Jak wyglądają domy w filmach science-fiction?

0

Filmy science-fiction dostarczają ekscytujących wrażeń. To lawina inspirujących możliwości zarówno dla pasjonatów technologicznych rozwiązań, jak i fanów wnętrzarskich nowinek. Te bastiony futurystycznych innowacji to wbrew pozorom nie tylko rzędy lśniących paneli sterowania i mieniących się diod, przypominających kokpity samolotów. W mieszkaniu łowcy androidów znajdzie się miejsce zarówno na nieco infantylne dekoracje, jak i czystą biel czy akcenty retro.

Mieszkanie łowcy androidów („Blade Runner 2049”, 2017)

Pierwsza myśl dotycząca tego, jak może wyglądać dom z filmu science-fiction, wiąże się surowym, niemal ascetycznym wnętrzem, pozbawionym dekoracji i elementów, które mogą zerwać z chłodnym charakterem pomieszczenia. Takie jest mieszkanie z ekranizacji „Blade Runner 2049”. To aranżacja kuchni wyciągnięta niemal prosto ze statku kosmicznego, gdzie dominują metalowe fronty szafek i matematyczna geometria.
Umiejętnie poprowadzone oświetlenie skierowane jest na roboczą strefę blatu, pozostawiając całość w tajemniczym półmroku. To lokum pełne nagich, szarych i grafitowych ścian, opanowane przez proste meble, ograniczone w ilości do niezbędnego minimum. Innowacyjną technologię spotykamy na każdym kroku – od przedpokoju, po łazienkę i salon.

Dom rodziny McFly („Powrót do przyszłości II”, 1989)

Dom rodziny McFly z filmu „Powrót do przyszłości II” to tylko pozornie wyglądające, zwyczajne wnętrze – z tapetą w geometryczne wzory i ogromem sentymentalnych pamiątek ustawionych na komodzie. Pastelowe kolory tworzą przytulną, wręcz sielankową scenerię, niekojarzącą się ze sterylnym sci-fi. Wystarczy jednak wejść do kuchni, by poznać, że pomieszczenia opanowała innowacyjna technologia rodem z przyszłości.
W kuchni, obok klasycznej drewnianej zabudowy meblowej, znajdziemy mnóstwo elektronicznych narzędzi, dzięki którym przyrządzanie posiłków jest bajecznie łatwe. Futurystyczna mikrofala czy wyłaniające się z sufitu kosze z owocami – obsługiwane na komendy głosowe – to jedynie przedsmak możliwości sprzętu AGD przyszłości.

Domostwo Larsów („Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja”, 1977)

Dom Luke’a Skywalkera z „Nowej Nadziei” to całkowicie inne spojrzenie na futurystyczne aranżacje. Pustynia, która otacza niewielkie i wyłaniające się z gorącego piasku kopuły, skrywa wnętrza wypełnione klasyczną bielą i geometrycznymi kształtami. Nagie chropowate ściany pozbawione są jakichkolwiek ozdób, a jedynym przełamaniem monochromatycznej konwencji jest „niedomalowana” powierzchnia sufitu, ukazująca oryginalny ornament.
O fakcie, że miejsce to znajduje się w “odległej galaktyce” świadczy przede wszystkim obecność technologicznych rozwiązań. Inteligentne droidy, skraplacze wilgoci oraz sieć elektrycznych instalacji z widocznymi zewnętrznymi elementami sterującymi, to nawiązanie do stylistyki sci-fi, w której zaawansowane urządzenia to priorytet.

Health Farm („Mechaniczna Pomarańcza”, 1971)

Innym odniesieniem do stylistyki science-fiction może być niebanalnie urządzony dom z filmu „Mechaniczna Pomarańcza”. To infantylna aranżacja z humorem, w której rządzą kolory oraz nietuzinkowe połączenia! Ta fuzja barw, kształtów, materiałów i struktur czerpie z różnych nurtów – począwszy od szykownego vintage, po klasykę i nowoczesność.
To mieszkanie jest grą kontrastów! Obok bogato rzeźbionych mebli z drewna stoją plastikowe dekoracje i designerskie lampy. Na tle delikatnego motywu tapety rodem z poprzedniej epoki widnieją abstrakcyjnie rysunki, które tętnią feerią soczystych odcieni. Stonowane brązy mieszają się z głębokimi błękitami i cytrynową żółcią. Mimo nagromadzenia pozornie do siebie niepasujących przedmiotów, wszystko tworzy ciekawą, futurystyczną całość.

Autorką wpisu gościnnego jest Kasia Lasocka, pasjonatka aranżacji wnętrz i redaktorka bloga Morizon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here