Długa historia Płocka w dużym skrócie

0

Każde miasto świata ma swoja unikalną historię. Niektóre z nich powstały tak dawno, że można opowiadać o ich dziejach całymi godzinami. Inne choć młode przeszły już wiele i mogły by zawrzeć te historie w niejednej książce. Płock należy do tej pierwszej kategorii. Tak samo jak w przypadku Wrocławia jego korzenie sięgają aż do X wieku.

Wszystko zaczęło się od małej osady na Wzgórzu Tumskim, gdzie to postanowili osiąść wyznawcy jednego z kultów pogańskich na ziemiach słowiańskich. Na decyzję tą miał również wpływ fakt, że miejsce to stanowiło doskonałą pozycje do prowadzenia wymiany towarów, gdyż przez Płock przebiegało wiele ważnych szlaków handlowych. Wraz z chrztem Polski pogańskie praktyki zostały usunięte z tego obszaru, a na ziemi Tumskiej stanął gród (otoczony wałem oraz fosą). Nazwa miasta wzięła się natomiast z tego, iż brzmiała podobnie do słowa „płot”, czyli swego rodzaju zapora, która w tym wypadku miała zapobiec najazdom wrogich wojsk pruskich i litewskich. By zrozumieć jak ważne to było miejsce na mapie ówczesnej Polski wystarczy wspomnieć jedynie, że to tutaj był główny ośrodek zaopatrzeniowy Bolesława Chrobrego oraz jego oddziałów zbrojnych.

Historia Płocka od najdawniejszych czasów powiązana była z religią chrześcijańską. W roku 1000 przybyli tu benedyktyni, a kiedy na tronie zasiadał Bolesław Śmiały miasto stało się stolica biskupstwa mazowieckiego. Późniejsze perturbacje na szczeblu władzy doprowadziły w niedługim czasie do powstania pierwszych budowli murowanych, w tym pierwszej romańskiej katedry na tych ziemiach. XII wiek przebiegł dla Płocka bardzo spokojnie. Utworzono tu stolicę książąt mazowieckich oraz szkołę, która funkcjonuje aż po dziś dzień jako Liceum Ogólnokształcące. Największy wpływ na rozwój tej miejscowości miał Kazimierz Wielki, który był wtedy jednocześnie królem naszego kraju oraz księciem płockim. To za jego panowania teren miasta uległ znacznemu rozrostowi oraz zniesiono obowiązek uiszczania czynszu. Wybudowano także zamek, fortyfikacje obronne oraz trzy bramy prowadzące do miasta, by nie mógł się do niego przedostać nikt niepowołany.

XV i XVI wiek upłynął w Płocku pod znakiem dużych zmian i nagłego rozwoju. Funkcjonowały tu wówczas manufaktury tekstylne, liczne browary, młyny oraz cała masa zakładów przednich rzemieślników. Dzięki dobrej sytuacji i władzy także poziom edukacji i perspektywy artystów były wyjątkowo zadbane i obiecujące. Niestety wiek później wiele z wypracowanych świadectw postępu strawił ogień oraz wojny szwedzkie i rozbiory. Obszar ten dołączył do zaboru pruskiego, co w tamtym czasie wiązało się z szybko postępującą germanizacją terenu oraz ludności, która go zamieszkiwała. Niepokoje i niepewność trwały tu aż do wieku XX, kiedy to Płock stał się jednym z symboli patriotyzmu Polaków – to tutaj odbyły się ostatnie narady sejmu przed powstaniu listopadowym. Obie wojny światowe również nie oszczędziły tego miasta oraz zamieszkujących w nim społeczności żydowskiej.

Dziś niestety znaczenie tego miasta znacznie zmalało i jest już ono zaledwie stolicą powiatu. Nie zmienia to jednak faktu, że jego atrakcyjność turystyczna stoi na naprawdę dobrym poziomie, a wszystko to dzięki pozostałościom z czasów świetności tej stolicy Mazowsza:
– Zamek Książąt Mazowieckich,
– zabytkowy Stary Rynek,
– Kuria Biskupia,
a także bliższe czasom współczesnym Towarzystwo Naukowe Płockie.

wPłocku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here