Chiny odkrywają Europę Środkowo-Wschodnią

0

Transformacja polityczno-gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej dokonała się ćwierć wieku temu. Chiny jednak prowadziły dość pasywną politykę w tej części Europy. Dopiero kilka lat temu zainteresowanie Chin Europą Środkowo-Wschodnią zaczęło się ożywiać. Chiny jakby na nowo odkryły ten region. Pierwszym ważnym świadectwem tej nowej polityki był dokument zwany „Dwanaście kroków na rzecz promocji przyjaznej współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej”, ogłoszony podczas wizyty premiera Wen Jiabao w Warszawie 26 kwietnia 2012 r.

Obydwa dokumenty: „warszawskie 12 kroków” i „bukaresztańskie wytyczne w formule 1 + 16” przedstawiają nie tylko ambitny, ale przede wszystkim kompleksowy program rozwoju stosunków dwóch regionów oddalonych od siebie geograficznie i równocześnie blisko ze sobą współpracujących.

Premier Li Kegiang w Bukareszcie podkreślał, że pragmatyczna współpraca Chin z EŚW jest nie tylko korzystna dla obu stron, ale także dla całej Europy i jest „ważną częścią współpracy z Unią Europejską”. Miało to zaprzeczać podejrzeniom, że nowa polityka chińska wobec EŚW jest przejawem rywalizacji Chin z UE o wpływy w Europie Środkowo-Wschodniej.

W sferze ekonomicznej, Chiny zaoferowały specjalną linię kredytową w wysokości 10 mld dolarów dla rozwoju współpracy m.in. w takich dziedzinach jak infrastruktura (kolejnictwo), wysokie i nowe technologie oraz zielona gospodarka. Ustanowiony zostanie fundusz współpracy inwestycyjnej w pierwszej fazie, w wysokości 500 mln dolarów. Obroty handlowe Chin z EŚW powinny wzrosnąć do 100 mld dol. w 2015 r. W każdym z 16 krajów ustanowiona będzie jedna strefa współpracy ekonomicznej i technologicznej chińskich przedsiębiorstw z firmami danego kraju. Przewiduje się współpracę finansową Chin z 16 państwami regionu np. ustanowienie banków, rozliczenia w walucie lokalnej. Ochrona środowiska i energetyka będą obszarem rozszerzonej współpracy.

W Bukareszcie liderzy Chin i 16 państw EŚW uznali, że 2014 r. należy uznać za „Rok Promocji Współpracy Inwestycyjnej i Biznesowej pomiędzy Chinami i EŚW”. W ramach tego roku odbyło się wiele imprez, a także ustanowione miały być mechanizmy bieżącej wymiany informacji ekonomicznej. Zachęcano przedsiębiorstwa wschodnioeuropejskie i chińskie do współpracy w formule joint venture.

Program współpracy w formule 1+16 objął również kulturę i naukę. Chiny przyznały 5000 stypendiów dla 16 państw. Zaprosiły 1000 studentów do studiowania języka chińskiego w Chinach. Wysłały 1000 swoich studentów do 16 krajów. Rozszerzona miała zostać wymiana między uczelniami i podjęte wspólne badania naukowe. Program objął również promocję turystyki i zorganizowanie forum młodych liderów politycznych celem wzmacniania wzajemnego zrozumienia.

Wymieniłem niektóre tylko obszary nowego ambitnego planu współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Program ten stworzył nadzieję również na intensywniejszą współpracę polsko-chińską. W tej dziedzinie można i należy zrobić więcej. Obroty handlowe między Polską i Chinami wynoszą ok. 17 mld. dolarów, w tym nasz eksport zaledwie ok. 1, 5 mld. Mamy więc z Chinami duży deficyt handlowy. Wzajemne inwestycje są też stosunkowo niewielkie. Ocenia się, że wartość inwestycji polskich w Chinach wynosi ok. 200 mln. dolarów a chińskich w Polsce ok. 300 mln dolarów.

Poprzedni artykułSzkoda, że nie będzie już dodatku „Przez granice”. Rozmowa z jego redaktorem Bogdanem Twardochlebem
Następny artykułMeandry polityki Obamy w Afganistanie
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here