Małgorzata Walewska – „Mezzo” – Klasyk w klasyku…

0
Fot: Okładka płyty: Małgorzata Walewska "Mezzo".

Album „Mezzo” Małgorzaty Walewskiej jest ponadczasowy i cieszy słuchaczy pomimo upływu lat.

Wakacje to dobry czas, aby wrócić do albumów nagranych sprzed kilkunastu lat. Płyta „Mezzo” Małgorzaty Walewskiej została wydana w 2000 roku. Chociaż mija od jego wydania 22 lata, to ciągle cieszy słuchaczy. To potwierdza, że jest on nagrany z wielką klasą i dojrzałością.

Małgorzata Walewska jest jedną z najpopularniejszych mezzosopranistek w Polsce. Ma na swoim koncie wiele wydanych albumów i ról operowych.

Album „Mezzo” pełen kolorów…

Płyta „Mezzo” to jej drugi album wydany w roku 2000 (po debiutanckiej płycie „Voce Di Donna”). „Mezzo” w tym okresie zdobył status złotej płyty.

Nad aranżacjami i produkcją muzyczną czuwał Piotr Rubik. Album rozpoczyna „Canto D’uccelli” z muzyką wspomnianego Piotra Rubika. Utwór który znalazł się również na płycie „Rubikon’’ wydanej w 2006 roku (to największe kompozycje Piotra Rubika zebrane na jednej płycie).

Jeden z najpiękniejszych utworów „Un Recuero” do słów Filipa Łobodzińskiego i muzyki Piotra Rubika. Zmysłowo i dostojnie brzmi „Fino Ad Un Piano”.

Na motywach Ludwika von Beethovena powstał utwór „Alma Mater”. Natomiast „Carovana Azzura” powstał na motywach innego znanego kompozytora Francuza Gabriela Faure.

Na albumie nie mogło zabraknąć utworu „Plaisir D’amour”. To kompozycja z 1784 roku napisana przez Giambattiste Martini’ego. To jeden z najczęściej wykonywanych utworów przez solistów. Pani Małgorzata śpiewa go tak lekko i finezyjnie dodając do tego kilka swoich kolorów, przez co utwór nabiera innej jakości.

Doskonała klasyka…

„Pieśń Gondoliera” czyli „Barcarolle” skomponowane przez francuskiego kompozytora niemieckiego pochodzenia Jacquesa Offenbacha. Utwór pochodzi z opery „Opowieści Hoffmana”, to najwybitniejsze dzieło kompozytora i ostatnie jakie skomponował. Duet na sopran i mezzosopran, jest uznawany za najsłynniejszy barcarolle na świecie, to jedna z najpopularniejszych melodii na świecie. Piotr Rubik dodaje do niej swoich charakterystycznych dźwięków a Małgorzata Walewska finezji i płynności.

Warto zatrzymać się na utworami „El Laberinto” i „Guardami Amore” obie są kompozycjami Piotra Rubika. W tej drugiej Małgorzacie Walewskiej towarzyszy Marek Torzewski. Utwór ten również znalazł się na wspomnianej wcześniej płycie „Rubikon”.

Niewątpliwie, pomimo upływu czasu album „Mezzo” jest jednym z najpiękniejszych albumów. Dokładny, zmysłowy, przepełniony wieloma urokliwymi dźwiękami. Co czyni go na przestrzeni lat jednym z najlepszych płyty z muzyki klasycznej. Warty posłuchania od pierwszego do ostatniego utworu. To bez wątpienia doskonały klasyk w klasyku…

Data premiery: 2000 r.


Małgorzata Walewska „Mezzo” – Tracklista:

1. Canto D’ Ucelli
2. Habanera
3. Un Recuerdo
4. Fino Ad Un Pianto
5. Alma Mater
6. Carovana Azzura
7. Plaisir D’Amour
8. Baracarolle
9. El Laberinto
10. Guardami Amore
11. La Vampa


Małgorzata Walewska – Canto d’ucelli

 

Poprzedni artykułRozmowa z prof. Jerzym Jaskiernią po tegorocznej międzynarodowej konferencji naukowej nt. praw człowieka
Następny artykułMaria Krystyna na parkowej ławce
Justyna Borowiecka
Justyna Borowiecka to redaktor, dziennikarz, fotograf, bloger, freelancer. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2007 r., gdzie przygotowywała relacje przedmeczowe ze spotkań Champions League i reprezentacji Polski. W 2008 r. trafiła do redakcji GKS Bełchatów, a w międzyczasie pracowała w innych mediach elektronicznych takich jak FutbolManiak, Łowimy talenty, Sports.net, Openmusic, Felietony i wiele innych. W 2008 r. rozpoczęła współpracę z portalem Wiadomosci24.pl, gdzie od listopada 2014 roku, pełniła funkcję redaktora. Obecnie piszę m.in. dla NaszeMiasto.pl. W 2012 r. pracowała również w Radiu Róża (polskie radio w Brukseli). W 2013 r. była korespondentem z małopolski w InfoTuba. Pisała także dla Interia360, PiłkaCV i Blasting News. Społecznie pomagała Fundacji Sportowej, gdzie promowała młode talenty piłkarskie. Ma na swoim koncie wiele cykli piłkarskich, te najbardziej popularne to: „Młodzi, zdolni i ambitni”, „Piłkarskie marzenia”, „Warto poznać”, „Chłopcy z Bundesligi” i „Futbolowo-ankietowo” i wiele innych. Od 2011 roku, przez kolejne cztery lata była nominowana w plebiscycie na Najlepszego Dziennikarza Obywatelskiego Roku, w którym zajmowała wysokie miejsce, mieszcząc się zawsze w dziesiątce najlepszych dziennikarzy (6, 4, 9 miejsce, w roku 2014 – zajęła II miejsce w kategorii „Fotoreportaż”). Z powodzeniem prowadzi blog https://usmiechsim.wordpress.com/, gdzie oprócz artykułów sportowo-muzycznych zamieszcza wykonane przez siebie fotografie. Autorka sześciu książek – „Od wywiadu do wywiadu” (luty 2011), „Fotografia – to jest to!” (sierpień 2011) „Chłopcy z Bundesligi” (luty 2012), „Niemcy – moja inspiracja!” (październik 2013), "Wywiad-owo" (luty 2015) i „21” (sierpień 2017). Umiejętnie łączy sport z muzyką i dziennikarstwo z fotografią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here