Paweł Rogaliński na Forum Światowych Odpowiedzialnych Liderów w Monachium

0

Forum Światowych Odpowiedzialnych Liderów, zorganizowane pod hasłem „100 Innowacji dla Zmiany Społecznej”, ugościło w tym roku w Monachium, stolicy Bawarii, kilkuset młodych liderów. Podczas czterech dni intensywnych spotkań i dyskusji, osoby o świeżej wizji świata i innowacyjnym podejściu wymieniły się swoimi doświadczeniami, a także możliwościami i pomysłami na różnorodne podejście do kwestii szeroko pojętej zmiany społecznej dla lepszego zrozumienia między kulturami i społeczeństwami. Stulecie założyciela fundacji, BMW AG, stanowiło okazję do zaproszenia członków tej coraz bardziej wpływowej i nieustannie rosnącej, międzynarodowej sieci po raz pierwszy do Niemiec.

Jako polski reprezentant, założyciel i redaktor naczelny „Przeglądu Dziennikarskiego”, a także Rzecznik Prasowy stowarzyszenia „Demokratycznego 1937” brałem aktywny udział (w charakterze panelisty) w sesji pt. „Mechanizmy istniejących funduszy dla organizacji pozarządowych w krajach transformacji: przekleństwo czy błogosławieństwo”?

[nggallery id=72]

Podczas wspomnianej sesji wspólnie zgodziliśmy się, że organizacje pozarządowe działające w krajach transformacji (w tym m.in. obecnie w krajach arabskich, czy Polsce lat dziewięćdziesiątych) mogą znacznie przyczynić się do przemyślenia umowy społecznej oraz stworzenia nowych mechanizmów partycypacji obywatelskiej. Podmioty społeczeństwa obywatelskiego, poprzez programy rozwoju przywództwa, mogą stać się aktywnym źródłem i stymulatorem trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu i stabilności politycznej.

Poprzez regularne informowanie i angażowanie społeczeństwa w swoje projekty, organizacje NGO mogą pomóc w lepszym zrozumieniu przeszłości i umożliwić podejmowanie lepszej jakości debat historycznych o różnorodnym spojrzeniu na daną problematykę. Dlatego też zarówno tzw. think-tanki (czyli niezależne komitety non-profit zajmujące się badaniami, analizami i doradztwem dotyczącym spraw publicznych), jak i organizacje pozarządowe są wręcz zobowiązane do odegrania niezwykle ważnej roli w każdym systemie politycznym, który przechodzi proces transformacji demokratycznej. I choć obecna Polska może być już traktowana jako kraj, który ma taką transformację za sobą, wciąż jakość jej demokracji, a także kwestie równouprawnienia i praw człowieka pozostawiają wiele do życzenia.

Created with Nokia Smart Cam

Organizacje NGO, choć tak istotne dla każdego systemu demokratycznego, wciąż zmagają się z wyzwaniem rozwoju i opracowania strategii zrównoważonego pozyskiwania pieniędzy na swoją działalność (umożliwiających tworzenie długoterminowych planów) bez narażania ich wiarygodności publicznej. Dywersyfikacja bazy darczyńców i upublicznienie informacji dotyczącej finansowania NGO może pomóc organizacjom w walce ze szkodliwymi teoriami spiskowymi odnośnie ich rzekomego braku niezależności. Ale nawet wtedy cierpią one w wyniku konieczności korzystania z przestarzałych mechanizmów finansowania opartych na projektach, które paradoksalnie utrudniają rozwój instytucjonalny NGO (ciągła niepewność dalszego finansowania, konieczność dostosowywania działań do wymagań finansującego).

Paneliści starali się więc odpowiedzieć na pytanie jak zabezpieczyć stabilność finansową aktorów społecznych, tak, by ich rola nie kończyła się na kompromisie między ich zadaniami statutowymi, a preferencjami instytucji finansujących projekty. Ciągłe dostosowywanie się bowiem do różnego rodzaju grantów zewnętrznych ogranicza organizacje pozarządowe i krępuje ich działalność.

pawel rogalinski warsaw2015

The World Responsible Leaders zrzesza młodych liderów z całego świata. Wielu z nich, poza tegorocznym Forum, od lat należy do sieci Fundacji BMW lub brało udział w poprzednich programach młodych liderów i innych spotkaniach o podobnym charakterze. Fundacja BMW, dzięki swojej niezwykłej sieci, od dwudziestu lat skutecznie aktywuje światowe zasoby, doświadczenie i umiejętności młodych liderów i promuje strategiczne inicjatywy społeczne jej partnerów regionalnych i globalnych. Obecne Forum Światowych Odpowiedzialnych Liderów miało miejsce w Monachium; poprzednie fora odbyły się w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Argentynie i Chinach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here