Dlaczego Internet jest rajem dla szpiegów?

0

Szpiegostwo kojarzy się przede wszystkim z działalnością inwigilacyjną w czasach obu wojen światowych, jednak okazuje się, że pojęcie to jest jak najbardziej aktualne. Nieco zmieniło się tylko miejsce, na którym działają dzisiejsi szpiedzy – kiedyś tworzyli siatki szpiegowskie na terenie danego kraju, dziś wykorzystują sieci internetowe.

Przed laty informacje pozyskiwane przez szpiegów trafiały do wywiadu, któremu ów szpieg podlegał, współcześnie zaś większość hakerów pracuje po prostu na własne konto.

Należy zdawać sobie sprawę z definicji szpiegostwa – jest to tajne i zazwyczaj nielegalne działanie w konspiracji, które prowadzi do pozyskania informacji lub wiadomości w celu osiągnięcia własnej korzyści. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że mianem tym można określić zarówno dawne szpiegostwo, jak i szpiegostwo internetowe. Powód powstania szpiegostwa internetowego jest dość prosty – w XXI wieku prawie wszystkie istotne dane ulokowane są właśnie w sieci.

Hakerzy, czyli szpiedzy XXI wieku

Najlepsi hakerzy posiadają ogromne umiejętności w zakresie przechwytywania kluczowych informacji z komputerów obcych ludzi, będąc przy tym wyposażonymi w doskonałe zaplecze techniczne. Takie połączenie umożliwia im dokonywania kradzieży wartościowych danych, dzięki którym są w stanie skutecznie pozbawić ofiary nie tylko środków finansowych. Tym bardziej, że nierzadko są oni zdolni do przechwycenia najistotniejszych informacji w konkretnej dziedzinie, czyli obiektów zainteresowań wielu osób na całym świecie.

Warto mieć świadomość, że proceder ten jest powszechny również w Polsce. Programy, których zadaniem jest właśnie szpiegowanie, nie informują potencjalnej ofiary o swojej obecności. Zazwyczaj instalowane są podstępem, w towarzystwie innych, tym razem pożądanych aplikacji i programów. Niestety, stosowanie niektórych z nich umożliwia kradzież niemalże każdej ulokowanej na twardym dysku informacji, włącznie z treścią e-maili, hasłami, numerami kart kredytowych czy numerami, dzięki który można zalogować się na internetowe konto i dokonać przelewu.

Kradzież pieniędzy – najczęstszy cel internetowych szpiegów

Zdecydowanie najbardziej powszechnym rodzajem internetowego szpiegostwa jest kradzież danych pozwalających na pozyskanie cudzych środków finansowych. Tym bardziej, że współcześnie większość osób posiadających konto bankowe korzysta również z bankowości internetowej, przez co takie zawłaszczenie pieniędzy jest wyjątkowo proste. Oczywiście, można się uchronić przed podobnym procederem, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z dostępnych rozwiązań.

Przede wszystkim, konieczne jest unikanie nielegalnego oprogramowania oraz inwestycja w wysokiej klasy oprogramowanie antywirusowe. Producenci tego ostatniego prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej innowacyjnych sposobów na walkę z hakerami, bowiem szpiegostwo internetowe rozwija się nieustannie. Dobrym rozwiązaniem może się okazać także kupno programów szyfrujących, dzięki którym można zapobiec monitorowaniu danych za pomocą śledzenia wciskania odpowiednich przycisków na klawiaturze.

tajne-służby.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here