESŁAW LECH

LUCJAN WESOŁOWSKI

Muzyk – kompozytor i multiinstrumentalista, polonista, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Jego muzyka instrumentalna została wydana w różnych krajach na ponad 20 płytach kompaktowych. Napisał ilustrację muzyczną do 8 spektakli teatralnych i wiele piosenek, wydanych na kilku płytach. W latach 80. był znany jako wykonawca poezji śpiewanej (główna nagroda na festiwalu „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie w roku 1984). W latach 1993-2014 mieszkał we Włoszech, gdzie prowadził firmę międzynarodowego pośrednictwa biznesowego. Zajmuje się duchowością Wschodu od lat 70. Spędził ponad rok w ośrodkach jogi i buddyjskich w Niemczech, Włoszech, Indii i Polsce. Publikował artykuły dla prasy polskiej i włoskiej na tematy muzyczne i duchowe. Autor książki pt. „Moje ABC duchowości”. Prowadzi warsztaty rozwoju osobowości.

Dramatopisarz, dr hab. prof. UŁ w Instytucie Romanistyki, dr nauk humanistycznych Paryża IV (Sorbona). Jego zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim literaturę francuską i włoską XX wieku, a w tym obszarze zwłaszcza dramat i awangardę teatralną w Europie pierwszej połowy XX wieku. Jest autorem kilku monografii. W 2002 roku został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu na Polską Sztukę Współczesną. Jego dramat Matka cierpiąca przeszła w Laboratorium Dramatu próbę czytania reżyserskiego i aktorskiego, prezentowana była podczas pierwszego Przeglądu LD (w reżyserii Jarosława Tumidajskiego), a następnie weszła do repertuaru teatru (w reżyserii Eweliny Pietrowiak). W Laboratorium Dramatu odbyły się także czytania aktorskie dwóch innych sztuk autora. W 2015 ukazał się Traum, jego debiut powieściopisarski. Prof. Tomasz Kaczmarek prowadzi zajęcia z zakresu historii literatury francuskiej XIX i XX wieku oraz praktycznej nauki języka francuskiego i włoskiego.

PROF. TOMASZ KACZMAREK

SEBASTIAN BINKOWSKI

Założyciel oraz prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Senne Marzenie”, którego działania na rzecz najbardziej potrzebujących znalazły uznanie wielu instytucji, przedstawicieli władz oraz lokalnej społeczności, o czym świadczą liczne nominacje i wyróżnienia (m.in. List Gratulacyjny Prezydenta RP, Laur Wolontariatu, Lider Tolerancji, Człowiek Roku 2013). Jest on honorowym członkiem największej organizacji humanitarnej w kraju – PCK. Pracuje w międzynarodowej korporacji informatycznej „Wix Corporation” pełniąc funkcję doradcy ds. programowania. W czerwcu 2014 roku ukazała się jego debiutancka książka wydana przez wydawnictwo BooksFactory pt. „Sztuka życia”. Kolejne ukazują się już na rynku wydawniczym. Obecnie studiuje na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.

Naukowiec, muzyk jazzowy i pisarz. Dr hab. Stanisław Raczyński ukończył studia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w 1969 roku obronił doktorat, a w 1977 uzyskał stopień doktora habilitowanego w obszarze teorii sterowania i metod optymalizacji. Jego działalność dydaktyczna obejmuje kursy z zakresu teorii sterowania, elektroniki i symulacji komputerowej. Dr hab. Stanisław Raczyński był badaczem w Międzynarodowej Grupie Badawczej w Moskwie, profesorem wizytującym na Uniwersytecie Narodowym w Meksyku oraz wykładowcą na Uniwersytecie Panamerykańskim w Meksyku. Następnie pełnił funkcje: międzynarodowego dyrektora Towarzystwa Symulacji Komputerowej, międzynarodowego dyrektora McLeod Institute for Simulation Sciences. Od 1996 roku jest członkiem National System of Researchers w Meksyku. Jest znanym klarnecistą jazzowym. Obecnie współpracuje z grupami bluesowymi w Meksyku, występuje też na koncertach bluesowych w Kalifornii i na Florydzie, USA.

PROF. STANISŁAW RACZYŃSKI

JERZY HUTEK

Reżyser i dziennikarz, urodzony w 1947 roku w Łodzi. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W latach 1971–1975 dziennikarz w Radiu Łodź. W latach 1978–1986 reżyser w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. W latach 1986–1990 dyrektor naczelny i artystyczny Państwowego Teatru Nowego w Łodzi. Od roku 1991 reżyser i dziennikarz w Radiu Łódź. Autor adaptacji i reżyser polskich prapremier: „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego (1979), „Grenadier – Król ” Andrzeja Kijowskiego (1981), „Gałązka rozmarynu ” Zygmunta Nowakowskiego (1983), „Kamień na kamieniu ” Wiesława Myśliwskiego (1984), „Człowiek jak człowiek” Bertolta Brechta (1988). W swoim dorobku ma także autorstwo powieści i słuchowisk radiowych, adaptację i reżyserię scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. Były dziennikarz gazety „Trybuna”, a w latach 2001–2004 redaktor naczelny lewicowego tygodnika społeczno–kulturalnego „Kurier Łódzki”.

[vc_text_separator title=”Latest Articles”]