Łódź wydaje pieniądze… których nie ma!

0

Lodz budujeOd kilku lat Łódź wydaje pieniądze lekką ręką, decydując się na drogie, luksusowe wręcz zakupy. Niektórzy przedstawiają je nawet jako sukces, pomijając przy tym problem poważnego zadłużenia miasta, rosnącego w zastraszającym tempie. Obecnie bowiem Łódź jest jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce.

Ostatnio urzędnicy miejscy zakupili 16 drzewek na ulicę Piotrkowską za – bagatela – 155 tysięcy złotych! Sprawą zajęła się prokuratura, gdyż padło podejrzenie o niegospodarność. To jednak nic w porównaniu z innymi inwestycjami. Setki milionów złotych kosztowały w tym roku m.in. budowa węzła multimodalnego przy dworcu Łódź Fabryczna, trasy Górna czy trasy W-Z. Kolejne wydane miliony to efekt dofinansowania dwóch stadionów oraz EC1.

Wszystkie te inwestycje realizowane są pod hasłem „Łódź buduje”. Należałoby jednak dodać do niego słowa: „na kredyt”. Gigantyczne wydatki w szybkim tempie zwiększają deficyt w miejskiej kasie. W 2002 roku zadłużenie Łodzi wynosiło 474 mln zł, a do końca b.r. ma ono wynieść blisko 2,6 mld zł – w przeliczeniu na jednego mieszkańca Łodzi będzie to obciążenie w wysokości aż 3840 zł! Łódź jeszcze nigdy nie była tak bardzo zadłużona.

Kto zapłaci za te wszystkie inwestycje? Kto spłaci kredyty opiewające na miliardowe kwoty? Odpowiedź jest prosta – my wszyscy. Łodzianie. A przynajmniej ta część z nas, która nie zdecyduje się na emigrację w poszukiwaniu pracy…

Poprzedni artykułŁódź: W-Z znaczy WąwóZ?
Następny artykułEmily O'Reilly: To my sami wybieramy złych polityków!
Paweł Rogaliński
Paweł Rogaliński jest politologiem, filologiem, rzecznikiem prasowym organizacji pozarządowej oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Londynie poświęconą popularności politycznej w krajach anglojęzycznych. Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here