Polonijne „Oskary” rozdane

0

Redakcja kwartalnika polonijnego „Jupiter” – pisma Klubu Inteligencji Polskiej w Austrii oraz Federacji: Kongres Polonii –  zorganizowała w dniu 22 maja 2021 w Sali Wiedeńskiej Stacji Polskiej Akademii Nauk, galę w czasie której otrzymałam polonijny „Oskar” za współpracę ze środowiskami polonijnymi, w kategorii „dla niepolonijnych a zasłużonych osób dla pisma „Jupiter”. Otrzymałam decyzją kapituły statuetkę „Pióro Złotej Sowy”. Kapituła przyznała „Pióro Złotej Sowy” również Janowi Stępniowi.

Udział w tej uroczystości, która ma piętnastoletnią tradycję, wzięli dziennikarze polonijni z rozmaitych państw. Udzieliliśmy kilka wywiadów telewizyjnych i radiowych.

Polonijne „Oskary”, czyli „Złote Sowy Polonii”, otrzymali pisarze i artyści oraz działacze polonijni mieszkający w Albanii, w Austrii, w Niemczech, w Turcji, we Włoszech oraz w Białorusi.

Poprzedni artykułZmarła Krystyna Łyczywek. Artystka żyła ponad 100 lat!
Następny artykułRafał Blechacz – „Johann Sebastian Bach”. Album magiczny jak bajka…
Maria Szyszkowska
Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska - filozofka, działaczka polityczna i społeczna, nauczycielka akademicka. Ukończyła Wydział Filozofii w Akademii Teologii Katolickiej oraz Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Habilitowała się na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Studia prawnicze ukończyła w 1961, a studia filozoficzne w 1962. Tematami jej prac magisterskich były Filozofia prawa Kanta (prawo) oraz Intelligibile według Kanta i Tomasza z Akwinu (filozofia chrześcijańska). W roku akademickim 1989/1990 gościnnie wykładała na wydziale filozoficznym Uniwersytetu w Wiedniu. Od 1992 zaczęła pracować na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie została wykładowczynią filozofii współczesnej, filozofii kultury i filozofii prawa. W latach 1993–1997 była członkiem Trybunału Stanu RP, a w 2001 roku została wybrana na senatora RP V kadencji z okręgu warszawskiego; Nominowana w 2005 r. do Pokojowej Nagrody Nobla; W 1999 r. odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest prezesem Pacyfistycznego Stowarzyszenia Wolnej Myśli, wiceprzewodniczącą Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Kultury Europejskiej z siedzibą w Wenecji (SEC), członkinią honorową stowarzyszenia ATTAC Polska i jednym z założycieli Polskiego Forum Społecznego. W 1992 r. utworzyła Zakład Filozofii Polityki ISP PAN. Opublikowała ponad 30 monografii, ponad 90 prac zbiorowych i kilkaset artykułów. Uformowała filozofię codzienności, filozofię farmacji i wniosła wkład do rozwoju filozofii prawa. Organizuje ogólnopolskie konferencje. Członkini m.in. Związku Literatów Polskich, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Internationale Gesellschaft „System der Philosophie”. Założycielka „Inicjatywy Otwarci”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here