Kapelusze – ich rodzaje oraz dobór do kształtu twarzy

0

W pierwszej połowie ubiegłego wieku kapelusz był niezbędnym elementem męskiej garderoby; trudno było sobie wyobrazić pojawienie się na ulicy mężczyzny bez kapelusza. Jedynie wśród niższych warstw, i to tylko w ubiorach codziennych, dopuszczalne było inne nakrycie głowy, najczęściej kaszkiet.

Moda_meska_panama_40Co się zatem stało, że kapelusze zniknęły niemal zupełnie? Spotkałem się z opinią, że zabójcą kapeluszy był John Fitzgerald Kennedy – prezydent USA w latach 1961 – 1963. Nie nosił on kapeluszy, gdyż uważał, że źle w nich wygląda. Amerykanie, w większości zauroczeni swoim 35-tym prezydentem, zaczęli jakoby wtedy porzucać kapelusze. Ja mam jednak inną teorię: uważam, że kapelusze zabił rozwój masowej motoryzacji. Bo po pierwsze kapelusz bardzo przeszkadzał w samochodzie (a najczęściej się nie mieścił i trzeba go było zdejmować), a po drugie przestał być tak naprawdę potrzebny, gdy odcinki pokonywane pieszo stawały się coraz krótsze.

Rodzaje kapeluszy

Moda_meska_panama_11cUważam jednak, że noszenie kapelusza świadczy o klasie noszącego. Wprawdzie to tylko nakrycie głowy, ale nie ulega wątpliwości, że to najbardziej stylowe, najelegantsze i po prostu – najpiękniejsze. We wpisie o kapeluszach nie może oczywiście zabraknąć informacji o rodzajach kapeluszy. Oto najważniejsze z nich:

FEDORA

Najpowszechniejszy typ kapelusza wymyślony na początku XX wieku. Charakteryzuje się wklęsłą fałdą wzdłuż główki oraz dwiema symetrycznymi fałdami w przedniej części główki. Tylna część ronda jest lekko wywinięta ku górze, a przednia ku dołowi. Niektórzy mówią na fedorę: borsalino. Jest to błąd, bowiem Borsalino to nazwa włoskiej firmy kapeluszniczej – znanej na całym świecie. To zupełnie tak, jak na sportowe buty – sneakersy, mówi się adidasy. Kapelusz fedora nosiło bardzo wiele znanych postaci, ale najbardziej utkwił w pamięci jako nakrycie głowy Indiany Jonesa.

Fedora kapeluszTRILBY

Trilby to w zasadzie fedora, tyle tylko, że z węższym rondem i nieco niższą główka. Często też przednia część ronda jest mocniej wywinięta ku dołowi niż ma to miejsce w Fedorze. Kapelusze tego typu były też częściej wykonywane z innych niż filc materiałów, np. z tweedu. Znanym miłośnikiem trilby był Frank Sinatra, a współcześnie widzimy go często na głowie Justina Timberlaka. Sean Connery w Ostatniej krucjacie nosił tweedowy trilby z rondem nienaturalnie odgiętym ku dołowi. Taki zabieg miał dodać postaci komizmu. I rzeczywiście dodał.

Trilby kapeluszHOMBURG

Znany już w XIX wieku, ale spopularyzowany w latach 20-tych XX wieku. Ma główkę z wklęsłą fałdą, ale nie ma (w odróżnieniu od fedory) fałd w przedniej części główki. Niezbyt szerokie rondo jest wywinięte do góry na całym obwodzie i obszyte taśmą. Z upodobaniem nosił go król Edward VII, ale w Polsce zapamiętamy go jako nakrycie głowy Stanisława Anioła – gospodarza domu przy Alternatywy 4.

Homburg kapeluszMELONIK

Noszony od połowy XIX wieku. Niewielkie rondo jest wywinięte do góry i obszyte taśmą. Główka jest wypukła, podobna do owocu melona – stąd nazwa. Postacią, która najbardziej kojarzy się z melonikiem, jest Charlie Chaplin. Melonik, jeszcze do niedawna, był obowiązkowym nakryciem głowy urzędników londyńskiego City. Obecnie najczęściej można go spotkać w Boliwii, gdzie jest powszechnie noszony… przez kobiety.

Melonik kapeluszKANOTIER

Pojawił się w drugiej połowie XIX wieku i początkowo był noszony zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Dopiero w XX wieku stał się typowo męskim nakryciem głowy. Ten słomkowy kapelusz charakteryzuje się niską, płaską główką i niedużym rondem. Najbardziej znaną postacią, która go nosiła był francuski piosenkarz Maurice Chevalier. Kanotiery (najczęściej przepasane czerwoną wstążką) to tradycyjne nakrycie głowy weneckich gondolierów. Zresztą angielska nazwa tego kapelusza to boater (boat – łódka).

Kanotier kapelusz
PANAMA

Panama nie jest odrębnym rodzajem kapelusza; specyficzny jest tylko materiał z jakiego jest wykonany. Tym materiałem są liście rośliny podobnej do palmy, zwanej fachowo łyczkowcem dłoniastym, która rośnie wyłącznie w Ameryce Południowej i Środkowej. Wbrew nazwie, panama pochodzi z Ekwadoru. Kapelusze wyplata się ręcznie, a ich jakość jest uzależniona od gęstości splotów. Potrafią osiągać astronomiczne ceny dochodzące do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Panama może występować jako każdy z wymienionych powyżej rodzajów kapelusza, jednak najczęściej występuje jako fedora. Więcej o kapeluszu panama (kliknij).

Panama kapelusz
Dobór kapeluszy do wyglądu twarzy

Trzeba obalić mit, że kapelusze są „dziadkowe”. Uważam, że najlepiej wyglądają w kapeluszach młodzi mężczyźni. Kapelusze dodają im stylistycznego wyrafinowania. Jak więc dobierać rodzaj i kształt kapelusza, żeby pasował do twarzy?

TWARZ POCIĄGŁA

Główka kapelusza powinna sprawiać wrażenie przedłużenia twarzy. Rondo powinno być średniej szerokości, dobrze sprawdzą się ronda mocno wywinięte. Niewskazane szerokie główki i wąskie ronda.

1. twarz pociaglaTWARZ PEŁNA

Zalecane główki średnie i wysokie oraz szerokie ronda (6 – 7 cm). Należy unikać wąskich rond i stożkowych główek. Dobrze będzie wyglądał kapelusz lekko przechylony na bok, a źle – zsunięty na tył głowy.

2. twarz pelnaTWARZ KWADRATOWA

Należy unikać ostrych krawędzi. Główka kapelusza powinna być szeroka, ale niezbyt wysoka, rondo średniej szerokości. Zalecane zdecydowane przechylanie kapelusza na bok. Odchylanie na tył głowy – zakazane.

3. twarz kwadratowaDUŻY NOS

Szeroka i niska główka kapelusza i średniej szerokości proste rondo. Wykluczone kapelusze ze stożkowatymi, wysokimi główkami. Dobrze sprawdzi się mocne wywinięcie ronda ku dołowi.

5. duzy nosODSTAJĄCE USZY

Zalecane szerokie ronda wywinięte ku dołowi. Należy unikać wąskich rond i kapeluszy o małym rozmiarze. Dobrze sprawdzą się fedory, źle – homburgi.

6. ostajace uszyZ dobieraniem kapeluszy jest pewien kłopot. Bo jedynym dobrym sposobem jest założenie go na głowę i spojrzenie w lustro: albo wygląda się w nim dobrze, albo nie. Jest to całkowicie subiektywna metoda, ale najlepsza. Ideałem jest sytuacja, gdy mamy do pomocy kogoś doświadczonego, kto pomoże w tej subiektywnej ocenie, np. sprzedawcę w sklepie. Cóż bowiem poradzić, kiedy prawdziwych sklepów z kapeluszniczych jest tyle, co kot napłakał, zaś sprzedawcy w sieciówkach (gdzie kapelusze bywają) nie mają potrzebnej wiedzy i doświadczenia. Pozostają zakupy w sklepach internetowych i ewentualny zwrot, gdy się okaże, że to jednak nie to. Warto przy tym pamiętać, że mężczyźni wysocy i postawni powinni wybierać szerokie ronda (powyżej 6 – 7 cm), a niscy i drobnej budowy – wąskie ronda (do 5 – 6 cm).

Artykuł oparty na fragmentach z blogu: http://janadamski.eu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here