Pożar w Muzeum Ziemi w Szklarskiej Porębie – nowe informacje

0
353

18 marca 2015 o godzinie 3 w nocy wybuchł pożar w Muzeum Ziemi w Szklarskiej Porębie. Muzeum doszczętnie spłonęło. Jest to bardzo smutna wiadomość, ponieważ zawsze zachęcaliśmy naszych turystów do odwiedzania tego miejsca, wysoce bogatego w eksponaty.

Historia Muzeum Ziemi

Każde Muzeum jest ważnym i wyjątkowym miejscem przede wszystkim pod względem dobra narodowego i kulturowego. Takim było też Muzeum Ziemi. Budynek, w którym mieściło się Muzeum ma, według zapisków, ponad trzysta lat. Dawniej była tam strażnica, która miała za zadanie strzec Czeskiego Brodu. To w tym miejscu pielgrzymi wędrowali przez prastary trakt wędrując czeską ścieżką z Gór Izerskich do Szczytów Karkonoszy przez Kamienną rzekę. Aktualnie Muzeum było własnością prywatną. Prowadziło je i zarządzało nim Sudeckie Bractwo Walońskie, które reaktywowało się w roku 1999. Budynek muzeum znajduje się w Kamiennej dolinie, tuż obok drogi krajowej numer 3.

Eksponaty w Muzeum Ziemi

W Muzeum Ziemi znajdowała się trwała ekspozycja, w której skład wchodziły przede wszystkim liczne kamienie szlachetne oraz ozdobne nie tylko z Polski ale także z całego świata. Była to naprawdę duża i pokaźna kolekcja. Pośród eksponatów, które najbardziej przykuwały uwagę znajdowała się siarka, ametysty, baryt z Machowa, agaty z Gór Kaczawskich, szczotki kwarcowe z Gór Izerskich, chryzoprazy czy kwarce dymne. Dodatkowo w Muzeum znajdowało się wiele eksponatów z takich krajów jak Rosja (bryłki czaroitu), Kenia (malachitowe stalaktyty), Brazylia (geody ametystowe) czy Australia. W 2010 roku powstała tam także wystawa, która poświęcona była GOPRowi oraz przewodnictwu sudeckiemu.

Muzeum Ziemi samo w sobie stanowiło swoisty eksponat. Odrestaurowana karczma z pięknie zachowanymi piwnicami była również udostępniana dla turystów i zwiedzających. Wchodząc do piwnic można było zwiedzić i zobaczyć stary piec chlebowy pochodzący z XVIII wieku oraz narzędzia, których używano wówczas do wypiekania chleba.

Ważnym eksponatem, dla którego również w głównej mierze przyjeżdżali do muzeum turyści była replika obrazu Matki Boskiej Łaskawej z Krzeszowa, która została wykonany przez samego Jana Pawła II. Była to jedna z czterech stworzonych przez niego kopii. Dodatkowo w Muzeum znajdował się niewielki sklepik, gdzie sprzedawano wyroby z drewna, ze szkła, minerałów surowych czy kamieni szlachetnych.

Pożar w Muzeum Ziemi w Szklarskiej Porębie

W nocy z 17 na 18 marca budynek Muzeum Ziemi doszczętnie spłonął. Nieszczęsny pożar gasiło aż 47 strażaków, co nie uchroniło dachu przed zawaleniem. Najsmutniejszą wiadomością jest to, że szalejący ogień doszczętnie strawił eksponaty, które znajdowały się w muzeum, w tym stare narzędzia do wypiekania chleba, o których mowa powyżej.

Nie wiadomo jeszcze co było powodem wybuchu pożaru ani w jakim stanie są wszystkie eksponaty – czy cokolwiek udało się uratować. Budynek był niemal całkowicie wykonany z drewna, co zapewne było przyczyną tak szybko rozprzestrzeniającego się pożaru. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że podczas wybuchu pożaru nikt nie przebywał w środku a co za tym idzie – nikt nie został poszkodowany. Nie wiemy także czy i kiedy muzeum będzie odbudowywane. Jesteśmy dobrej myśli w tym całym nieszczęściu. Strata Muzeum i strata eksponatów to wielki cios dla historii i kultury nie tylko Szklarskiej Poręby ale także i Polski.

NaSkarpie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here