Julian Assange – po pięciu latach w zamknięciu

0
Wikimedia Commons. Fot. Romina Santarelli

Julian Assange, aktywista i założyciel oraz redaktor naczelny demaskatorskiego portalu Wikileaks, przebywa od pięciu lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, w której to otrzymał polityczny azyl unikając szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości, a w efekcie ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

To właśnie pięć lat temu, latem 2010 roku, szwedzki wymiar sprawiedliwości wszczął dochodzenie w sprawie Juliana Assange’a, którego oskarżono o gwałt i molestowanie seksualne. Wtedy też oskarżenia te zostały przez Assange’a odrzucone, który jasno stwierdził, że nie doszło do żadnego gwałtu, a kontakty seksualne miały miejsce za zgodą dwóch stron. Dwa lata później Assange zwrócił się ekwadorskich władz z prośbą o udzieleniu mu azylu, zdając sobie sprawę z tego, iż władze szwedzkie wydadzą go w ręce amerykańskich służb, które dążyły do tego, aby za wszelką cenę aresztować aktywistę i tym samym zakończyć jego działalność związaną z Wikileaks (organizacji, która opublikowała m.in. ponad 250 000 tysięcy depesz dyplomacji amerykańskiej, a także tzw. dzienniki wojenne z Iraku i Afganistanu).

19 czerwca 2012 roku została podjęta decyzja o przyznanie azylu Assange’owi na czas nieokreślony w budynku ambasady w Knightsbridge. 19 maja 2017 r., po tym jak kobiety poinformowały, iż zostały zachęcone do oskarżenia Assange’a o gwałt i molestowanie seksualne, szwedzka prokuratura zdecydowała się zamknąć sprawę i umorzyła dochodzenie. Jednak brytyjskie służby, w tym policja, oświadczyły, że aresztują aktywistę jeśli tylko opuści ambasadę wykorzystując pretekst, iż Julian Assange odmówił oddania się w ręce policji (nakaz wydany 29 czerwca 2012 r.).

Pięć lat, które Assange spędził w ambasadzie, były czasem kiedy to założyciel Wikileaks ani razu nie wyszedł na ulicę. Julian Assange nie przerwał jednak swojej pracy mającej na celu uczynienie świata bardziej przejrzystym i sprawiedliwym. Wikileaks publikowało kolejne materiały otrzymane od sygnalistów, w tym dane potwierdzające fakt inwigilacji przez NSA przywódców państw, a także materiały, które jasno pokazały, że amerykański wywiad odpowiada za wiele ataków mających na celu uzyskanie dostępu do sieci komputerowych w firmach, instytucjach rządowych, a także różnego rodzaju urządzeń, w tym urządzeń domowych (takich jak np. telewizory, smartfony, komputery, tablety etc.).

We wrześniu 2016 r. Wikileaks poinformowało o stanie zdrowia Juliana Assange’a, który to mocno się pogorszył m.in. z powodu braku świeżego powietrza, światła słonecznego, spacerów, a także możliwości wizyty w klinikach medycznych i stomatologicznych. Natomiast oblężenie ambasady, w której przebywa twórca Wikileaks, kosztowało budżet Wielkiej Brytanii ok. 19 milionów funtów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here