Julian Assange – po pięciu latach w zamknięciu

0
Wikimedia Commons. Fot. Romina Santarelli

Julian Assange, aktywista i założyciel oraz redaktor naczelny demaskatorskiego portalu Wikileaks, przebywa od pięciu lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, w której to otrzymał polityczny azyl unikając szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości, a w efekcie ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

To właśnie pięć lat temu, latem 2010 roku, szwedzki wymiar sprawiedliwości wszczął dochodzenie w sprawie Juliana Assange’a, którego oskarżono o gwałt i molestowanie seksualne. Wtedy też oskarżenia te zostały przez Assange’a odrzucone, który jasno stwierdził, że nie doszło do żadnego gwałtu, a kontakty seksualne miały miejsce za zgodą dwóch stron. Dwa lata później Assange zwrócił się ekwadorskich władz z prośbą o udzieleniu mu azylu, zdając sobie sprawę z tego, iż władze szwedzkie wydadzą go w ręce amerykańskich służb, które dążyły do tego, aby za wszelką cenę aresztować aktywistę i tym samym zakończyć jego działalność związaną z Wikileaks (organizacji, która opublikowała m.in. ponad 250 000 tysięcy depesz dyplomacji amerykańskiej, a także tzw. dzienniki wojenne z Iraku i Afganistanu).

19 czerwca 2012 roku została podjęta decyzja o przyznanie azylu Assange’owi na czas nieokreślony w budynku ambasady w Knightsbridge. 19 maja 2017 r., po tym jak kobiety poinformowały, iż zostały zachęcone do oskarżenia Assange’a o gwałt i molestowanie seksualne, szwedzka prokuratura zdecydowała się zamknąć sprawę i umorzyła dochodzenie. Jednak brytyjskie służby, w tym policja, oświadczyły, że aresztują aktywistę jeśli tylko opuści ambasadę wykorzystując pretekst, iż Julian Assange odmówił oddania się w ręce policji (nakaz wydany 29 czerwca 2012 r.).

Pięć lat, które Assange spędził w ambasadzie, były czasem kiedy to założyciel Wikileaks ani razu nie wyszedł na ulicę. Julian Assange nie przerwał jednak swojej pracy mającej na celu uczynienie świata bardziej przejrzystym i sprawiedliwym. Wikileaks publikowało kolejne materiały otrzymane od sygnalistów, w tym dane potwierdzające fakt inwigilacji przez NSA przywódców państw, a także materiały, które jasno pokazały, że amerykański wywiad odpowiada za wiele ataków mających na celu uzyskanie dostępu do sieci komputerowych w firmach, instytucjach rządowych, a także różnego rodzaju urządzeń, w tym urządzeń domowych (takich jak np. telewizory, smartfony, komputery, tablety etc.).

We wrześniu 2016 r. Wikileaks poinformowało o stanie zdrowia Juliana Assange’a, który to mocno się pogorszył m.in. z powodu braku świeżego powietrza, światła słonecznego, spacerów, a także możliwości wizyty w klinikach medycznych i stomatologicznych. Natomiast oblężenie ambasady, w której przebywa twórca Wikileaks, kosztowało budżet Wielkiej Brytanii ok. 19 milionów funtów.

Poprzedni artykułTrump osłabia współpracę euroatlantycką
Następny artykułGarnitur w kratę, drukowany czy patchworkowy madras?
Dawid Wiktor
Dawid Wiktor - aktywista działający na rzecz praw człowieka i praw cyfrowych. Zwolennik przejrzystości instytucji, reformy prawa autorskiego oraz wolności mediów. Członek ruchu obywatelskiego Nowa Alternatywa. Na co dzień zajmuje się informatyką głównie pracując przy projektach. Dodatkowo pasjonat nowych technologii, literatury oraz sztuki uważający również, iż technologia powinna być wykorzystywana do poprawy jakości życia. Aktywnie uczestniczył m.in. w europejskiej inicjatywie obywatelskiej przeciwko TTIP i CETA, a także zaproponował zmiany w europejskiej dyrektywie dotyczącej e-prywatności w trakcie trwania konsultacji związanych z jej nowelizacją. W swoich tekstach podejmuje tematy wolności informacji, praw człowieka, swobód obywatelskich, aktywizmu oraz spraw społeczno-politycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here