Co zrobisz dla Bartka?

6

Dąb Bartek, pomnik przyrody od 1952 roku, jest zagrożony przewróceniem. Aby ratować to wspaniałe drzewo, liczące (według różnych źródeł) od 645 do 1200 lat, zorganizowano ogólnopolską akcję zbierania funduszy na budowę specjalnej konstrukcji zabezpieczającej. Warto przypomnieć, że według legend pod tym właśnie drzewem mieli odpoczywać: Bolesław Chrobry, Władysław II Jagiełło, Jan III Sobieski czy Stanisław August Poniatowski. Konto bankowe dla osób, które chciałyby przeznaczyć datek na akcję "Co zrobisz dla Bartka?" znajduje się na dole strony http://odzyskajsrodowisko.pl/aktualnosci,na-ratunek-bartkowi,30.html . Uzasadnienie i opis akcji cytuję poniżej:

Zbiórka na Dąb Bartek

Dąb Bartek rosnący w Zagnańsku k. Kielc jest znany w całej Polsce jako jedno z najstarszych drzew.

W tym roku będzie obchodził symboliczne 1011 urodziny, ale jego życia jest cały czas zagrożone! I żeby go utrzymać potrzebuje coraz to nowych umocnień.

Padało już wiele deklaracji pomocy,  ale aby zrealizować nową inwestycję – futurystyczny łuk do podwieszenia drzewa, potrzeba ok. 2 mln złotych. Pierwszym krokiem do wykonania tego umocnienia, jest przygotowanie dokumentacji. Dopiero z takim opracowaniem gmina będzie mogła podjąć dlasze działania.

Zarząd Fundacji Odzyskaj Środowisko, mając na celu promowanie ekologii oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, podjął się przeprowadzania zbiórki na rzecz ratowania Dębu Bartka. Fundacja będzie ją realizować na podstawie decyzji Marszałka Województwa Świętokrzyskiego nr 17/2011 z dnia 5 września 2011 r.

Zbiórkę zainaugurujemy w sobotę, 24 września podczas Urodzin Dębu Bartka, następnie akcja będzie prowadzona do końca listopada przy współpracy z firmami, instytucjami i placówkami oświatowymi – zarówno w formie datków do puszek kwestarskich, jak i dobrowolnych wpłat na wydzielone konto.

Zgodnie z prawem, po zakończeniu zbiórki, Fundacja przedstawi Marszałkowi sprawozdanie finansowe, a uzyskane fundusze przekaże na ratowanie Dębu Bartka.

Jesteśmy przekonani, że Dąb Bartek wart jest szczególnych działań nie tylko dlatego, że jest Pomnikiem Przyrody i świadkiem historii ale także dlatego, że jest symbolem trwałości i weteranem, o którego trzeba dbać.

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje, prosimy także o wpłaty na konto zbiórki.

6 KOMENTARZE

  1. Gdyby to był mój dąb zaryzykował bym przycięcie konarów na rozsądną długość.
    Oczywiście w pewnych odstępach czasowych.
    Ale znając życie, nie będzie takiego odważnego, który podjął by taką decyzję. Lepiej „zabrudzić’ krajobraz jakąś monstrualną konstrukcją, która w czasie realizacji może bardziej temu umierającemu drzewu zaszkodzić niż pomóc. Potem zostanie zeschnięty pień wiszący na linach. Można na wieczność zakonserwować, ale kto to będzie oglądał ?
    Z poważaniem i pozdrowieniami Marek P.

  2. Nie macie na co kasy wydawać jak na kościół to drzecie mordy ale tu na ten badyl to wszyscy siedzą cicho jak by sie nic nie stało owszem trzeba go ratowac ale ludzie co wy bedziecie wywalać tyle szmalu w błoto przecież można go lepiej zabezpieczyć i to przy mniejszych nakładach chalo pomyslecie troche tymi makówkami może was oświeci .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here