Czym jest retoryka?

8

Retoryka to kolejne zagadnienie związane niejako z marketingiem politycznym. Powstała ona już w czasach starożytnych i dotyczyła publicznych dyskusji w demokracjach: greckiej i rzymskiej. Za najwybitniejszych mówców tamtych czasów uważa się m.in. Isokratesa, Platona, Arystotelesa, Dionizjusza, Demostenesa oraz Cycerona. Retorykę opisywano jako sztukę wymowy, akcentując przy tym zdolności oratorskie oraz umiejętności skutecznego przekonania swoich słuchaczy do własnych racji. Niezwykle przydatne w retoryce mogą okazać się umiejętności perswazyjnej mowy[1]. Retoryka, za sprawą romantyków, w XIX wieku straciła na znaczeniu. Dziś podejmowane są próby jej przywrócenia[2], choć może się wydawać, że nigdy nie zaginęła, a jej pozycja jest nieustannie silna. Istnieje obecnie, w zmodyfikowanej formie, jako część marketingu politycznego. „Retoryką XXI wieku” zajmują się wspomniani już coach speakerzy.Kup moją książkę pt. "Jak politycy nami manipulują":
– "Jak politycy nami manipulują? Cz. 1: Zakazane techniki"
– "Jak politycy nami manipulują? Cz. 2: Przemowy w praktyce"


[1] S. Dubisz, Język i polityka: Szkice z historii stylu retorycznego, Warszawa 1992, s. 12.

[2] http://portalwiedzy.onet.pl/56207,,,,retoryka,haslo.html, 23.08.2010.

Poprzedni artykułŁódź – the City of Culture
Następny artykułAccents: Jamie T and Diana Spencer
Paweł Rogaliński
Dr Paweł Rogaliński jest politologiem, medioznawcą, filologiem oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). W 2021 roku obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie rozprawę doktorską pt. "Model polityka popularnego w komunikacji politycznej w państwach anglosaskich". Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

8 KOMENTARZE

 1. Witam.

  Przyznam szczerze, że gdybym nie wiedział czym jest retoryka, to po przeczytaniu informacji na Pańskiej stronie, nabralbym o niej raczej błędnego niż poprawnego zdania….

  Odsyłam ad fontes (najlepiej przeczytać Arystotelesa „Retorykę”); a jeśli chodzi też o definicję tej SZTUKI, to polecam zapoznać się z:
  http://ptta.pl/pef/pdf/r/retoryka.pdf

  Pozdrawiam
  Student Filozofii

 2. @ Consiglieri
  Zapewne student filozofii inaczej postrzega retorykę niż np. pijarowiec lub politolog. Analogicznie, podręczniki akademickie do filozofii muszą też inaczej definiować ten termin niż przywołane tutaj źródła: książka S. Dubisza i Portal Wiedzy. Radzę jednak otworzyć się na różnorodne formy opisu danego zjawiska. W przeciwnym razie, przyjęcie jedynej słusznej defnicji może prowadzić do poważnych błędów w postrzeganiu tego tematu. Pozdrawiam.

  P.S. Zapoznanie się z „Retoryką” Arystotelesa jest bardzo cennym doświadczeniem, ale czy termin „retoryka” nie nabrał przez ostatnie 2300 lat nieco innego znaczenia? Czy wszystko pozostało bez zmian? Widzi Pan świat jako skostniały twór, natomiast rzeczywistość pokazuje zupełnie co innego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here