Aranżacja wnętrz: jak urządzić kawalerkę?

0

kuchniaMałe wnętrze jest trudnym orzechem do zgryzienia pod względem jego urządzenia. Nie chcemy bowiem uzyskać efektu „zagraconej” przestrzeni, co przy nierozsądnej aranżacji małych wnętrz bardzo często się zdarza. Wystarczy odpowiednie przemyślenie i przygotowanie projektu wyposażenia kawalerki, a uzyskamy efekt pięknie urządzonej i powiększonej optycznie przestrzeni.

Jasne kolory

Przy urządzaniu małego wnętrza należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kolorów ścian. Należy szerokim łukiem omijać ciemne kolory, które optycznie pomniejszą i przytłoczą kawalerkę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jasnych barw. Najlepiej sprawdzą się biele, beże czy szarości. Powiększą one przestrzeń i nadadzą jej bardziej optymistyczny charakter.

Oświetlenie

W małych pomieszczeniach bardzo ważną rolę odgrywa naturalne światło. Dlatego w oknach lepiej nie montować ciężkich zasłon i firan. Lepiej zastosować te wykonane z lżejszych materiałów, takich jak tiul. Aby w nocy zyskać swoistego rodzaju intymność w pomieszczeniu i aby nadać mu charakterystyczny klimat można w oknach zamontować rolety, dzięki którym w dzień można odsłonić okno i dostarczyć wnętrzu pierwsze promienie słońca, które je rozjaśni. Natomiast w nocy można okno zasłonić, przez co będziemy mogli w miłej atmosferze się zrelaksować.

Wyraźnie zaznaczone strefy

Problemem kawalerek jest ich niewielki rozmiar, co prowadzi za sobą problemy w wyposażeniu i rozdzieleniu poszczególnych stref. Posiadając tak małe mieszkanie nie możemy pozwolić sobie na oddzielenie każdego pokoju ścianami. Zatem przejście z jednego pomieszczenia do drugiego musi być płynne i w pełni oddawać pierwotne przeznaczenie konkretnego pokoju. W przypadku połączenia kuchni z salonem warto zwrócić uwagę na to, aby kanapa w salonie stała tyłem względem kuchni. To podkreśli indywidualny charakter obydwóch przestrzeni. Kuchnie od salonu można oddzielić również poprzez zamontowanie w kuchni barku, który będzie pełnił dodatkowe miejsce do pracy w kuchni, czy też stanie się miejscem wydawania jedzenia i picia dla gości, może również pełnić funkcję ozdoby.

Niewielka sypialnia

Kolejnym pomieszczeniem sprawiającym problemy przy urządzaniu, jest sypialnia. Powinna być ona najbardziej intymnym miejscem w naszym mieszkaniu, dlatego zawsze zależy nam, aby ta była oddzielona od reszty domu. W przypadku kawalerki jest zadanie bardzo trudne, bowiem większość ludzi decyduje się po prostu na rozkładaną kanapę czy narożnik w salonie. Mimo tak ograniczonych możliwości możemy stworzyć wspaniale prezentujące się wnętrze„nawet najmniejsza sypialnia może stać się azylem spokoju i intymnym miejscem do relaksu.” – cytując projektantkę wnętrz z Perfect Space z Warszawy.

Mała łazienka

Urządzenie małej łazienki nie należy do łatwych zadań. Trzeba bowiem do niej podejść niestandardowo. Najtrudniejszą decyzją przy urządzaniu małej łazienki jest wybór wanny lub prysznica. Oczywiście w przypadku kawalerki najlepszym rozwiązaniem jest zakup prysznica. Aby ten nieco przypominał wannę, może być wyposażony w brodzik. Oprócz tego elementu należy zwrócić uwagę na sprzęt AGD. Aktualnie na rynku istnieje wiele modeli np. pralek o zmniejszonych rozmiarach. W małej łazience musi panować przede wszystkim nienaganny porządek. Dlatego wszelkie „niepotrzebne” rzeczy powinny być schowane do licznych szafek czy ozdobnych pudełek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here