„Lotnicy polscy w Bitwie o Anglię” (recenzja książki)

0

Zdaniem historyków od przegranej w Bitwie o Anglię rozpoczęła się stopniowa agonia III Rzeszy. Był to więc swego rodzaju przełomowy moment II wojny światowej. Moment, po którym historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby nie polscy piloci.

Polski personel latający sformowany był początkowo w dwa dywizjony myśliwskie 302 i 303. W sumie w bitwie wzięło jednak udział aż 145 polskich pilotów, a ich liczne zwycięstwa zostały dostrzeżone na całym świecie. Aby przybliżyć biogramy naszych bohaterów, Józef Zieliński, Robert Gretzyngier oraz Wojciech Matusiak wspólnie przygotowali książkę pt. „Lotnicy polscy w Bitwie o Anglię”.

Jak pisze Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer: „Każdy z tych życiorysów mógłby stanowić podstawę do napisania scenariusza filmowego”. I rzeczywiście – każdy z nich jest niezwykły. Z książki dowiadujemy się na przykład o życiu ktp. pil. Antoniego Bedy, łodzianina, który choć we wrześniu 1939 roku nie brał udziału w walkach, to już w 1940 roku znalazł się w składzie tzw. Grupy Montpellier, następnie wszedł w skład Dywizjonu 302, a wreszcie 87 Dywizjony RAF. Był też uczestnikiem zderzenia dwóch samolotów, podczas którego uratował się skokiem spadochronowym.

Inny z pilotów, kpt. pil. inż. Bronisław Bernaś urodził się we Lwowie i w 1918 roku brał udział w walkach jako jedno z „Lwowskich Orląt„. W 1940 roku również wstąpił do Dywizjonu 302, ale jeszcze w tym samym roku jako zaledwie jeden z pięciu pilotów przeżył lądowanie przymusowe w bardzo złych warunkach atmosferycznych. W 1942 roku został skreślony z listy pilotów myśliwskich, a niedługo później doznał poważnych obrażeń w wypadku samolotu Hawker Hurricane I. Rok później definitywnie zakończył karierę pilota.

Niemal wszystkie życiorysy pełne są niezwykłych zwrotów wydarzeń i ciekawostek historycznych. Serdecznie polecam przeczytać „Lotników polskich w Bitwie o Anglię”, gdyż ta pozycja z pewnością wzbogaci naszą wiedzę na temat II wojny światowej. Jest to też ciekawy pomysł na prezent dla obcokrajowców, gdyż książka napisana jest w dwóch językach: polskim i angielskim.

Autor: Józef Zieliński,Wojtek Matusiak,Robert Gretzyngier
Ilość stron: 282
Format: 215×295 mm
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Bellona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here