Niektóre decyzje Bidena wobec Rosji

0

Joe Biden zasiada na fotelu prezydenckim Stanów Zjednoczonych niemal od półtora roku, ale nadal jego pozycja w polityce krajowej USA jest stosunkowo słaba. Według sondażu NPR/PBS/Marist College 56% Amerykanów uważa prezydenturę Bidena za „fatalną”, a jedynie 39% przedstawia ją jako „sukces”.

*

Wśród demokratów ok. 80% wystawia prezydentowi Bidenowi pozytywną opinię.

*

W pierwszym roku prezydentury Biden miał do czynienia z epidemia koronawirusa Covid-19, rekordową inflacją, sporami partyjnymi, kompromitującym wycofaniem się z Afganistanu i groźbą rosnącego potencjału militarnego Rosji. W orędziu o stanie państwa jakie wygłosił prezydent Biden  marca br. powiedział m.in.: „My Stany Zjednoczone Ameryki jesteśmy razem z ukraińskim narodem”.

*

20% Amerykanów pozytywnie ocenia politykę gospodarczą Bidena. Są to najgorsze notowania prezydenta Stanów Zjednoczonych od 1978 r.

*

Joe Biden po wprowadzeniu się do Białego Domu dokonał wyraźnej poprawy stosunków miedzy Stanami Zjednoczonymi, a Niemcami.

*

„Przyszłość należy do globalistów. Przyszłość należy do patriotów” – powiedział Biden w przemówieniu na forum ONZ w styczniu 2022 r. i dodał: „Co wyróżnia Amerykę? Stany Zjednoczone w przeciwieństwie do Chin i Rosji są gotowe do zmiany władzy co cztery lata”.

*

Obejmując urząd prezydenta Biden chciał zakończyć epidemię Covid-19, ożywić gospodarkę i przywrócić wiarygodność Stanów Zjednoczonych zagranicą.

*

Prezydent Biden nazwał Putina „zbrodniarzem wojennym” („war criminal”).

*

W pierwszym roku prezydentury Biden miał 26 wypowiedzi dotyczących polityki zagranicznej USA, łącznie z oceną sytuacji w Afganistanie.

*

W pierwszą rocznicę objęcia prezydentury Biden ostro zaatakował swojego poprzednika Donalda Trumpa uznając jego politykę za zagrożenie dla demokracji amerykańskiej.

*

Biden obejmując urząd prezydent USA obiecał przywrócić w kraju normalną sytuację i wiarygodność władzy prezydenckiej.

*

3 marca 2022 r. Biden ogłosił nowe sankcje nałożone na Rosji jako karę za inwazję na Ukrainę i bombardowanie terytorium Ukrainy. Celem tych sankcji jest „maksymalne uderzenie w Putina i Rosję”. Waszyngton ogłosił listę osób, w tym 19 oligarchów i ich rodzin objętych sankcjami w podróżach do USA.

*

Na początku marca 2022 r. Biden ogłosił zakaz lotów samolotów rosyjskich w amerykańskiej przestrzeni powietrznej.

*

Stany Zjednoczone zakazały również przeprowadzania jakichkolwiek transakcji dolarowych z bankami rosyjskimi.

*

Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska nałożyły sankcje, które uderzyły w rosyjski sektor finansowy, energetyczny i transportowy.

*

Stany Zjednoczone  wprowadziły również sankcje dotyczące eksportu rosyjskich towarów.

*

Rząd amerykański odciął banki rosyjskie od systemu finansowego USA.

*

W odpowiedzi na sankcje zachodnich państw wobec Rosji Putin zagroził użyciem broni nuklearnej w obronie interesów rosyjskich.

*

Mimo gróźb i różnych sankcji nakładanych na Rosję w przekonaniu wielu państw na zachodzie prezydent Biden nie silnych ataków w rozgrywce z Rosją.

Poprzedni artykułKlubu Pod Jaszczurami – jubileusz
Następny artykułLiga Mistrzów: Villarreal – czarny koń Champions League
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here