Dr Krzysztof Kostyrko – wspomnienie

0
Krzysztof Kostyrko i Rafał Jasionowicz Galeria OdNowa 1966 [Jerzy Nowakowski Cyryl]

28 grudnia 2015 odszedł dr Krzysztof Kostyrko, publicysta, historyk sztuki, socjolog, animator kultury i dyplomata.

Krzysztofa Kostyrko poznałem w 1969 roku podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Profesor prowadził zajęcia z socjologii.

Po studiach często spotykaliśmy się w Warszawie, w mieszkaniu Krzysztofa i Teresy Kostyrko, przy ulicy Jagiellońskiej. Mieszkanie pełne wspaniałej atmosfery, książek, obrazów, rysunków i grafik artystów, z którymi łączyła gospodarzy więź przyjaźni i duchowej wspólnoty.

Nasza znajomość przerodziła się, z biegiem lat, w przyjaźń. Jeszcze tak niedawno, bo zaledwie kilka miesięcy temu, gościłem w swojej pracowni Teresę i Krzysztofa. Wspólnie oglądaliśmy moje ostatnie obrazy. Śmierć zaskakuje i trudno w słowach wyrazić subtelne emocje i pogodzić się z faktem kruchego naszego istnienia.

Krzysztof Kostyrko urodził się w małej miejscowości Wykno, niedaleko Suchedniowa w 1931 r. Pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych: jego dziadek Stanisław Peck był powstańcem styczniowym a babka Zofia Kostyrko prowadziła słynną w regionie pensję dla dziewcząt. Ojciec Krzysztofa i stryj byli leśnikami i współuczestniczyli przy organizowaniu pierwszych Parków Narodowych w Polsce, w czasie okupacji walczyli zaś w szeregach Armii Krajowej.

Krzysztof Kostyrko studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i Historię sztuki na Uniwersytecie Poznańskim. Życie zawodowe dotyczyło różnych sfer kultury; był zarówno teoretykiem, jak i działaczem. Był współzałożycielem i pierwszym redaktorem naczelnym miesięcznika „Nurt” , a następnie współtworzył miesięcznik artystyczny „Sztuka”. Krzysztof Kostyrko, wraz z prof. Jerzym Kmitą, był współtwórcą wydziału kulturoznawstwa na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1984-1988 pracował jako zastępca ambasadora w ambasadzie polskiej w Belgradzie. W latach 90. odszedł na emeryturę, działał dalej aktywnie, publikując swoje artykuły, m.in. w czasopiśmie „Kultura Współczesna”.

Był wspaniałym Człowiekiem i ważną postacią polskiej kultury.

Przeczytaj też tekst autorstwa Prof. Karola Czejarka: Dr Krzysztof Kostyrko – znawca sztuki, teoretyk, przedstawiciel kultury

Poprzedni artykułThe Neurosphere – to firma, która osiągnęła szczyt
Następny artykułPizza na słodko: trzy pomysły
Andrzej Fogtt
Andrzej Fogtt – malarz, grafik, rzeźbiarz, teoretyk sztuki. Mieszka i tworzy w Warszawie. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu pod kierunkiem Magdaleny Abakanowicz i prof. Zdzisława Kępińskiego. Jest autorem projektu wizji architektonicznej „Wieży Jedności Europejskiej”, która miałaby stanąć w Warszawie (jako symbol wspólnoty ludzkiej i współpracy narodów w służbie pokoju, z wykorzystaniem kultury i sztuki jako porozumienia ponad podziałami), a także „Bramy Świata” dla Chin. Reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 1984. W 2009 roku odebrał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Artysta podarował obraz "Ostatnia wieczerza" (1987) papieżowi Janowi Pawłowi II. Dzieło trafiło później do Seminarium Duchownego w Olsztynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here