Czy plastry miodu są sześciokątne?

0

Matematyką jest królową nauk – można nawet stwierdzić podczas badania plastrów miodu, które dzięki prawom fizyki są dwustronną konstrukcją złożoną z przylegających do siebie sześciokątnych komórek. Budują je pszczoły robotnice i tylko one tworzą piękne geometrycznie formy. Poza nimi przy budowie plastrów można przyłapać trzmiele i osy społeczne.

Heksagonalna budowa
Plastry miodu swoją heksagonalną strukturę zawdzięczają fizyce, a z punktu widzenia pszczół wykorzystujących do budowy plastra własny wosk, taka konstrukcja jest rozwiązaniem idealnym. Plastry powstają z identycznych komórek sześciokątnych pomimo tego, że na samym początku pszczoły tworzą okrągłe formy przypominające je same. Dopiero po czasie zmieniają się na formy sześciokątne. Dzieje się tak dlatego, że pszczoły pracujące w plastrach rozgrzewają je własnym ciepłem do temperatury 45 stopni. Wosk staje się miękki i plastyczny, a dzięki napięciach powierzchniowych między komórkami nabiera sześciokątnej formy.

Komórki plastra pszczelego są skierowane otworami w przeciwne strony i ułożone z odchyleniem osi od poziomy, aby ich otwory znajdowały się wyżej niż dno. Ścianki są nachylone pod kątem  70°32′, co według naukowych obliczeń zapewnia najmniejsze zużycie budulca.

Rozróżnienie komórek
Oczywiście pszczoły mają we wszystkim ogromny udział, ponieważ wiedzą jak przechylić plaster w ulu lub dziupli, żeby nie wyciekał z nich miód. Mierzą również bardzo precyzyjnie wielkość komórek potrzebnej każdej pszczole.

Komórki robotnic mają 5,37 mm średnicy, a trutni 6,91 mm. Ich dno w obu przypadkach jest ograniczone 3 płaszczyznami. Ponadto komórki różnią się głębokością – komórki z czerwiem robotnic mają 10-13 mm głębokości, a plastry trutniowe 14-15 mm. Plastry z miodem mogą osiągnąć nawet 50 mm głębokości. W plastrach miodu istnieją również specjalne komórki królowych, które powstają na krańcach plastra ze względu na to, że są budowane odpowiednio do jej potrzeb. Ich średnica zazwyczaj wynosi 9 mm, a głębokość 20-25 mm.

Kolor i funkcje
Plastry spełniają wiele ważnych funkcji w każdej rodzinie pszczelej. Służą do gromadzenia zapasów pokarmu takiego jak miód, pierzga czy pyłek oraz wychowu czerwiu, czyli kolejnych pokoleń pszczół. Plastry mogą różnić się między sobą barwą – mogą mieć wiele odcieni bieli i żółci, przechodząc w końcu do barwy  brązowej, aż do uzyskania prawie czarnej. Ma to ścisły związek ze starzeniem się plastrów. Po stopieniu z plastrów miodu uzyskuje się wosk pszczeli.

Jak widać plastry miodu mogą nas zaskoczyć – są one sześciokątne, ale nie od samego początku! Pszczoły pomimo tego, że potrafią zadbać o to, aby miód nie wyciekał i każdy z wielkiej rodziny pszczelej miał odpowiednie schronienie, nie budują świadomie całej konstrukcji plastra. Same plastry stanowią podstawę w pszczelarstwie, ponieważ bez nich nie moglibyśmy jeść na co dzień pysznego i zdrowego miodu, który wytwarzają pszczoły.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem pszczelarskim Łysoń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here