Powiew zmian na lewicy

0

Ostatnie wydarzenia pokazały, że na lewicy musi pojawić się powiew zmian i świeżości. Tą świeżością są zwykli ludzie lewicy, którzy do tej pory byli albo bierni, albo też mieli wątpliwości czy warto działać. Nie potrzebujemy partii, aby zmieniać kraj. Potrzebujemy oddolnego ruchu obywatelskiego, który wreszcie da szansę nowym ludziom, bez starych elit. Bo lewica to ludzie, wszyscy ludzie, którzy pragną zmian na lepsze. Skręt w lewo jest możliwy tylko wtedy, gdy ludzie będą aktywni. Pamiętajmy. Może być lepiej, tylko musimy się organizować i działać!

Aktywność może mieć wiele postaci. Niektórzy preferują rozmowy ze znajomymi i przyjaciółmi, inni wolą udzielać się w internecie, a jeszcze inni robią to poprzez uczestniczenie w różnych wydarzeniach, podczas manifestacji, spotkań z ludźmi itp. Jest jeszcze wiele innych form i każda z tych form jest dobra, a połączenie ich może przynieść ogromny rezultat. Jednak same działania to nie wszystko, gdyż lewica potrzebuje nowych twarzy, ale nie twarzy, którymi są politycy, lecz twarzy każdego z nas, każdego człowieka. Bo lewica to przede wszystkim ludzie.

Czy jest powód, aby podziały i niezgoda miały stanąć na drodze odbudowy lewicy i zaufania? Nie! Tak naprawdę przed nami wszystkimi jest ogromna szansa, której nie możemy zmarnować. Należy przystąpić do odbudowy lewicy od podstaw. Bo obecnie lewica nie była lewicą tylko zlepkiem partii, które nie ukazywały lewicy jako czegoś dobrego. To musi się zmienić. Mówię to jako zwykły człowiek, a nie żaden „celebryta lewicowy” czy też polityk. Partie nie są w stanie nic zrobić, ludzie mają ich już dość. Zamiast zamartwiać się niepotrzebnie losem tych partii powinniśmy zająć się właśnie odbudową lewicy, a w szczególności zaufania. Zaufania, gdyż bez zaufania działania nie przyniosą skutku. Obecna „moda” na prawicę wynika stąd, że lewica w ciągu kilku lat zamknęła się w małym kręgu, a także utraciła zaufanie. To musimy zmienić. Bo przecież lewica, ta prawdziwa lewica, to nie jest tylko słowo, to są ludzie, idee, prawa człowieka, sprawne i przyjazne dla wszystkich państwo. To jest ważniejsze niż kariera i pieniądze.

Dlatego potrzebujemy alternatywy. Alternatywy, która będzie prawdziwym ruchem obywatelskim, oddolnym. Ruchem, który będzie blisko ludzi, będzie tworzony przez ludzi ideowych, którzy chcą działać, aby zmienić ten kraj na lepsze. Nie ma sensu tkwić w tym partyjnym matrixie, który prowadzi do upadku skoro my sami możemy zbudować coś, co będzie nas godnie reprezentować, bronić nas, z czego będziemy mogli być dumni i codziennie rozmawiać z ludźmi mając czyste sumienie, że wreszcie to my tworzymy ruch, który będzie zmieniał Polskę na lepsze.

Pamiętajmy. Dzisiaj może i wygrała prawica, jednak jutro i kolejne dni są nasze – ludzi! Każdy z nas jest tym jutrem. Zbudujmy ruch obywatelski, który zmieni ten kraj na lepsze!

Poprzedni artykułCzy bastiony naszej demokracji przetrwają?
Następny artykułJak nas widzą inni – pozycja Polski na świecie
Dawid Wiktor
Dawid Wiktor - aktywista działający na rzecz praw człowieka i praw cyfrowych. Zwolennik przejrzystości instytucji, reformy prawa autorskiego oraz wolności mediów. Członek ruchu obywatelskiego Nowa Alternatywa. Na co dzień zajmuje się informatyką głównie pracując przy projektach. Dodatkowo pasjonat nowych technologii, literatury oraz sztuki uważający również, iż technologia powinna być wykorzystywana do poprawy jakości życia. Aktywnie uczestniczył m.in. w europejskiej inicjatywie obywatelskiej przeciwko TTIP i CETA, a także zaproponował zmiany w europejskiej dyrektywie dotyczącej e-prywatności w trakcie trwania konsultacji związanych z jej nowelizacją. W swoich tekstach podejmuje tematy wolności informacji, praw człowieka, swobód obywatelskich, aktywizmu oraz spraw społeczno-politycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here