Chiński Nowy Rok

0

Ostatnio miałem okazję uczestniczyć w obchodach Chińskiego Nowego Roku. To niewątpliwie najważniejsze święto w tamtejszym kalendarzu, pomimo wprowadzenia w Chinach w 1912 roku kalendarza gregoriańskiego.

Chiński Nowy Rok nazywany jest również Świętem Wiosny. W 2018 roku przypadł na dzień 16 lutego, w 2019 roku – 4 lutego. Święto charakteryzują uliczne przedstawienia i tańce, muzyka, pokazy sztucznych ogni, a także barwne pochody czy korowód osób trzymających podobiznę smoka (lub za niego przebranych). W Nowy Rok Chińczycy wręczają sobie prezenty – są to głównie owoce, słodkości i pieniądze.

Rozpoczynający się właśnie rok Psa to rok żywiołu Ziemi, zaś jego kolorem jest brąz. Według wierzeń jest to czas na zacieśnianie kontaktów międzyludzkich, a więc na przyjaźń, współpracę, okazywanie sobie tolerancji.

I choć wciąż większość Chińczyków spędza ten czas w domu w gronie rodzinnym, coraz częściej zamożni Azjaci wykorzystują trzy dni wolne od pracy i decydują się na zagraniczne wycieczki. Turystów z pieniędzmi chętnie witają z kolei inne azjatyckie kraje, nawet te o znacznie odmiennej kulturze, jak np. muzułmańskie państwa z prawem szariatu. Organizują więc huczne obchody Chińskiego Nowego Roku, z jednej strony robiąc ukłon w stronę potężnego Pekinu, a z drugiej zarabiając na świętujących turystach.

Interesujący będzie jednak przyszły rok. 4 lutego 2019 roku rozpoczyna się bowiem rok Świni. Zwierzę to, jak wiadomo, w kulturze islamu jest postrzegane jako nieczyste. Czy wówczas kraje muzułmańskie pokuszą się o złamanie swego rodzaju tabu w imię pozyskania większych dochodów z turystyki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here