Co zamierza prezydent Biden

0

Joe Biden, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych jest w znacznym stopniu unikalną postacią w Białym Domu. Jego polityczna kariera prawie wyłącznie związana była ze sprawami obronnymi. Na tym odcinku zdobył ogromną wiedzę i doświadczenie. W 1973 r. został senatorem Stanów Zjednoczonych ze stanu Delaware. W Senacie przewodniczył m. in. Komisji Sprawiedliwości. Był przewodniczącym senackiej Komisji Spraw zagranicznych, a w latach 2009-2017 wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych przy prezydencie Baracku Obamie. Biden nie był malowanym wiceprezydentem w administracji Obamy, który wykorzystywał doświadczenie swojego wiceprezydenta w ważnych misjach zagranicznych.

Kiedy Biden zasiadł w fotelu prezydenckim w Białym Domu wiedział, że społeczeństwo amerykańskie przede wszystkim oczekuje od prezydenta skutecznej polityki wewnętrznej, stabilizacji gospodarki, zmniejszenia bezrobocia, odbudowy zniszczonej infrastruktury kraju i oczywiście skutecznej walki z koronawirusem, który pochłonął w USA największą liczbę ofiar na świecie. Do polowy kwietnia br. ponad 570 tysięcy Amerykanów straciło życie w wyniku zakażenia wirusem Covid-19.

Biden zdawał sobie sprawę, że społeczeństwo amerykańskie oczekuje od prezydenta konkretnych działań modernizacji infrastruktury kraju, poprawy jakości dróg, mostów, unowocześnienia portów i lotnisk. Dużą wagę Biden przywiązywał do walki ze zmianami klimatu. Dlatego przywrócił członkostwo Stanów Zjednoczonych w światowej organizacji zajmującej się klimatem. 31 marca br. w czasie przemówienia w Pitsburgu prezydent obiecał odbudowę słabnącej infrastruktury kraju, rozbudowę zielonej energii. Poinformował również, że środki finansowe na realizację tych ambitnych celów uzyska m. in. z podniesionych podatków na korporacje. Dzięki podniesionym podatkom budżet uzyska 2 biliony dolarów w ciągu następnych 15 lat. Plan Bidena przewiduje budowę 2 milionów domów na miejsce rozpadających się. Skorzystają na tym zdaniem prezydenta przede wszystkim osoby biedniejsze.

Mówiąc o tych planach prezydent Biden dodał, że „jest to największa amerykańska inwestycja w stanowiska pracy od czasu Drugiej Wojny Światowej. Stworzy miliony dobrze płatnych stanowisk pracy. Przyczyni się do rozwoju gospodarki, uczyni nas bardziej konkurencyjnym krajem na świecie, wzmocni nasze interesy bezpieczeństwa i pozwoli wygrać rywalizację z Chinami w przyszłości”. Dodał jeszcze, że „jest to śmiały plan, ale go zrealizujemy”.

Biden nie zapomniał oczywiście o specjalności tzn. o polityce zagranicznej, ale ze względów politycznych nie mógł jej eksponować. M. in. zapowiedział przywrócenie dobrych stosunków i współpracy z sojusznikami. Rosji zagroził sankcjami otwierając jednak możliwość kontynuowania dialogu z Putinem. Prezydent wyraził gotowość przedłużenia układu z Rosją o ograniczeniu potencjałów strategicznych obu krajów. Zapowiedział wycofanie wojsk amerykańskich i sojuszniczych z Afganistanu. Za największe zagrożenie uznał Chiny i w związku z tym zaprosił premiera Japonii Yoshihide Suga jako pierwszego gościa zagranicznego w celu ustalenia wspólnej polityki wobec Chin.

Poprzedni artykułLiga Mistrzów: Finał: Manchester City kontra Chelsea Londyn. Angielski finał…
Następny artykułWstyd – pojęcie wieloznaczne
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here