Mapa myśli – dobra metoda nauki dla wzrokowców

5
<test opracowany we współpracy z mgr Moniką Rogalińską>
 <Jeśli chcesz wpierw sprawdzić, czy jesteś wzrokowcem, kliknij: http://www.przegladdziennikarski.pl/jezyki-obce/sprawdz-jaki-masz-styl-uczenia-sie-rozwiaz-test/ >
 
Jeśli jesteś wzrokowcem, oznacza to, że ważny jest dla ciebie ład i porządek. Ucząc się patrzysz na przejrzyście zorganizowane listy słówek, schematy oraz diagramy. Gdy korzystasz z pomocy lektora, lubisz utrzymywać kontakt wzrokowy. Obserwujesz też gesty i mimikę twarzy nauczyciela, gdyż łatwiej ci wówczas zapamiętać to, co chciał on przekazać. Ucząc się powinieneś zapewnić sobie przejrzyste notatki i liczne pomoce wizualne, aby lepiej zobrazować zagadnienia, które chcesz poznać. Poniżej zawartych jest kilka praktycznych rad dla wzrokowców dotyczących nauki słownictwa w języku obcym. Z pewnością pomogą ci skutecznie opanować każdy nowy materiał.
 
MAPA MYŚLI, czyli METODA SKOJARZEŃ
Tradycyjna nauka słownictwa nie zapewnia zbytniego urozmaicenia. Wypisane na kartce papieru dwie kolumny z wyrazami odpowiednio – w języku polskim i obcym, nie zachęcają do uczenia się. Przy tego rodzaju nauce wykorzystuje się głównie lewą półkulę mózgu, odpowiedzialną za myślenie logiczne, linearne oraz analizę. Aby uaktywnić również prawą półkulę (odpowiedzialną za wyobraźnię), należy przede wszystkim zmienić materiały na bardziej atrakcyjny wizualnie. Wówczas współpracujące ze sobą obie półkule zaczną szybciej przyswajać nową wiedzę. Gdy już wiadomo, w jaki sposób reaguje nasz umysł, warto zapoznać się z tzw. mapą myśli, która sprzyja rozumowaniu kreatywnemu i wielokierunkowemu (w przeciwieństwie do dotychczasowego, nudnego i odtwórczego zapamiętywania).

Mapa myśli to nic innego jak drzewko skojarzeń, które, według indywidualnych potrzeb, może być tworzone w najrozmaitsze sposoby. W praktyce nie ma reguł, które określają, jak powinien wyglądać naszkicowany wykres. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zapewniają sukces tej metodzie:

1) W centralnej części kartki napisz hasło nadające tytuł tematycznie wybranej liście słów. Podziel wszystkie wyrazy na kilka grup.

2) Pamiętaj, aby kartka była wystarczająco duża, by pomieścić wszystkie grupy, na które zamierzasz podzielić swój temat przewodni.

3) Umieść wybrane grupy na wykresie. Powinny one tworzyć swego rodzaju działy tematyczne, do których z kolei można w razie potrzeby utworzyć odpowiednie podgrupy. Tak stworzone „drzewko” powinieneś uzupełnić słówkami w języku obcym, wraz z dodatkowymi schematami, obrazkami bądź zapisem fonetycznym. Wszystko po to, aby ich zapamiętanie było możliwie najłatwiejsze.

4) Dobrym pomysłem jest umieszczenie stworzonej mapy myśli w widocznym miejscu, żebyś mógł na nią często spoglądać. Dzięki temu lepiej ją zapamiętasz.

5) Zakrywając poszczególne słówka i patrząc wyłącznie na obrazki możesz testować swoją pamięć. Następnie spróbuj zrobić to ćwiczenie w drugą stronę – tym razem zakrywając obrazki lub polskie tłumaczenie. Pamiętaj, że częste powtarzanie materiału to klucz do sukcesu.

Przykład 1:
Wyobraź sobie, że jesteś obcokrajowcem i uczysz się języka polskiego. Chcesz poznać słownictwo związane z domem. Zamiast wypisywać listy słów wraz z tłumaczeniem, możesz sięgnąć po metodę bardziej wizualizującą zagadnienie. Wystarczy stworzyć diagram z obrazkami słów, a następnie zawiesić go w widocznym miejscu. Pozwoli to na szybsze zapamiętanie trudnych wyrazów.
Pamiętaj, że w ten sposób uruchamiasz prawą półkulę mózgu, która współpracując z lewą, wspomaga proces nauki.
Przykład 2:
Uczysz się nazw zwierząt w języku polskim. Wiadomym już jest, że posługując się nawet najprostszymi wizualizacjami (np. przy użyciu różnych kolorów bądź małych i dużych liter) możesz dużo lepiej zapamiętać słownictwo, niż ucząc się tradycyjnej listy słówek spisanej na białej kartce. Jeśli chcesz, możesz dodać do schematu zapis wymowy, odpowiednik słowa w języku obcym bądź ojczystym albo rysunek, nawet, gdyby był bardzo uproszczony.

5 KOMENTARZE

  1. Nauka wzrokowa to coś dla mnie :D… Tez czasem lubie robić sobie takie tabele lub schematy i jeszcze jakoś fajnie pokolorowane to juz w ogole :))
    Pozdrawiam!
    PS: fajny i przydatny tekst! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here