Chiński Nowy Rok

0
97

Ostatnio miałem okazję uczestniczyć w obchodach Chińskiego Nowego Roku. To niewątpliwie najważniejsze święto w tamtejszym kalendarzu, pomimo wprowadzenia w Chinach w 1912 roku kalendarza gregoriańskiego.

Chiński Nowy Rok nazywany jest również Świętem Wiosny. W 2018 roku przypadł na dzień 16 lutego, w 2019 roku – 4 lutego. Święto charakteryzują uliczne przedstawienia i tańce, muzyka, pokazy sztucznych ogni, a także barwne pochody czy korowód osób trzymających podobiznę smoka (lub za niego przebranych). W Nowy Rok Chińczycy wręczają sobie prezenty – są to głównie owoce, słodkości i pieniądze.

Rozpoczynający się właśnie rok Psa to rok żywiołu Ziemi, zaś jego kolorem jest brąz. Według wierzeń jest to czas na zacieśnianie kontaktów międzyludzkich, a więc na przyjaźń, współpracę, okazywanie sobie tolerancji.

I choć wciąż większość Chińczyków spędza ten czas w domu w gronie rodzinnym, coraz częściej zamożni Azjaci wykorzystują trzy dni wolne od pracy i decydują się na zagraniczne wycieczki. Turystów z pieniędzmi chętnie witają z kolei inne azjatyckie kraje, nawet te o znacznie odmiennej kulturze, jak np. muzułmańskie państwa z prawem szariatu. Organizują więc huczne obchody Chińskiego Nowego Roku, z jednej strony robiąc ukłon w stronę potężnego Pekinu, a z drugiej zarabiając na świętujących turystach.

Interesujący będzie jednak przyszły rok. 4 lutego 2019 roku rozpoczyna się bowiem rok Świni. Zwierzę to, jak wiadomo, w kulturze islamu jest postrzegane jako nieczyste. Czy wówczas kraje muzułmańskie pokuszą się o złamanie swego rodzaju tabu w imię pozyskania większych dochodów z turystyki?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzyżby córka króla Kraka nie miała piątej klepki?
Następny artykułTrump rozbudowuje siły zbrojne USA i grozi Korei Płn.
Paweł Rogaliński
Paweł Rogaliński jest politologiem, filologiem, rzecznikiem prasowym organizacji pozarządowej oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Londynie poświęconą popularności politycznej w krajach anglojęzycznych. Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here