Pod lupą farmaceuty: Lierac Homme Anti Fatigue Gel-Crème

0

Krem-żel Lierac Homme Anti Fatigue to produkt przeznaczony dla mężczyzn, których skóra wymaga silnego nawilżenia i „zastrzyku energetycznego”. Producent zapewnia, że po zastosowaniu wspomnianego kosmetyku cera będzie skutecznie radziła sobie ze zwalczaniem widocznych oznak zmęczenia oraz stresu. Końcowym efektem ma być odzyskanie witalności, pełna regeneracja i powrót do formy. Przyjrzyjmy się jednak co znajdziemy w składzie.

Na pierwszym miejscu możemy znaleźć wodę (aqua), którą należy traktować jako podstawę kremu. Jednym z dwóch głównych zadań opisywanego kosmetyku jest nawilżenie skóry. Z tego też względu w składzie możemy odnaleźć szereg składników, które odpowiadają za osiągnięcie wspomnianego efektu. Bardzo liczną grupę stanowią emolienty, tj. substancje, których zadaniem jest zablokowanie utraty wody przez skórę, dzięki wytworzeniu warstwy okluzyjnej (tzw. filmu) na jej powierzchni. Zastosowano m.in. Diisopropyl sebacate, Cyclopentasiloxane, Hexydecanol, Hexyldecyl Laurate, Glyceryl stearate, Dimethicone/Vinyl dimethicone crosspolymer, Caprylyl glycol, Hydrogenated polydecene, Dimethiconol, PPG-5-Laureth-5, Mannuronate Methylsilanol. Niektóre z wymienionych emolientów pełnią również dodatkowe funkcje. Diisopropyl sebacate (pierwszy na liście składników) chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi jak np. wiatr, ponadto wykazuje lekkie działanie ściągające, a także zmiękczające skórę. Podobne działanie kondycjonujące (tj. wygładzanie i zmiękczanie) posiada m.in. Hexyldecyl Laurate, Glyceryl Stearate oraz Caprylyl glycol. Inna substancja zaliczana do omawianej grupy, tj. Dimethicone/Vinyl dimethicone crosspolymer dzięki absorpcji sebum, które jest wytwarzane przez skórę, przejawia właściwości matujące. Dodatkowo zapewnia, że skóra będzie sucha i gładka w dotyku.

Ponadto krem francuskiej marki Lierac posiada w swoim składzie substancje pochodzenia naturalnego. Należy tutaj wymienić wyciąg z eugleny (Euglena gracilis extract), którego głównym celem jest mobilizowanie skóry do walki z oznakami zmęczenia, pobudzenie metabolizmu jej komórek i podniesienie poziomu energii. Końcowym efektem ma być stonowana i wzmocniona cera. Drugim naturalnym ingredientem jest Panax ginseng root extract, tj. wyciąg z żeń-szenia, który ceniony jest za swoje właściwości pobudzające, przeciwzapalne, antystresowe i skuteczną walkę z oznakami starzenia. Producent wymienia również w składzie kremu szereg minerałów, które mają zapewnić zachowanie równowagi i prawidłowe funkcjonowanie skóry. Znaleźć tutaj można miedź (Copper Gluconate) oraz mangan (Manganese Gluconate), które pełnią rolę antyoksydantów, chroniąc skórę przed działaniem wolnych rodników. Związki magnezu (Magnesium Gluconate) oraz cynku (Zinc Gluconate) są czynnikami, które w pozytywny sposób wpływają na kondycję skóry. Ponadto cynk i potas (Potassium Gluconate), mają zapobiegać degradacji produktów kosmetycznych.

Wśród składników możemy znaleźć również Propylene Glycol, który nie tylko wspomaga nawilżanie skóry, ale ma zdolność przenikania przez jej warstwę rogową. Z tego względu jest określany jako promotor przenikania – składniki są łatwiej transportowane w głąb naskórka. Ponadto na liście ingredientów widnieje tokoferol (Tocopherol), który hamuje procesy starzenia skóry spowodowane działaniem czynników zewnętrznych. Jest cenionym przeciwutleniaczem. Pozytywny wpływ na kondycję skóry wykazuje znajdująca się w składzie kofeina (Caffeine) – działa wygładzająco oraz antyoksydacyjnie, zwłaszcza przy ekspozycji na światło UV. Dodatkowo w opisywanym kremie znajdują się substancje, które wykazują szereg innych działań. Przykładowo Mica jest zaliczana do pigmentów mineralnych, daje efekt rozświetlonej skóry. Menthol oraz jego syntetyczna pochodna Menthoxypropanediol są składnikami, które przyczyniają się do przyjemnego efektu chłodzenia, jaki możemy odczuć po zastosowaniu kosmetyku. Ponadto wykorzystano Titanium Dioxide, który pełni rolę filtra UV, co również pozytywnie wpływa na kondycję skóry.

W produkcji kremu zastosowano także szereg składników, które odpowiadają za uzyskanie odpowiedniej formy produktu. Użyte zostały emulgatory – PEG-100 Stearate oraz C12-14 Pareth-12 –pozwalające na otrzymanie emulsji. Barium Sulfate redukuje przezroczysty wygląd kosmetyku, natomiast Tromethamine ma na celu uregulowanie pH kremu, tak aby było ono odpowiednie dla skóry i jest uważana za substancję o niskim poziomie ryzyka dla człowieka. W celu stabilizacji formy kremu-żelu zastosowano Carbomer, który odpowiada również za jego lepkość.

Niestety krem Lierac w swoim składzie zawiera dużą ilość konserwantów, których głównym zadaniem jest ochrona przed rozwojem i przetrwaniem drobnoustrojów w trakcie przechowywania. Jednym z nich jest Alcohol Denat., który może podrażniać, a nawet alergizować skórę. Wspomniany alkohol został wymieniony na czwartej pozycji, co świadczy, że występuje w stosunkowo dużym stężeniu. Inne substancje konserwujące, to np. Phenoxyethanol czy Sodium Benzoate, które ochraniają kosmetyk przez zakażeniem bakteryjnym, które może być następstwem codziennego stosowania produktu, np. gdy nabieramy krem palcem. Pozostałe konserwanty to Chlorphenesin oraz Potassium Sorbate. W składzie znajdziemy również BHT (butylowany hydroksytoluen), który jest znanym alergenem i substancją niekorzystnie wpływająca na skórę. Na szczęście na liście ingredientów występuje on praktycznie na samym końcu, więc jego ilość jest niewielka.

Podsumowując – opisywany krem posiada substancje, dzięki którym powinien spełniać swoją rolę – to jest nawilżenie i redukcja oznak zmęczenia skóry. Zdecydowanym minusem produktu jest spora ilość użytych substancji konserwujących, przez co, moim zdaniem, traci on nieco na wartości. Kosmetyk ma lekką konsystencję i jest przyjemny w użytkowaniu. Działa matująco, po zastosowaniu skóra nie świeci się. Produkt Lierac pozostawia wrażenie przyjemnej, „lekkiej maski na twarzy”. Niestety cena kremu jest naprawdę wysoka, przez co nie każdy może sobie na takowy kosmetyk pozwolić.

Opakowanie: tuba z tworzywa sztucznego

Pojemność: 50 ml

Cena: 88 – 132 PLN

Ocena farmaceuty: 7.0/10.0

Skład:

Aqua, Diisopropyl Sebacate, Cyclopentasiloxane, Alcohol Denat., Euglena Gracilis Extract, Hexydecanol, Hexyldecyl Laurate, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Dimethicone/Vinyl Dimethicone Crosspolymer, Caprylyl Glycol, Sodium Polyacrylate, Hydrogenated Polydecene, Dimethiconol, C12-14 Pareth-12, PPG-5-Laureth-5, Zinc Gluconate, Potassium Gluconate, Calcium Gluconate, Copper Gluconate, Manganese Gluconate, Magnesium Gluconate, Mannuronate Methylsilanol, Propylene Glycol, Barium Sulfate (CI 77120), Mica (CI 77019), Mica, Titanium Dioxide (CI 77891), Panax Ginseng Root Extract, Tocopherol, Caffeine, Menthol, Tromethamine, Phenoxyethnaol, Menthoxypropanediol, Carbomer, Chlorphenesin, Sodium Benzoate, BHT, Parfum (Fragrance), Potassium Sorbate, Orange 4 (CI 15510).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here