Promocja sportu i aktywności fizycznej w Parlamencie Europejskim

0

pilka recznaW Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja poświęcona aktywności ruchowej wśród Europejczyków. Niestety, jak wskazują liczne badania, coraz mniej obywateli Starego Kontynentu podejmuje regularną aktywność ruchową.

 – Europejczycy coraz rzadziej uprawiają sport. Ponad połowa osób po 15 roku życia w ogóle nie ćwiczy. Unii Europejskiej nie stać na brak promocji sportu, bo w dłuższej perspektywie odbije się to na zdrowiu mieszkańców i obciąży służbę zdrowia. Pamiętajmy też, że w zdrowym ciele zdrowy duch, a regularny trening wpływa na lepsze myślenie i naukę – mówił Bruno Alves, przewodniczący Federation of the European Sporting Goods Industry.

 Dyskusja dotyczyła również aktywności ruchowej wśród europosłów. I tak okazuje się, że znaczna większość z nich trenuje wieczorami (81%) lub w weekend (60%). Posłowie uznali, że największymi zaletami sportu są: zbliżenie ludzi (43%), uczenie się przestrzegania zasad (29%) oraz większe obcowanie ze społeczną różnorodnością (21%). Zagrożenia, które wskazali, to: doping (63%), przemoc (54%) i łapownictwo (50%), zaś trzy najpopularniejsze formy uprawiania sportu to: bieganie (m.in. Szwedzi, Finowie, Francuzi, Hiszpanie, Włosi), jazda na nartach (Polacy, Niemcy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Rumuni) oraz pływanie (Chorwaci, Słoweńcy, Bułgarzy, Belgowie, Holendrzy).

 – Obecna generacja młodych osób jest najmniej aktywna w historii ludzkości. Jeśli tego nie zmienimy, kolejne pokolenie zapomni o potrzebie uprawiania sportu. Pamiętajmy, że trening to znacznie więcej niż tylko walka z otyłością czy zdrowy tryb życia – mówił William Norman z firmy Nike.

 Podczas spotkania poruszano też inne tematy, takie jak: większe zaangażowanie posłów w Europejski Tydzień Sportu w 2015 roku, sportowe wymiany międzynarodowe i większa współpraca w tej kwestii z parlamentami krajowymi czy też zwiększenie dofinansowania na sprzęt do ćwiczeń w całej UE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here