Łódź centrum Europy?

0

Edward-Dwurnik2– Postrzeganie Łódzkiego, również za sprawą przygotowywanej przez pana Celebracji Prezydencji w Unii Europejskiej, jest znakomite. Gratuluję pomysłu! – między innymi tymi słowami marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień zwrócił się do Krzysztofa Malareckiego, właściciela Pałacu Chojnata, podczas wtorkowej konferencji prasowej w Grand Hotelu w Łodzi.

Krzysztof Malarecki – znany w regionie przedsiębiorca, jest pomysłodawcą i organizatorem Celebracji Prezydencji w Radzie UE, które to przedsięwzięcie przygotowuje w należącym do niego Pałacu Chojnata koło Białej Rawskiej od 5 lat. Jak sam podkreśla, wydarzenie to traktuje przede wszystkim jako okazję do poszukiwania przyjaciół województwa łódzkiego. Tegoroczną XII Celebrację zaplanowano na sobotę 12 kwietnia.

– Tylko angażując się w działania na rzecz naszej całej ojczyzny możemy wywalczyć dla Łodzi i regionu to, co dla nas jest widoczne gołym okiem, co jest również w procesie, a co nie zawsze jest dostrzegane z oddalenia. Musimy pamiętać, że środki z unijnego programu spójności co roku muszą się odnawiać, a tylko wtedy będzie to możliwe, jeżeli będziemy chcieli zagłosować i tym samym przeciwstawić się „euro – kibolom”, którzy chcą Unię Europejską uśmiercić – przekonywał Krzysztof Malarecki.

– Należy dostrzegać możliwości i szanse Łódzkiego chociażby w zakresie rewitalizacji. Zależy mi na tym, żeby być dodatkowym ambasadorem Łódzkiego (…) w sensie kreowania szerokiej koalicji wspierającej ten region. Chciałbym, by zwrócono uwagę na Łódź, która ma wszelkie szanse na to, by być centrum Polski, Europy, a ciągle się z tą szansą zmaga. Malarecki podkreślił, że reprezentantów krajów unijnych zaprasza cyklicznie do Pałacu Chojnata, bo niepokoi go, gdy ludzie przyjeżdżający zawodowo czy turystycznie do Warszawy, w stolicy pozostają lub wsiadają w autobusy do Krakowa czy Gdańska, pomijając zupełnie województwo łódzkie.

Witold Stępień poparł ideę Celebracji, jak i ciepło wypowiedział się o samym Malareckim: – Doskonale pan rozumie jak funkcjonuje Unia Europejska, wczuwa się w klimat dyskusji, wymiany poglądów, a inspirowanie dyskusji odgrywa dużą rolę, jak również jest okazją by spotykać się gospodarczo, wypracowywać wspólne stanowiska w gronie 28 państw, co wcale nie jest proste i zdecydowanie wymaga rozmowy – przekonywał marszałek. Zasygnalizował, że pomysł na Celebrację to sposób na pokazywanie otwartości Polski  i gotowości do budowania sieci porozumienia.

Celebracja Prezydencji w UE, która w najbliższą sobotę odbędzie się w neorenesansowym Pałacu Chojnata po raz dwunasty, to okazja do spotkania znakomitości ze świata polityki, dyplomacji, kultury i sztuki, jak również wymiany doświadczeń. Impreza ma za zadanie zwiększyć możliwości współpracy na szczeblu międzynarodowym i regionalnym pomiędzy krajami unijnymi, a także zaprezentować firmy zainteresowane zainwestowaniem w regionie.

Podczas najbliższej Celebracji Tasia Athanasiou, ambasador Grecji w Polsce, przybliży problemy swojego kraju; prof. Grzegorz Kołodko opowie o problemach finansowych Europy, dojdzie również do spotkania przedstawicieli firm polskich i greckich. Poza tym zaplanowano wernisaż obrazu „Ateny”, autorstwa jednego z najlepszych współczesnych malarzy Edwarda Dwurnika, występy greckiej grupy muzyczno-tanecznej oraz kulinarne greckie wariacje z udziałem greckiego wina, które na tę okazję przywiezie Jej Ekscelencja Tasia Athanasiou.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here