Co zrobić przed wyrzuceniem starego dysku twardego?

0
1110

Ze starego dysku komputera, nawet jeżeli nie reaguje na podstawowe komendy użytkownika, można jeszcze odzyskać zapisane na nim dane. Zwykle wydaje się, że w takich sytuacjach dysk jest unieruchomiony na stałe. W rzeczywistości jednak wykonując przy nim drobne czynności, można nie tylko naprawić, ale przede wszystkim odzyskać całą zawartość. Dlatego, jeżeli ktoś ma zamiar go wyrzucić, powinien wcześniej dokładnie usunąć wszystkie dane.  

Co grozi, gdy stary dysk wyląduje w koszu?
Stary dysk, nawet ten wydaje się niedziałający, lądując w koszu, może doprowadzić do:
• ponownego uruchomienia,
• odzyskania danych zapisanych w jego pamięci,
•  niewłaściwego wykorzystania danych,
•  wycieku danych teleadresowych należących do osób trzecich,
•  poważnych problemów dla poprzedniego właściciela dysku.

… a więc co zrobić przed wyrzuceniem dysku?
Decydując się na wyrzucenie dysku, należy przede wszystkim wykonać następujące czynności:
•  udać się z dyskiem do firmy zajmującej się czyszczeniem dysków,
•  poprosić o przesłanie danych na nowy dysk lub całkowite ich usunięcie,
•  pozostawić tam czysty dysk lub wyrzucić samodzielnie.

Dlaczego to wszystko jest takie ważne?
Eksperci niejednokrotnie wypowiadają się na ten temat w internecie. Wspominają, że już nie raz mieli okazję słyszeć o różnych sytuacjach, które miały miejsce na skutek niewłaściwego wyrzucenia dysku. Kiedy ten trafia w niewłaściwe ręce, może wyrządzić wiele szkód dla poprzedniego właściciela. Osoby, które bardzo dobrze znają się na tego typu czynnościach, potrafią bez zbędnego wysiłku odzyskać dane, nawet jeżeli dysk ten jest rzeczywiście bardzo stary i nie działa. Pozyskane dane w postaci plików, dokumentów tekstowych, zdjęć i baz danych, mogą być wykorzystane przeciwko poprzedniemu właścicielowi. Warto wyobrazić sobie co by się stało, gdyby wyciekły dane z bazy klientów – mowa tu o dysku firmowym. Ci, założyliby sprawę w sądzie, a firma ta miałaby poważne kłopoty. Podobne problemy można mieć w przypadku niewłaściwego wyrzucenia prywatnego dysku. Wyrzucając go do kontenera lub nawet pozostawiając go w miejscu do tego wskazanym, nigdy nie wiadomo, w jakie ręce trafi i co kto z nim zrobi.  

Czy czyszczenie dysku jest takie trudne?
Czyszczenie dysku lub inaczej usuwanie danych zapisanych na dysku wcale nie jest takie trudne. Oczywiście nie jest trudne dla specjalistów. Przeciętny użytkownik dysku lub komputera nie ma pojęcia jak się za to zabrać. Jednak na szczęście w dzisiejszych czasach funkcjonują firmy, które bardzo dobrze wiedzą, co zrobić, aby bezpowrotnie usunąć całą zawartość danego urządzenia. Do tego zwykle służą profesjonalne programy, niedostępne dla zwykłych ludzi. Warto podkreślić, że koszt czyszczenia dysku wcale nie jest wysoki. Z kolei, jeżeli klient nie wie co uczynić z takim dyskiem, nie wie gdzie się z nim podziać, zawsze może pozostawić w danej firmie. Tam zostanie ponownie wykorzystany lub odpowiednio zniszczony.  

Tak wielu ludzi lekceważy sobie powagę sytuacji i rezygnuje z profesjonalnego usuwania zawartości dysków. Niektórzy twierdzą, że skoro dysk jest stary, a może nawet popsuty, szkoda pieniędzy na takie usługi. W takim momencie dobrze jest pomyśleć, co będzie, jeżeli rzeczywiście ktoś odzyska te dane i wykorzysta je przeciw poprzedniemu właścicielowi. Problemy wówczas mogą być zdecydowanie większe. Czy wobec tego warto tak ryzykować? Na pewno nie. Ale to akurat każdy sam musi zrozumieć i uświadomić sobie, że skorzystanie z usługi czyszczenia danych nie przyczyni się do utraty majątku, a zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo.

skupit.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here