Modna Łódź – miasto z odpowiednim potencjałem

1

W centralnej Polsce dominuje Łódź: miasto inwestorów, outsourcingu i malejącego bezrobocia. Powoli wypracowuje sobie też tytuł nowej rodzimej marki kulturowej.

Dlaczego Łódź?

Doceniane przez inwestorów miasto leży w samym centrum kraju, w pobliżu dwóch autostrad, około 130 km od stolicy Polski. Ma dość dobrą infrastrukturę i sieć komunikacji, a z tamtejszego lotniska można polecieć do 15 różnych destynacji. Atrakcyjność regionu podnoszą niezliczone tereny pofabryczne. Łódź dysponuje Specjalną Strefa Ekonomiczną, ocenianą jako jedna z najlepszych w naszym kraju. W strategię rozwoju miasta wpisana jest branża BPO (Business Process Outsourcing) – innowacyjny segment usług z przeznaczeniem dla biznesu. To dzięki dynamicznemu rozwojowi tej branży od roku 2002 do 2013 bezrobocie spadło tam z 19,6% na 12,3%, a średnie zarobki brutto osób wchodzących na rynek pracy zaczynają się od 3 tysięcy złotych. Pracownicy na wyższych stanowiskach zarabiają nawet po 18 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Outsourcing branżą przyszłości

Łodzianie zatrudnieni w sektorze outsourcingu mogą szkolić znajomość języków obcych, biorąc udział w projekcie „Młodzi w Łodzi Językowzięci”. Tematyka, którą zajmuje się ta branża przyciąga organizatorów licznych konferencji i europejskich forów. Oprócz polskich inwestorów lokujących w Łodzi centra BPO i SSC, coraz częściej przedsiębiorcami okazują się Japończycy, Amerykanie, Szwedzi, Francuzi, Niemcy czy Holendrzy. W mieście mają swoje siedziby m.in. HP, Fujitsu, SouthWestern, Infosys, Telmon.

Potencjał kulturowy

Łódź zasługuje na miano polskiej marki kulturowej. Mieści się tu znana szkoła filmowa, wytwórnia filmowa z tradycjami, muzeum sztuki współczesnej, są spore możliwości muzyczne. Od kilku lat za 274 mln złotych brutto rewitalizowana jest dawna zabytkowa elektrociepłownia EC1, stanowiąca część projektu Nowe Centrum Łodzi o powierzchni ponad 90 hektarów. Będzie się tam mieścić Centrum Nauki i Techniki, podziemny dworzec multimodalny z tunelem, centrum sztuki filmowej, galeria, teatr dźwięku, biblioteka, planetarium.

1 KOMENTARZ

  1. […] Sprawdź też: Modna Łódź – Miasto z odpowiednim potencjałem […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here