Oblężenie Malborka!

2

  Pod twierdzą zawrzało. W nocy z 25 na 26 lipca cała okolica grzmiała od wystrzałów dziesiątek armat i szczęku żelaza ścierających się armii. Ku uciesze widzów, wybuchający proch strzelniczy i niezliczone fajerwerki rozświetliły całe niebo. Inscenizacja oblężenia Malborka, jak co roku, jest niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem dla każdego jej uczestnika.

 

Oblężenie… przez turystów?

Bitwa pod Grunwaldem z 1410 roku i następujące po niej walki pod twierdzą w Malborku na nowo odżywają w sercach tysięcy Polaków. Niegdyś jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a obecnie jedno z najbardziej spektakularnych widowisk plenerowych na kontynencie zachęca coraz szersze grono turystów do przyjazdu na „Oblężenie Malborka”. Przygotowany z dużym rozmachem i kunsztem spektakl cieszy oczy gapiów setkami statystów, koni, strzelającymi działami i wielkimi, ruchomymi wieżami oblężniczymi. Główne role odgrywają zawodowi aktorzy, natomiast na drugi plan rekrutowani są pasjonaci z krajowych i zagranicznych zrzeszeń bractw rycerskich. Tego rodzaju kombinacja zapewnia niezapomniane wspomnienia widzom w każdym wieku. Nic dziwnego, że miasto przeżywa w tym okresie prawdziwe oblężenie… przez turystów.

Perła gotyckiej architektury

Czemuż to akurat Malbork jest tak znanym i ważnym miejscem w Polsce? Z pewnością nie tylko dlatego, że Krzyżacy, stanowiący jeden z trzech największych na świecie zakonów rycerskich (obok joannitów i templariuszy), przenieśli tutaj swoją stolicę z Wenecji. Głównym powodem jest fakt, iż ta największa gotycka twierdza w Europie, o powierzchni ponad 21 hektarów, jest jednocześnie najlepiej zachowaną tego typu budowlą. Żaden inny ceglany zamek na kontynencie nie może pod żadnym względem równać się z Malborkiem. Z tego też powodu obiekt wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako „arcydzieło średniowiecznej architektury obronnej”. Dziś, po wieloletnich, skomplikowanych pracach remontowych, jest on własnością Muzeum Zamkowego, a wciąż istniejący, wypędzony z Malborka Zakon Krzyżaki kilkukrotnie przenosił swoją siedzibę, by ostatecznie osiąść we Wiedniu.

Przebieg oblężenia

Wieczorny spektakl, by być bardziej dostrzeżonym przez media i turystów, otoczony został trzydniowym, zróżnicowanym menu programowym. W ciągu dnia odbywały się przeróżne imprezy: przemarsz wojsk krzyżackich i polskich ulicami Malborka, zabawy plebejskie, szranki, pokazy życia rycerskiego, wyścigi smoczych łodzi, turnieje rycerzy na koniach oraz zawody łucznicze i kusznicze. Dla dzieci przygotowano specjalny pokaz średniowiecznych czarów oraz „królestwo Lego”, w którym malcy budowali smoka z klocków. Dla kupujących przygotowano targ różności oraz jarmark rzemiosł średniowiecznych. Turyści mogli tam nabyć nie tylko pamiątki czy rozmaite dania krzyżackie, ale również repliki: topora, halabardy, kuszy bądź zbroi. Osoby ciekawe dziejów Malborka miały możliwość wysłuchać wykładów pod tytułem „Spotkania z historią”. Inni znów uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym, a dla widzów o mocnych nerwach przygotowano specjalny pokaz „najpotężniejszej” magii. Tuż po zachodzie słońca wojska krzyżackie zebrały się na zamku, a polsko-litewskie podeszły pod jego mury. Rozpoczęła się inscenizacja bitwy…

Ognia!

Niezmiennymi elementami plenerowego widowiska pozostały oczywiście ucieczka na zamek pobitych pod Grunwaldem Krzyżaków oraz oblężenie grodu nad Nogatem przez zwycięskie wojska Władysława Jagiełły. Scenariusz, w porównaniu z latami poprzednimi, uległ niewielkiej modyfikacji i precedensem okazało się wykroczenie poza ramy czasowe 1410 roku oraz nawiązanie do wojny trzynastoletniej. Zmiana polega na tym, że tuż po bitwie pod Grunwaldem nie udało się zdobyć Malborka, co jednak osiągnięto w 1457 roku. I to ten ostatni fakt należało według twórców pokazu szczególnie podkreślić. Widowisko na wałach Plauena zrobiło olbrzymie wrażenie na ponad 120-tysięcznej publiczności. Jedynym problemem okazało się zbyt mało miejsca dla tak olbrzymiej widowni, ale i to zostało zrekompensowane przez niesamowity pokaz fajerwerków, kładący na łopatki wszelkie inne, podobne imprezy z krajów Europy Zachodniej. Jak mówi jedna z uczestniczek oblężenia, Barbara: „Zabawa sylwestrowa przy wieży Eiffla to nic w porównaniu z tym co tutaj widziałam! Jeszcze nigdy się tak dobrze nie bawiłam”. Tuż po widowisku, o 1:00 w nocy rozpoczęły się pokazy ogniowe Clamor, a więc połykanie ognia, zianie płomieniami, taniec z palącymi się wachlarzami i wiele innych.


Kolejne projekty

„Oblężenie Malborka” nie jest jedynym tego rodzaju wydarzeniem w mieście. Poza regularnymi pokazami typu światło i dźwięk, powstało wiele corocznie obchodzonych festynów i koncertów. „Magic Malbork” to nowe, ale równie efektowne przedstawienie z udziałem muzyki, świateł, laserów i akrobatów. Odbywająca się 8 sierpnia impreza to niezliczone koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy tańca i akrobatyki. Kolejne z atrakcji to: Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej, Mistrzostwa w Wyścigach Smoczych Łodzi, Etnofestiwal, Regaty Kajakowe, Międzynarodowe Zawody w Podnoszeniu Ciężarów, Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski i inne. Malbork, będący do niedawna szarym wspomnieniem krzyżackiej potęgi, dziś tętni życiem i stanowi poważną konkurencję nie tylko dla krajowych obiektów turystycznych, ale i innych, najznakomitszych europejskich zabytków. Z całą pewnością powinniśmy go więc dopisać do listy miejsc, które po prostu trzeba zwiedzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here